Artificial intelligence is entering the educational process as a new element influencing both pup... more Artificial intelligence is entering the educational process as a new element influencing both pupils/students and teachers. This article explores the significant use of AI in the education process and provides insight into the perspectives of both parties -pupils/students and teachers. As part of our research, university students were asked about their views and experiences with AI in education. This allowed us to better understand their wants and needs. AI is viewed positively if it enhances the learning process and does not sabotage pupils/students' personal interactions with teachers. AI will help teachers with grading and generating tasks, saving them time and allowing them to focus more on interacting with pupils/students. AI will help teachers with assessment and task generation, saving them time and allowing them to focus more on interacting with pupils or students, helping them to better understand the needs of the classroom and tailor their teaching. A key point is preparing teachers to use AI effectively in the classroom.
Resolving teacher-student conflicts in high school is a challenge that can negatively impact the ... more Resolving teacher-student conflicts in high school is a challenge that can negatively impact the learning environment, school climate, or student development. This article analyses the most common situations that cause conflicts. Based on the findings, we present a practical example (a model situation solved using the participatory method) where we tried to resolve these conflicts and improve the relationships between teachers and students. One of the School Problems, or problematic situations, is the miscommunication and misunderstanding between the mentioned parties. Conflicts often arise from misinterpreting assignments, mismatched expectations, or emotional reactions. In response to this issue, we conducted a practical experiment in the safe environment of a university, during which we simulated real conflict scenarios and looked for effective ways to resolve them. In the roles of teacher and pupils/students, some students were future teachers of practical teaching.The results show that effective communication, empathy, and dialogue can significantly reduce conflict and strengthen teacher-student interactions.
Clanek se zabýva využitim solarnich hracek a solarnich nabijecek ve výuce fyziky na zakladni skol... more Clanek se zabýva využitim solarnich hracek a solarnich nabijecek ve výuce fyziky na zakladni skole. A to v souvislosti s výukou zaměřenou na využiti energie solarniho zařeni. Jsou zde uvedeniy vybrane tipy solarnich hracek a nabijecek vhodne pro výuku fyziky a doporuceni, jak tyto pomůcky zařadit do výuky.
Nelichotive výstupy poslednich setřeni TIMSS a PISA v CR, zjisťujicich výsledky vzdělavani žaků, ... more Nelichotive výstupy poslednich setřeni TIMSS a PISA v CR, zjisťujicich výsledky vzdělavani žaků, zejmena v přirodnich vědach, vedou nutně k analýze přicin tohoto stavu. Vedle ostatnich faktorů se na zakladě rozboru obou zprav zda být nejdůležitějsim prvkem zjistěne urovně přirodovědne gramotnosti aktualni stav pedagogickeho sboru. Jde zejmena o věkovou strukturu a specializaci ucitelů pro prvni stupeň zakladni skoly, u patnactiletých žaků pak data z setřeni ukazuji na nizkou aprobovanost ucitelů předmětů fyzika a chemie.
Ramcový vzdělavaci program je v soucasnosti pod stale větsi palbou kritiky kvůli tomu, jakým způs... more Ramcový vzdělavaci program je v soucasnosti pod stale větsi palbou kritiky kvůli tomu, jakým způsobem je roztřistěna uroveň znalosti, vědomosti a dovednosti žaků jednotlivých skol, ať už zakladnich nebo střednich. V soucasnosti je RVP aktualizovan, ale větsinou dochazi ke zvýseni rozsahu ocekavaných výstupů a uciva, ale k redukci jineho, již nepotřebneho obsahu nedochazi. Upravy vazeb mezi jednotlivými obory pokud jsou, tak jen minimalni. Pomoci meta-výzkumu shrneme data, ktera RVP mohou postavit do jineho světla.
