Вибрана стаття
Танк (англ. tank) — бойова броньована машина, призначена для наземних бойових дій. В сучасному розумінні танк є добре броньованою та мобільною гусеничною машиною з великокаліберною гарматою в обертовій башті, але історично танки могли бути озброєні кулеметами, легкими гарматами або вогнеметами.
Танки з'явились 1916 року в Першій світовій війні для прориву ліній оборони в умовах позиційної війни. У міжвоєнний період танки еволюціонували до більш універсальних бойових машин, здатних виконувати широкий спектр задач на полі бою. Успіх кампаній Вермахту проти Польщі, Франції та СРСР привів до широкого визнання ефективності танка й масового виробництва в провідних країнах. У часи Холодної війни з'явились багатоцільові основні бойові танки, які поступово отримували кращі захист, бронювання та мобільність, а в 1970-ті роки було створене нове покоління з композитною бронею, цифровими системами керування вогнем та лазерними віддалемірами, яке є основним донині.
Попри появу ефективних протитанкових комплексів і масове поширення безпілотних літальних апаратів, у XXI столітті танки залишаються ключовими одиницями на полі бою завдяки високому захисту та гарному озброєнню.
Добра стаття
Сесілія Гелена Пейн-Гапошкіна (1900—1979) — британсько-американська астрономка й астрофізикиня. У своїй дисертації доктора філософії 1925 року вона припустила, що зорі складаються переважно з водню та гелію. Цей революційний результат спочатку відкинули провідні тогочасні астрофізики, які вважали хімічний склад Сонця подібним до земного, проте подальші дослідження зрештою довели її правоту. Інші її важливі роботи стосувались змінних зір та використання яскравих зір для визначення структури Галактики.
Наукова кар'єра Пейн-Гапошкіної стала важливою віхою на шляху до рівноправ'я жінок в астрономічній науковій спільноті. Закінчивши навчання в Кембриджі, вона через свою стать не змогла здобути диплом, однак згодом в Гарварді стала першою жінкою, яка здобула звання професора й очолила кафедру. Науковиця також стала першою лауреаткою премії Енні Джамп Кеннон, яку Американське астрономічне товариство від 1934 року присуджує жінкам-астрономкам на початку наукової кар'єри.
Вибране зображення
Вибраний список
Це список усіх міст світу з населенням понад 1 млн мешканців. До списку включені 465 міст з населенням понад 1 млн мешканців.