Wikipedia:Strona główna
Z nowych i ostatnio rozbudowanych artykułów w Wikipedii:
…jak powstały Pieniny? (na zdjęciu)
…na co poluje wygnany centaur?
…kto był pierwszym dyrektorem Archiwum Aktów Dawnych Miasta Krakowa?
…że w trakcie rocznej służby załoga SM UB-57 zatopiła lub uszkodziła 57 statków o łącznej pojemności ponad 180 000 BRT?
…który duszpasterz przyczynił się do powstania polskiego sanktuarium narodowego przy dwóch stacjach Drogi Krzyżowej w Jerozolimie?
Inwazja Rosji na Ukrainę • Wojna Izraela z Hamasem • protesty po wyborach parlamentarnych w Gruzji
- W Magdeburgu doszło do zamachu terrorystycznego na jarmarku bożonarodzeniowym, w wyniku którego zginęło przynajmniej 5 osób (20 grudnia)
- Hindus Dommaraju Gukesh (na zdjęciu) został nowym mistrzem świata w szachach klasycznych, po pokonaniu Chińczyka Dinga Lirena (12 grudnia)
- W Syrii upadł reżim Baszszara al-Asada. (8 grudnia)
Zmarli: George Eastham • Thierry Jacob • Federico Mayor Zaragoza • Władimir Dorochow • Klaus Wolfermann • Rik Van Looy • Isak Andic • Amaury Pasos • Andrea Kékesy • Josyp Witebski • Witalij Dyrdyra • Stanisław Tym
Okrągłe, dziesięcioletnie rocznice:
- 1524 – zmarł portugalski żeglarz i odkrywca Vasco da Gama (na ilustracji), który jako pierwszy dotarł drogą morską z Europy do Indii
- 1734 – spłonął królewski kompleks pałacowy Alkazar w Madrycie
- 1814 – w Gandawie (Flandria, współcześnie Belgia) podpisano traktat kończący wojnę brytyjsko-amerykańską
- 1874 – urodził się polski śpiewak Adam Didur, jeden z najznakomitszych basów przełomu XIX i XX wieku
- 1884 – urodził się światowej sławy fryzjer Antoni Cierplikowski znany jako Antoine bądź Antoine de Paris, syn szewca z Sieradza, który odniósł spektakularny sukces w Paryżu i Hollywood, pionier nowoczesnego fryzjerstwa i twórca nowych trendów stylistyki kobiecej
- 1914 – rozejm bożonarodzeniowy na zachodnim froncie I wojny światowej
- 2014 – zmarł polski reżyser i scenarzysta filmowy Krzysztof Krauze
Lista światowego dziedzictwa UNESCO w Norwegii – lista miejsc w Norwegii wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, ustanowioną na mocy Konwencji w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturowego i naturalnego, przyjętej przez UNESCO na 17. sesji w Paryżu 16 listopada 1972 roku i ratyfikowanej przez Norwegię 12 maja 1977 roku. Obecnie na liście znajduje się 8 obiektów: 7 dziedzictw kulturowych oraz 1 o charakterze przyrodniczym. Są to: Bryggen – historyczna dzielnica portowa Bergen, dziedzictwo przemysłowe Rjukan-Notodden, okręg górniczy i miasto Røros, Południk Struvego, rysunki naskalne z Alty, Urnes stavkirke, Vegaøyan oraz fiordy Geirangerfjord i Nærøyfjord. Na norweskiej liście informacyjnej UNESCO – liście obiektów, które Norwegia zamierza rozpatrzyć do zgłoszenia do wpisu na listę światowego dziedzictwa – znajduje się 5 obiektów. Czytaj więcej…
Pajęcznica liliowata – gatunek rośliny z rodziny szparagowatych i podrodziny agawowych. Występuje w południowej i środkowej Europie. W Polsce rośnie współcześnie tylko w rejonie doliny dolnej Odry oraz dolnej Warty. W wielu krajach jest to gatunek rzadki i zagrożony, także w Polsce, gdzie utracił wiele stanowisk i podlega ścisłej ochronie prawnej. Zagrożeniem dla gatunku są zmiany degeneracyjne jego kluczowych siedlisk – muraw kserotermicznych. Roślina występuje na słonecznych murawach i w świetlistych lasach. Bywa uprawiany jako roślina ozdobna w ogrodach naturalistycznych, w grupach bylin i na rabatach. Zalecana jest także jako składnik tzw. łąk kwietnych i większych ogrodów skalnych. Kwiatostany mogą być wykorzystywane jako kwiaty cięte w świeżych kompozycjach. Jest rośliną miododajną i dawniej wykorzystywany bywał także w ziołolecznictwie. Czytaj więcej…