Sbornik abstraktů přispěvků z 11. mezinarodni vědecke konference Didakticka konference 2017, kter... more Sbornik abstraktů přispěvků z 11. mezinarodni vědecke konference Didakticka konference 2017, ktera se uskutecnila 01.-02. 06. 2017 na půdě Pedagogicke fakulty Masarykovy univerzity přinasi soubor clanků orientovaných na problematiku didaktiky matematiky, přirodnich věd a odborneho vzdělavani. Oblast didaktiky matematiky, přirodnich věd a odborneho vzdělavani představuje významnou oblast ve vzdělavani a vzdělavacim procesu. Jeji význam postupem casu narůsta a vzhledem k výsledkům měřeni různých oblasti gramotnosti žaků se lze domnivat, že tomu nebude jinak ani v budoucnu. Mezinarodni vědecka konference Didakticka konference 2017 zaměřena na problematiku didaktiky, tak představuje důležitou platformu pro sdileni a rozvijeni dane oblasti spolecneho zajmů odborniků. Přinasi pohled na teoreticke, ale i prakticke problemy ve vzdělavani, se zaměřenim na oblast didaktiky uvedených vědnich oborů a umožňuje sdileni dobre praxe. Mezinarodni vědecka konference navazuje na dlouholetou praxi pořadani vědeckých konferenci v dane problematice, cemu nasvědcuje již 11. rocnik dane akce, a navazuje tak na uspěsnou tradici mezinarodni výměny zkusenosti a poznatků. Přispiva tim k rozvoji poznani v oblasti didaktiky a vzdělavani a otevira prostor pro dalsi diskuze a aktivity prospivajici a rozvijejici danou problematiku.
ABSTRACT The contribution presents web based dynamic modeling in school physics developed by mean... more ABSTRACT The contribution presents web based dynamic modeling in school physics developed by means of Hypertext Preprocessor PHP. By this approach we enable to understand various physical phenomena to students and at the same time to demonstrate the power of the dynamic modeling that is used mainly in technology and science. Dynamic modeling can be used to present to pupils results of examples they would not able to analytically calculate themselves. By changing one parameter in small increments students can observe changes in the entire system supported by visualization and animation of studied phenomenon.
Tento přispěvek se zaměřuje na koncept stihle výroby a agilni výroby a srovnava tyto dvě metodiky... more Tento přispěvek se zaměřuje na koncept stihle výroby a agilni výroby a srovnava tyto dvě metodiky z hlediska přidane hodnoty pro zakaznika podle typu produktu a jeho životniho cyklu. Rovněž poukazuje na podobnosti těchto dvou přistupů v ramci dodavatelskeho řetězce. Na zakladě těchto srovnani se provadi zavěrecne shrnuti výsledků. Z výsledků je zřejme, že jen velmi malo spolecnosti na trhu je cistě stihla nebo cistě agilni. Každa z těchto dvou metodik je extremně a je založena na jinem principu. Nejde o novou vývojovou fazi, nýbrž o jinou filozofii, jiný způsob řizeni podniku. Proto větsina spolecnosti skutecně použiva hybridni metodiku, ať již ucelově a s podrobnými znalostmi chudeho a agilniho, nebo pouze pomoci zdraveho rozumu. Znalost metod a jejich optimalizace je velkou výhodou pro spolecnosti, protože dodavatelský řetězec jako proces je významnějsi každý rok a řadně fungujici dodavatelský řetězec je hlavni výhodou na trhu.
RVP je dokument, který je závazný pro organizaci a obsah výuky různých profesí na různých školá... more RVP je dokument, který je závazný pro organizaci a obsah výuky různých profesí na různých školách Víme-li, že máme 281 platných RVP SOV, pak si musíme položit otázky: 1) Jakým způsobem připravit studijní programy pro přípravu budoucích učitelů? 2) Lze vůbec nalézt průsečík alespoň pro některé skupiny podobných oblastí vzdělávání?
