Content-Length: 112164 | pFad | https://lt.wikipedia.org/wiki/#cite_note-VLE-32

Vikipedija Pereiti prie turinio

Pagrindinis puslapis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Sveiki atvykę į Vikipediją

Laisvąją enciklopediją, kurią kurti gali kiekvienas.

Lietuviškojoje Vikipedijoje:
220 518 straipsnių

Apie Vikipediją
Vikipedija yra universali, daugiakalbė interneto enciklopedija, kaip bendruomeninis projektas, pagal viki technologiją ir pamatinius principus kuriama daugybės savanorių bei išlaikoma iš paaukotų lėšų.

Vikipedijos tikslas – pateikti laisvą, nešališką ir patikrinamą turinį, kurį be jokių apribojimų gimtąja kalba galėtų skaityti visi žmonės. Rašyti, pildyti, tobulinti straipsnius taip pat gali visi, jei laikomasi bendrų, visiems dalyviams galiojančių taisyklių ir susitarimų. Nauji dalyviai yra kviečiami apsilankyti pagalbos puslapiuose ir bendruomenės portale.

Vikipedija vadinama „laisvąja enciklopedija“, nes visas jos turinys pateikiamas pagal GFDL ir CC-BY-SA licencijas, kurios leidžia enciklopedijos turinį naudoti, keisti ir platinti tiek nemokamai, tiek ir mokamai, jei laikomasi naudojimo sąlygų.
Rinktinė iliustracija
Savaitės straipsnis
Kvevriai užkasti po žeme Kachetijos vyninėje

Gruziniškas vynas (gruz. ქართული ღვინო) – Gruzijoje (Sakartvele) pagaminti vynai ir su jais susijusi gamybos tradicija. Gruzija yra vieną seniausių ir turtingiausių vyvnininkystės tradicijų tęsianti šalis. Vyno gamybos istorija čia skaičiuojama apie 8000 metų, ir yra svarbi kartvelų tautinės tapatybės dalis. Čia išlaikytos senovinės vyno gamybos praktikos molinėje puodynėje kvevryje 2013 m. buvo paskelbtos UNESCO Nematerialiuoju paveldu.

Vynuogės Pietų Kaukaze yra auginamos nuo neolito laikų, ir kažkuriuo metu atrastas vynuogių sulčių fermentavimo procesas, kurio metu gaunamas vynas. Jau iš VI tūkst. pr. m. e. randami senoviniai ąsočiai kvevriai, kurie buvo įkasami į žemę, kad išlaikytų pastovią temperatūrą. Juose vynas buvo fermentuojamas ir brandinamas dešimtmečius.

Nuo III tūkst. pr. m. e. Sakartvele randama daug meno kūrinių, kurie vaizduoja vynuogių kekes, lapus, vyno ąsočius, taures, taip parodant vyndarystės svarbą vietos kultūroje. Vienas iš žymiausių tokių radinių iš VII a. pr. m. e. vaizduoja vyrą su vyno taure rankoje: manoma, kad tai – tamada (žmogus, sakantis tostą). Vyno svarbą tuometinėje kultūroje parodo ir Dionizo kulto plėtra.

IV a. Sakartvele paplitus krikščionybei, vyno reikšmė tik išaugo. Vynas buvo susietas su krikščioniška simbolika, o vienuolynai puoselėjo ir vyndarystę. Tuo metu vienuolynai tarnavo kaip svarbūs kultūros centrai. Jie turėjo pakankamai galios vystyti didelio masto irigacijos projektus, kurti vynuogynus. Vynas buv neatsiejamas nuo jų ir padėjo įtvirtinti valdžią visuomenėje. Didieji vienuolynai, tokie kaip Nekresi, Ikalto, Gelatis ir kiti turėdavo kelių šimtų kvadratinių metrų vyno rūsius ir presus, galinčius vienu metu suspausti tonas vynuogių. Vyndarystės tradicija buvo aprašyta ne viename viduramžių traktate.

Daugiau...

gruodžio 25 d. įvykiai
Lietuvoje

Pasaulyje

Savaitės iniciatyva
SARS-CoV-2 virusas

COVID-19 vakcina arba SARS-CoV-2 vakcina (liet. SŪRS-CoV-2 vakcina) – vakcina prieš SARS-CoV-2 virusą, COVID-19 ligos sukėlėją. Pirmoji vakcina buvo registruota Rusijoje 2020 metų rugpjūtį, keliasdešimt vakcinos prototipų yra bandymų stadijoje. 2020 m. vasario mėn. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) pareiškė, kad vakcinos tikriausiai nebus dar 18 mėnesių. Praeityje kurtos vakcinos koronavirusinėms ligoms SARS (liet. SŪRS) ir MERS (liet. ARRS) buvo nesėkmingos. Naujojo SARS-CoV-2 viruso genomas (svarbus vakcinos kūrimui) buvo iššifruotas vos kelios savaitės po pirmųjų patvirtintų atvejų.

