Content-Length: 98688 | pFad | https://hr.wikipedia.org/wiki/Elektorski_kolegij_(SAD)

Elektorski kolegij (SAD) – Wikipedija Prijeđi na sadržaj

Elektorski kolegij (SAD)

Izvor: Wikipedija
Izborni kolegij na Predsjedničkim izborima u Sjedinjenim Američkim Državama 2024.

Elektorski kolegij ili izborni kolegij sastoji se od elektora (izbornika) koje imenuje svaka savezna država za službeni izbor predsjednika i potpredsjednika Sjedinjenih Država.

Od 1964. bilo je 538 izbornika na svim predsjedničkim izborima. Članak 2. Ustava SAD-a definira koliko elektora može imati svaka savezna država i daje pravo zakonodavnoj vlasti saveznih država odrediti način njihova izbora. Američka vanjska područja nisu zastupljena u Kolegiju, koji je primjer neizravnih izbora, za razliku od izravnih izbora kojima se biraju članovi američkog Kongresa. Birači u svakoj državi i okrugu Columbia glasuju za birače koje će ovlastiti za sudjelovanje na predsjedničkim izborima. Tijekom rane povijesti Sjedinjenih Država, u nekim je državama zakon dopuštao zakonodavnom tijelu imenovanje elektora. Elektori mogu slobodno glasovati za bilo kojeg kandidata za predsjednika i potpredsjednika, ali u praksi glasuju za kandidata kojeg izaberu njihovi birači. Samo u nekoliko saveznih država imena elektora nalaze se na glasačkom listiću.

Dvanaesti amandman Ustava SAD-a kaže da svaki elektor daje jedan glas za predsjednika i jedan glas za potpredsjednika. Također se navodi kako se biraju predsjednik i potpredsjednik. Dvadeset treći amandman Ustava SAD-a određuje koliko izbornika ima okrugu Columbia.

Postojanje Kolegija izaziva kontroverzije. Prema anketi Gallupa iz 2001., primijećeno je da „većina Amerikanaca podupire razmatranje amandmana na Ustav SAD-a koji bi omogućio izravan izbor predsjednika”. Prvo istraživanje na ovu temu proveo je Gallup 1944. godine, a 2004. godine otprilike isti postotak ljudi podržao je ovaj prijedlog.[1][2] Kritičari tvrde da je Kolegij zastario, nedemokratski te da nekim saveznim državama, u kojima niti jedan kandidat nema jasnu prednost, daje nerazmjeran utjecaj na izbor predsjednika i potpredsjednika. Zagovornici ove vrste izbora smatraju da je postojanje Kolegija važno obilježje federalizma u SAD-u i da štiti prava malih saveznih država. U Kongresu su predloženi brojni prijedlozi za izmjene i dopune Ustava SAD-a s ciljem reforme Kolegija ili njegove zamjene izravnim izborima; međutim, niti jedan prijedlog nikada nije prošao Kongres.

Izvori

[uredi | uredi kôd]
  1. Public Flunks Electoral College System gallup.com Preuzeto 9. studenoga 2024.
  2. Americans Support Proposal to Eliminate Electoral College System gallup.com Preuzeto 9. studenoga 2024.








ApplySandwichStrip

pFad - (p)hone/(F)rame/(a)nonymizer/(d)eclutterfier!      Saves Data!


--- a PPN by Garber Painting Akron. With Image Size Reduction included!

Fetched URL: https://hr.wikipedia.org/wiki/Elektorski_kolegij_(SAD)

Alternative Proxies:

Alternative Proxy

pFad Proxy

pFad v3 Proxy

pFad v4 Proxy