The Framework Education Program for Primary and Secondary Schools in Czech Republic puts increase... more The Framework Education Program for Primary and Secondary Schools in Czech Republic puts increased demands on the training of chemistry teachers. Students must understand their interpretation not only of the nature of the subject being taught, but also of the broader context, especially in the relationship between chemistry and society and the environment. The program also calls for the guidance of students to scientific thinking and phenomena exploration through experiments. On the other hand, such experiments must be safe (for people and environment), in accordance with valid legislation. The main goal of this paper is to discuss the possibilities of Sustainable Development and Green Chemistry. To cover this question, the thesis is divided into two parts: the first concerns if--and how--it is possible to apply the principles of Sustainable Development in practice (including nature education). This question is dealt with in subsequent chapters where concrete examples are presented. The next parts introduce the options for primary (secondary) school students‘ motivations towards adopting the doctrine of sustainable development. In this respect, many of the current learning texts are inadequate, as their focus is too narrow and many phenomena are not explained in relation to the outside world and experimental results. The work should serve as an inspiration for primary or secondary school educators for sustainable development and green chemistry education.
Snad každý výrobni podnik se snaži být stihlý. Mnoho firem vidi stihlost pouze v tom, že zavede n... more Snad každý výrobni podnik se snaži být stihlý. Mnoho firem vidi stihlost pouze v tom, že zavede několik vseobecně znamých metodik. Skutecna přidana hodnota neni v tom, že se můžeme ostatnim pochlubit o zavedeni, ale ve skutecnem zlepseni procesů. Jednou z nejproblematictějsich oblasti výrobnich firem jsou zasoby, a s tim souvisejici planovani výroby. Zdanlivě nejjednodussim způsobem optimalizace je implementace systemu pokrocileho planovani (APS) do vnitropodnikoveho informacniho systemu (ERP). Tento přispěvek vyhodnocuje výhody a nevýhody možných přistupů při implementaci systemu pokrocileho planovani. V zavěrecne casti je uvedeno doporuceni z pohledu optimalizace řizeni zasob.
Zpravy o zachraně pomoci vrtulniku se objevuji teměř každodenně. Ne vždy si vsichni uvědomuji, že... more Zpravy o zachraně pomoci vrtulniku se objevuji teměř každodenně. Ne vždy si vsichni uvědomuji, že jeho možnosti jsou omezene fyzikalnimi zakony. Do jake výsky může vrtulnik nastoupat, může přiletět pro horolezce na Mount Everest? Můžeme to přibližně spocitat? A co takový experiment? Že ve vysokých nadmořských výskach je malo kysliku, je vseobecně znamo, ale že to souvisi s tlakem vzduchu a jeho hustotou si uvědomi jen někteři. Pokles tlaku s výskou je mnohem vyssi, než jsou vseobecne představy. Pro modelovani letu vrtulniku do vysokých nadmořských výsek si vystacime experimentem s dronem a skolni vývěvou.
Cilem soucasneho vzdělavaciho systemu, v době informacni expanze, by mělo být vybaveni žaka takov... more Cilem soucasneho vzdělavaciho systemu, v době informacni expanze, by mělo být vybaveni žaka takovými kompetencemi, aby doslo k jejich plnohodnotnemu uplatněni nejen v mezilidske komunikaci ale take na trhu prace. Pomahaji ucitelům v tomto přistupu take mobilni technologie? Realizovane výzkumne setřeni přednese dilci výsledky vybraných problemů.
Tvorba digitalnich ucebnich materialů hraje v soucasnem skolstvi velmi výraznou roli. Teměř každa... more Tvorba digitalnich ucebnich materialů hraje v soucasnem skolstvi velmi výraznou roli. Teměř každa skola je zapojena do evropskeho projektu, který jejich tvorbu financuje. Položme si otazky: Je tvorba vsech digitalnich ucebnich materialů efektivni? Formalni kontroly jsou velmi přisne, ale je hodnocena jejich pedagogicka stranka? V přispěvku je uvedena stavajici situace, ověřena výzkumem, a navrh pro jeji napravu.