Iki 2020 m. gegužės mėnesio buvo sukurtos 159 prototipinės vakcinos, 5 jų jau buvo I–II bandymų fazėje, o 7, I fazėje. 2020 m. birželio pabaigoje Kinija patvirtino masiniam skiepijimui savo pirmąją vakciną, „CanSino Biologics“ sukurtą Ad5-nCoV. Ja skiepijami tik kareiviai.

2020 m. rugpjūčio mėnesį masiniam naudojimui buvo patvirtinta antroji, Rusijos sukurta vakcina (Sputnik V arba Gam-COVID-Vac). Nors kitų šalių mokslininkai ir abejojo, ar ši vakcina deramai išbandyta (nebuvo paskelbta straipsnių apie jos klinikinius bandymus), Rusija jau ruošėsi pagaminti ne mažiau kaip 500 milijonus dozių vakcinos penkiose valstybėse.

Rugpjūčio pabaigoje naudojimui (tik didelės rizikos grupėms skiepyti) buvo patvirtinta trečioji, Kinijos firmoje Sinovac sukurta vakcina CoronaVac. Tai labiau klasikinė vakcina, pagaminta iš dirbtinai augintų virusų kurie paskui užmušami (inaktyvuojami).

Gruodžio 2 d. Anglija pirmoji patvirtino masiniam naudojimui Pfizer/BioNTech vakciną, gruodžio 30 d. buvo patvirtinta AstraZeneca vakcina. Sausio 6 d. buvo patvirtinta Moderna vakcina. Iki tol ji buvo naudojama ypatingiems atvejams.

Daugiau…

Šios savaitės iniciatyva yra likime sveiki ir saugūs.
Naujienos
  • Gruodžio 25 d. Kazachstane sudužo „Azerbaijan Airlines“ keleivinis lėktuvas, kuriuo skrido 62 keleiviai ir 5 įgulos nariai, dalis jų išgyveno.[1]
  • Gruodžio 24 d. Šiaurės vakarų Turkijoje gamykloje įvykus sprogimui, žuvo 12 žmonių, dar 3 sužeisti.[2]
  • Gruodžio 23 d. Jeruzalėje per gaisrą sužeisti 39 žmonės, 3 iš jų sunkiai.[3]
  • Gruodžio 22 d. Serbijos sostinėje Belgrade dešimtys tūkstančių žmonių protestavo dėl mirtinos nelaimės geležinkelio stotyje.[4]
  • Gruodžio 21 d. Albanija pranešė bent metams užblokuosianti socialinį tinklą „TikTok“.[5]
  • Gruodžio 20 d. Vokietijoje, Magdeburgo mieste, automobiliui rėžusis į žmones, 2 žmonės žuvo, sužeisti 68.[6]
  • Gruodžio 20 d. Kroatijos sostinėje Zagrebe per išpuolį peiliu pradinėje mokykloje žuvo mokinė, penki mokiniai ir mokytoja sužeisti.[7]
  • Gruodžio 19 d. Separatistinės Abchazijos parlamente nušautas parlamentaras, dar vienas sužeistas.[8]
  • Gruodžio 17 d. Vanuatu sukrėtė 7,3 balo stiprumo žemės drebėjimas.[9]
  • Gruodžio 14 d. Pietų Korėjos parlamentas nubalsavo už apkaltą prezidentui Yoon Suk Yeol.[10]
Kiti projektai
Vikižodynas
Laisvasis žodynas
Vikicitatos
Aforizmai, sentencijos
Vikinaujienos
Naujausios žinios, aktualijos
Vikiteka (Wikimedia Commons)
Mediateka
Vikišaltiniai
Įvairūs tekstai
Vikiknygos
Vadovėliai, knygos
Vikirūšys (wikispecies)
Rūšių katalogas
Metaviki
Vikimedijos projektų koordinavimas
Vikiduomenys
Žinių bazė
Vikiversitetas
Mokomoji medžiaga
Vikikelionės
Kelionių vadovas
MediaWiki
Viki programinė įranga










ApplySandwichStrip

pFad - (p)hone/(F)rame/(a)nonymizer/(d)eclutterfier!      Saves Data!


--- a PPN by Garber Painting Akron. With Image Size Reduction included!

Fetched URL: https://lt.wikipedia.org/wiki/#cite_note-VLE-32

Alternative Proxies:

Alternative Proxy

pFad Proxy

pFad v3 Proxy

pFad v4 Proxy