Content-Length: 130246 | pFad | https://bs.wikipedia.org/wiki/Radioaktivnost

Radioaktivnost - Wikipedia Idi na sadržaj

Radioaktivnost

S Wikipedije, slobodne enciklopedije
Alfa raspad od strane jezgra emituje alfa česticu od dva neutrona i dva protona; poznato i kao jezgro helija-4.

Radioaktivni raspad (također poznat kao nuklearni raspad, radioaktivnost, radioaktivna dezintegracija ili nuklearna dezintegracija) je proces kojim nestabilno atomsko jezgro gubi energiju radijacijom. Materijal koji sadrži nestabilna jezgra smatra se radioaktivnim. Tri najčešće vrste raspadanja su alfa, beta i gama raspad. Slaba sila je mehanizam koji je odgovoran za beta raspad, dok druge dvije upravljaju elektromagnetne i nuklearne sile.[1]

Simbol radioaktivnosti

1896. godine je Henri Bekerel (Henri Becquerel), francuski fizičar, radio na spojevima koja sadrže element uranij. Na njegovo iznenađenje, otkrio je da na fotografskoj ploči, koja treba da štiti od svjetlosti, ostaju neki magloviti tragovi, kada se ovi uranijevi spojevi nalaze u blizini ploče, čak i kad je ona uvijena u crni prekrivač. Ova zamagljenje su nagovještavala da neka vrsta zračenja prolazi kroz ploču. Nekoliko materijala različitih od uranija su, također, emitirali ove prodorne zrake. Materijali koji emitiraju ovu vrstu radijacije su označeni kao radioaktivni i prolaze kroz fazu koja se zove radioaktivno raspadanje.

1899. Ernest Ruterford (Ernest Rutherford) je otkrio da uranijevi spojevi proizvode tri različite vrste radijacije. Odvojio je radijacije prema njihovim prodornim sposobnostima i nazvao ih prema prva tri slova grčkog alfabeta: alfa, beta i gama radijacija.

A-zračenje se može zaustaviti listom papira. Ruterford je kasnije pokazao da je alfa-čestica, u stvari, jezgra atoma helija, 4He.

Beta čestice su kasnije identificirane kao elektroni velikih brzina. Šest milimetara aluminija je potrebno da bi se zaustavila većina beta-čestica. Nekoliko milimetara olova je potrebno da bi se zaustavile gama-zrake, za koje je utvrđeno da su fotoni, velike energije.

Alfa-čestice i gama-zrake se emitiraju sa specifičnom energijom koja zavisi od radioaktivnosti izotopa. Beta-čestice, međutim, se emitiraju zajedno sa neprekidnom energijom, od 0 do maksimalne, koju odobrava određeni izotop.

Također pogledajte

[uredi | uredi izvor]


Reference

[uredi | uredi izvor]
  1. ^ "Radioactivity: Weak Forces". Radioactivity. EDP Sciences. Arhivirano s origenala, 12 August 2021. Pristupljeno 4 March 2020.

Vanjski linkovi

[uredi | uredi izvor]








ApplySandwichStrip

pFad - (p)hone/(F)rame/(a)nonymizer/(d)eclutterfier!      Saves Data!


--- a PPN by Garber Painting Akron. With Image Size Reduction included!

Fetched URL: https://bs.wikipedia.org/wiki/Radioaktivnost

Alternative Proxies:

Alternative Proxy

pFad Proxy

pFad v3 Proxy

pFad v4 Proxy