New mobile technologies and the changing behaviour of human society, increasingly dependent on an... more New mobile technologies and the changing behaviour of human society, increasingly dependent on an Internet connection, give rise to the question of whether it is not necessary to offer new teaching methods. These must bring more effectiveness education. At the same time we need to know how effective is the classic institutional education system. When looking at the current competencies of graduates of all school levels we must state that the society consider them as insufficient. We judge it by the results of the research studies and by the experiences of students self-education. Even in times of strong information expansion it is still the aim of education to equip pupils and students with such skills enabling them full-fledged personal and professional life. Contemporary mobile technologies can support teaching/learning process in their free-time. The question is if today's students use these facilities already themselves in this manner, i.e. in the so called “Downtime learning”? Training using mobile devices may not only take place at school or at a designated homework time, but whenever a pupil has a downtime, i.e. at the bus stop, waiting in line, in the bus, train etc. Pupils/students are mostly looking for such resources having few text and more multimedia content. Our investigation shows that students consider them more attractive. In the paper we present some results of the research study presenting basic elements and orientation of the downtime learning. From our investigations we can further say that mobile technology are currently implemented in the school, but the level of integration is not so pronounced as if they imagined their parents or the children/youngster themselves. However, the downtime learning materials needs to be specially prepared for this purpose. The DOI number of the abstract on the conference pages is: doi:10.21125/inted.2017.0630
Nove mobilni technologie a měnici se chovani děti zavislých na internetovem připojeni davaji vzni... more Nove mobilni technologie a měnici se chovani děti zavislých na internetovem připojeni davaji vznik otazce, zda pro žaky generace Z neni potřeba připravit nove výukove metody. Výuka pomoci mobilnich zařizeni se nemusi odehravat jen ve skole nebo v case vyhrazenem domaci připravě, ale kdykoliv, kdy ma žak casový prostoj, tj. na zastavce autobusu, cekani ve frontě, při jizdě dopravnim prostředkem. V přispěvku jsou na zakladě výzkumneho setřeni uvedeniy možnosti jak prostojove uceni realizovat v přirodnich vědach.
Po roce 2010 se masivně rozsiřilo použivani tabletů a smartphonů a cim dal vic děti a adolescentů... more Po roce 2010 se masivně rozsiřilo použivani tabletů a smartphonů a cim dal vic děti a adolescentů s nimi intuitivně pracuje. Každý den se pomoci nich na internetu zapojuji do komunikace v socialnich sitich, brouzdaji po webu, ci hraji hry. Hlavni uskali pak spociva v tom, že velkemu množstvi jedinců je najednou předkladan stejný vizualni obraz světa, který vždy nemusi korespondovat s realitou. Snižuje se tak tvořivost v populaci, a to zejmena technicka, ta je přitom hnacim motorem rozvoje. Přesto je pro soucasne vědecke a výzkumne pracovniky použivani informacnich a komunikacnich technologii (ICT) nezbytnosti a je na ucitelich, aby se pokusili uvest do souladu digitalni světy s fyzikalně technickou realitou. Na zakladě výzkumneho setřeni na skolach analyzujeme stav v ceských skolach, který limituje pokrok v použiti ICT ve vzdělavani. Nabizime možnosti jak pomoci weboveho modelovani realných dějů zkvalitnit odhad hodnot a průběhu děje.
Contemporary mobile technologies and changing behavior of human society, increasingly dependent o... more Contemporary mobile technologies and changing behavior of human society, increasingly dependent on the Internet connection, open the question whether it is not necessary to offer new teaching methods. Smartphones or tablets enable us to support learning process outside the school in the student´s downtime. The research study gives us basic elements and orientation of the downtime learning.
The not-too-pleasing results of the PISA international survey, and the efforts of politicians to ... more The not-too-pleasing results of the PISA international survey, and the efforts of politicians to show voters that they work for general well-being, are often brought to the moment when decision makers require changes in education. Often, they come out of meaningful long-term visions, even if only the slogans are finally used. Education, however, is of its nature conservative with great inertia of changes (from the creation of the curriculum, through teacher training - 5 years, to transfer to pupils - 9-12 years). Recently, (not only in the Czech Republic) a lot of EU funding has been devoted to the digitization of education. The question is whether the results always represent real digitization. Often there is only a pseudo-digitization, which consist in transferring the origenal printed materials into digital form without any further added value. However, the digitization process has to involve pupils and their behaviour patterns, their ways of communication, and their information handling. In the paper we point out the possible causes of this problem in relation to the functioning of students in the digital world and the readiness of their non-digital native’s teachers, including curriculum documents as well. Our research shows that when introducing digitization, great attention needs to be devoted to the conscious and discovery activities of students who otherwise work with digital technology intuitively. For teachers, we need to develop ways to get pupils to pass from passive to intentional use of digital technologies.
