Floruit
Floruit (/ˈflɔːru.ɪt/, означава цъфнал, разцъфтял на латински език, среща се в съкратена форма като fl. или flor.) е понятие, използвано за обозначаване на определена дата или период в биографията на даден човек, за които има доказателства, че е бил жив, активен или е постигнал своя разцвет[1] (апогей или връхна точка).[2] Среща се предимно в академични и научни текстове.
Употреба
[редактиране | редактиране на кода]Като понятие с описаното значение се използва в генеалогията и в текстове на исторически теми, когато датите на раждане или смърт на даден човек са неизвестни, но съществуват някои други доказателства, свидетелстващи за времето, по което е бил жив.[3] Например, ако са запазени и открити завещания, обявени от Джон Джоунс през 1204 и 1229 г., както и документ за брака му през 1197 г., той може да бъде записан като „Джон Джоунс (fl. 1197–1229)“, въпреки че е роден преди 1197 г. и вероятно е починал след 1229 г.
Терминът често се използва и в историята на изкуството, когато се датира кариерата на художник. В този контекст с floruit се обозначава активният период на твореца[4], който обикновено започва след като е получил своето обучение и е започнал да подписва работите си или да бъде страна по договори.
В някои случаи може да се замени с фразата „активен между [дата] и [дата]“, в зависимост от контекста и ако пространството или стилът позволяват.
В речника на английския език на издателство „ХарпърКолинс“ за floruit е дадено едно единствено значение, което има отношение към случаите на употреба на понятието: „използва се за обозначаване на периода, когато историческа личност, чиито дати на раждане и смърт са неизвестни, е била най-активна“.[5]
Вижте също
[редактиране | редактиране на кода]Източници
[редактиране | редактиране на кода]- ↑ Ален Безансон. Библиосвят. Достоевски // kultura.bg, 2013-04-15. Посетен на 2024-12-10. Подобно на Шекспир и Балзак, най-творческият период на Достоевски, неговият „разцвет” (floruit), както са казвали древните, продължава около петнадесет години – между 1864–1879 г.
- ↑ floruit. Lexico UK, English Dictionary. Oxford University Press. Архивирано от оригинала на 2021-01-29.
- ↑ Adeleye, Gabriel, Kofi Acquah-Dadzie, Thomas J. Sienkewicz. World Dictionary of Foreign Expressions: a Resource for Readers and Writers. Bolchazy-Carducci Publishers, 1999. ISBN 0-86516-423-1. с. 147. Посетен на 1 June 2010. fata morgana Morgan.
- ↑ Johnson, W. McAllister (1990), Art History: Its Use and Abuse, University of Toronto Press, стр. 307, ISBN 0-86516-423-1, постен на 2010-06-01
- ↑ Definition of 'floruit' // Collins English Dictionary. Copyright © HarperCollins Publishers. Посетен на 2024-12-14. (на английски)
Тази страница частично или изцяло представлява превод на страницата Floriut в Уикипедия на английски. Оригиналният текст, както и този превод, са защитени от Лиценза „Криейтив Комънс – Признание – Споделяне на споделеното“, а за съдържание, създадено преди юни 2009 година – от Лиценза за свободна документация на ГНУ. Прегледайте историята на редакциите на оригиналната страница, както и на преводната страница, за да видите списъка на съавторите.
ВАЖНО: Този шаблон се отнася единствено до авторските права върху съдържанието на статията. Добавянето му не отменя изискването да се посочват конкретни източници на твърденията, които да бъдат благонадеждни. |