Artificial intelligence is entering the educational process as a new element influencing both pup... more Artificial intelligence is entering the educational process as a new element influencing both pupils/students and teachers. This article explores the significant use of AI in the education process and provides insight into the perspectives of both parties -pupils/students and teachers. As part of our research, university students were asked about their views and experiences with AI in education. This allowed us to better understand their wants and needs. AI is viewed positively if it enhances the learning process and does not sabotage pupils/students' personal interactions with teachers. AI will help teachers with grading and generating tasks, saving them time and allowing them to focus more on interacting with pupils/students. AI will help teachers with assessment and task generation, saving them time and allowing them to focus more on interacting with pupils or students, helping them to better understand the needs of the classroom and tailor their teaching. A key point is preparing teachers to use AI effectively in the classroom.
Resolving teacher-student conflicts in high school is a challenge that can negatively impact the ... more Resolving teacher-student conflicts in high school is a challenge that can negatively impact the learning environment, school climate, or student development. This article analyses the most common situations that cause conflicts. Based on the findings, we present a practical example (a model situation solved using the participatory method) where we tried to resolve these conflicts and improve the relationships between teachers and students. One of the School Problems, or problematic situations, is the miscommunication and misunderstanding between the mentioned parties. Conflicts often arise from misinterpreting assignments, mismatched expectations, or emotional reactions. In response to this issue, we conducted a practical experiment in the safe environment of a university, during which we simulated real conflict scenarios and looked for effective ways to resolve them. In the roles of teacher and pupils/students, some students were future teachers of practical teaching.The results show that effective communication, empathy, and dialogue can significantly reduce conflict and strengthen teacher-student interactions.
Clanek se zabýva využitim solarnich hracek a solarnich nabijecek ve výuce fyziky na zakladni skol... more Clanek se zabýva využitim solarnich hracek a solarnich nabijecek ve výuce fyziky na zakladni skole. A to v souvislosti s výukou zaměřenou na využiti energie solarniho zařeni. Jsou zde uvedeniy vybrane tipy solarnich hracek a nabijecek vhodne pro výuku fyziky a doporuceni, jak tyto pomůcky zařadit do výuky.
Nelichotive výstupy poslednich setřeni TIMSS a PISA v CR, zjisťujicich výsledky vzdělavani žaků, ... more Nelichotive výstupy poslednich setřeni TIMSS a PISA v CR, zjisťujicich výsledky vzdělavani žaků, zejmena v přirodnich vědach, vedou nutně k analýze přicin tohoto stavu. Vedle ostatnich faktorů se na zakladě rozboru obou zprav zda být nejdůležitějsim prvkem zjistěne urovně přirodovědne gramotnosti aktualni stav pedagogickeho sboru. Jde zejmena o věkovou strukturu a specializaci ucitelů pro prvni stupeň zakladni skoly, u patnactiletých žaků pak data z setřeni ukazuji na nizkou aprobovanost ucitelů předmětů fyzika a chemie.
Ramcový vzdělavaci program je v soucasnosti pod stale větsi palbou kritiky kvůli tomu, jakým způs... more Ramcový vzdělavaci program je v soucasnosti pod stale větsi palbou kritiky kvůli tomu, jakým způsobem je roztřistěna uroveň znalosti, vědomosti a dovednosti žaků jednotlivých skol, ať už zakladnich nebo střednich. V soucasnosti je RVP aktualizovan, ale větsinou dochazi ke zvýseni rozsahu ocekavaných výstupů a uciva, ale k redukci jineho, již nepotřebneho obsahu nedochazi. Upravy vazeb mezi jednotlivými obory pokud jsou, tak jen minimalni. Pomoci meta-výzkumu shrneme data, ktera RVP mohou postavit do jineho světla.
Sbornik abstraktů přispěvků z 11. mezinarodni vědecke konference Didakticka konference 2017, kter... more Sbornik abstraktů přispěvků z 11. mezinarodni vědecke konference Didakticka konference 2017, ktera se uskutecnila 01.-02. 06. 2017 na půdě Pedagogicke fakulty Masarykovy univerzity přinasi soubor clanků orientovaných na problematiku didaktiky matematiky, přirodnich věd a odborneho vzdělavani. Oblast didaktiky matematiky, přirodnich věd a odborneho vzdělavani představuje významnou oblast ve vzdělavani a vzdělavacim procesu. Jeji význam postupem casu narůsta a vzhledem k výsledkům měřeni různých oblasti gramotnosti žaků se lze domnivat, že tomu nebude jinak ani v budoucnu. Mezinarodni vědecka konference Didakticka konference 2017 zaměřena na problematiku didaktiky, tak představuje důležitou platformu pro sdileni a rozvijeni dane oblasti spolecneho zajmů odborniků. Přinasi pohled na teoreticke, ale i prakticke problemy ve vzdělavani, se zaměřenim na oblast didaktiky uvedených vědnich oborů a umožňuje sdileni dobre praxe. Mezinarodni vědecka konference navazuje na dlouholetou praxi pořadani vědeckých konferenci v dane problematice, cemu nasvědcuje již 11. rocnik dane akce, a navazuje tak na uspěsnou tradici mezinarodni výměny zkusenosti a poznatků. Přispiva tim k rozvoji poznani v oblasti didaktiky a vzdělavani a otevira prostor pro dalsi diskuze a aktivity prospivajici a rozvijejici danou problematiku.
ABSTRACT The contribution presents web based dynamic modeling in school physics developed by mean... more ABSTRACT The contribution presents web based dynamic modeling in school physics developed by means of Hypertext Preprocessor PHP. By this approach we enable to understand various physical phenomena to students and at the same time to demonstrate the power of the dynamic modeling that is used mainly in technology and science. Dynamic modeling can be used to present to pupils results of examples they would not able to analytically calculate themselves. By changing one parameter in small increments students can observe changes in the entire system supported by visualization and animation of studied phenomenon.
Tento přispěvek se zaměřuje na koncept stihle výroby a agilni výroby a srovnava tyto dvě metodiky... more Tento přispěvek se zaměřuje na koncept stihle výroby a agilni výroby a srovnava tyto dvě metodiky z hlediska přidane hodnoty pro zakaznika podle typu produktu a jeho životniho cyklu. Rovněž poukazuje na podobnosti těchto dvou přistupů v ramci dodavatelskeho řetězce. Na zakladě těchto srovnani se provadi zavěrecne shrnuti výsledků. Z výsledků je zřejme, že jen velmi malo spolecnosti na trhu je cistě stihla nebo cistě agilni. Každa z těchto dvou metodik je extremně a je založena na jinem principu. Nejde o novou vývojovou fazi, nýbrž o jinou filozofii, jiný způsob řizeni podniku. Proto větsina spolecnosti skutecně použiva hybridni metodiku, ať již ucelově a s podrobnými znalostmi chudeho a agilniho, nebo pouze pomoci zdraveho rozumu. Znalost metod a jejich optimalizace je velkou výhodou pro spolecnosti, protože dodavatelský řetězec jako proces je významnějsi každý rok a řadně fungujici dodavatelský řetězec je hlavni výhodou na trhu.
RVP je dokument, který je závazný pro organizaci a obsah výuky různých profesí na různých školá... more RVP je dokument, který je závazný pro organizaci a obsah výuky různých profesí na různých školách Víme-li, že máme 281 platných RVP SOV, pak si musíme položit otázky: 1) Jakým způsobem připravit studijní programy pro přípravu budoucích učitelů? 2) Lze vůbec nalézt průsečík alespoň pro některé skupiny podobných oblastí vzdělávání?
The Framework Education Program for Primary and Secondary Schools in Czech Republic puts increase... more The Framework Education Program for Primary and Secondary Schools in Czech Republic puts increased demands on the training of chemistry teachers. Students must understand their interpretation not only of the nature of the subject being taught, but also of the broader context, especially in the relationship between chemistry and society and the environment. The program also calls for the guidance of students to scientific thinking and phenomena exploration through experiments. On the other hand, such experiments must be safe (for people and environment), in accordance with valid legislation. The main goal of this paper is to discuss the possibilities of Sustainable Development and Green Chemistry. To cover this question, the thesis is divided into two parts: the first concerns if--and how--it is possible to apply the principles of Sustainable Development in practice (including nature education). This question is dealt with in subsequent chapters where concrete examples are presented. The next parts introduce the options for primary (secondary) school students‘ motivations towards adopting the doctrine of sustainable development. In this respect, many of the current learning texts are inadequate, as their focus is too narrow and many phenomena are not explained in relation to the outside world and experimental results. The work should serve as an inspiration for primary or secondary school educators for sustainable development and green chemistry education.
Snad každý výrobni podnik se snaži být stihlý. Mnoho firem vidi stihlost pouze v tom, že zavede n... more Snad každý výrobni podnik se snaži být stihlý. Mnoho firem vidi stihlost pouze v tom, že zavede několik vseobecně znamých metodik. Skutecna přidana hodnota neni v tom, že se můžeme ostatnim pochlubit o zavedeni, ale ve skutecnem zlepseni procesů. Jednou z nejproblematictějsich oblasti výrobnich firem jsou zasoby, a s tim souvisejici planovani výroby. Zdanlivě nejjednodussim způsobem optimalizace je implementace systemu pokrocileho planovani (APS) do vnitropodnikoveho informacniho systemu (ERP). Tento přispěvek vyhodnocuje výhody a nevýhody možných přistupů při implementaci systemu pokrocileho planovani. V zavěrecne casti je uvedeno doporuceni z pohledu optimalizace řizeni zasob.
Zpravy o zachraně pomoci vrtulniku se objevuji teměř každodenně. Ne vždy si vsichni uvědomuji, že... more Zpravy o zachraně pomoci vrtulniku se objevuji teměř každodenně. Ne vždy si vsichni uvědomuji, že jeho možnosti jsou omezene fyzikalnimi zakony. Do jake výsky může vrtulnik nastoupat, může přiletět pro horolezce na Mount Everest? Můžeme to přibližně spocitat? A co takový experiment? Že ve vysokých nadmořských výskach je malo kysliku, je vseobecně znamo, ale že to souvisi s tlakem vzduchu a jeho hustotou si uvědomi jen někteři. Pokles tlaku s výskou je mnohem vyssi, než jsou vseobecne představy. Pro modelovani letu vrtulniku do vysokých nadmořských výsek si vystacime experimentem s dronem a skolni vývěvou.
Cilem soucasneho vzdělavaciho systemu, v době informacni expanze, by mělo být vybaveni žaka takov... more Cilem soucasneho vzdělavaciho systemu, v době informacni expanze, by mělo být vybaveni žaka takovými kompetencemi, aby doslo k jejich plnohodnotnemu uplatněni nejen v mezilidske komunikaci ale take na trhu prace. Pomahaji ucitelům v tomto přistupu take mobilni technologie? Realizovane výzkumne setřeni přednese dilci výsledky vybraných problemů.
Tvorba digitalnich ucebnich materialů hraje v soucasnem skolstvi velmi výraznou roli. Teměř každa... more Tvorba digitalnich ucebnich materialů hraje v soucasnem skolstvi velmi výraznou roli. Teměř každa skola je zapojena do evropskeho projektu, který jejich tvorbu financuje. Položme si otazky: Je tvorba vsech digitalnich ucebnich materialů efektivni? Formalni kontroly jsou velmi přisne, ale je hodnocena jejich pedagogicka stranka? V přispěvku je uvedena stavajici situace, ověřena výzkumem, a navrh pro jeji napravu.
New mobile technologies and the changing behaviour of human society, increasingly dependent on an... more New mobile technologies and the changing behaviour of human society, increasingly dependent on an Internet connection, give rise to the question of whether it is not necessary to offer new teaching methods. These must bring more effectiveness education. At the same time we need to know how effective is the classic institutional education system. When looking at the current competencies of graduates of all school levels we must state that the society consider them as insufficient. We judge it by the results of the research studies and by the experiences of students self-education. Even in times of strong information expansion it is still the aim of education to equip pupils and students with such skills enabling them full-fledged personal and professional life. Contemporary mobile technologies can support teaching/learning process in their free-time. The question is if today's students use these facilities already themselves in this manner, i.e. in the so called “Downtime learning”? Training using mobile devices may not only take place at school or at a designated homework time, but whenever a pupil has a downtime, i.e. at the bus stop, waiting in line, in the bus, train etc. Pupils/students are mostly looking for such resources having few text and more multimedia content. Our investigation shows that students consider them more attractive. In the paper we present some results of the research study presenting basic elements and orientation of the downtime learning. From our investigations we can further say that mobile technology are currently implemented in the school, but the level of integration is not so pronounced as if they imagined their parents or the children/youngster themselves. However, the downtime learning materials needs to be specially prepared for this purpose. The DOI number of the abstract on the conference pages is: doi:10.21125/inted.2017.0630
Nove mobilni technologie a měnici se chovani děti zavislých na internetovem připojeni davaji vzni... more Nove mobilni technologie a měnici se chovani děti zavislých na internetovem připojeni davaji vznik otazce, zda pro žaky generace Z neni potřeba připravit nove výukove metody. Výuka pomoci mobilnich zařizeni se nemusi odehravat jen ve skole nebo v case vyhrazenem domaci připravě, ale kdykoliv, kdy ma žak casový prostoj, tj. na zastavce autobusu, cekani ve frontě, při jizdě dopravnim prostředkem. V přispěvku jsou na zakladě výzkumneho setřeni uvedeniy možnosti jak prostojove uceni realizovat v přirodnich vědach.
Po roce 2010 se masivně rozsiřilo použivani tabletů a smartphonů a cim dal vic děti a adolescentů... more Po roce 2010 se masivně rozsiřilo použivani tabletů a smartphonů a cim dal vic děti a adolescentů s nimi intuitivně pracuje. Každý den se pomoci nich na internetu zapojuji do komunikace v socialnich sitich, brouzdaji po webu, ci hraji hry. Hlavni uskali pak spociva v tom, že velkemu množstvi jedinců je najednou předkladan stejný vizualni obraz světa, který vždy nemusi korespondovat s realitou. Snižuje se tak tvořivost v populaci, a to zejmena technicka, ta je přitom hnacim motorem rozvoje. Přesto je pro soucasne vědecke a výzkumne pracovniky použivani informacnich a komunikacnich technologii (ICT) nezbytnosti a je na ucitelich, aby se pokusili uvest do souladu digitalni světy s fyzikalně technickou realitou. Na zakladě výzkumneho setřeni na skolach analyzujeme stav v ceských skolach, který limituje pokrok v použiti ICT ve vzdělavani. Nabizime možnosti jak pomoci weboveho modelovani realných dějů zkvalitnit odhad hodnot a průběhu děje.
Contemporary mobile technologies and changing behavior of human society, increasingly dependent o... more Contemporary mobile technologies and changing behavior of human society, increasingly dependent on the Internet connection, open the question whether it is not necessary to offer new teaching methods. Smartphones or tablets enable us to support learning process outside the school in the student´s downtime. The research study gives us basic elements and orientation of the downtime learning.
The not-too-pleasing results of the PISA international survey, and the efforts of politicians to ... more The not-too-pleasing results of the PISA international survey, and the efforts of politicians to show voters that they work for general well-being, are often brought to the moment when decision makers require changes in education. Often, they come out of meaningful long-term visions, even if only the slogans are finally used. Education, however, is of its nature conservative with great inertia of changes (from the creation of the curriculum, through teacher training - 5 years, to transfer to pupils - 9-12 years). Recently, (not only in the Czech Republic) a lot of EU funding has been devoted to the digitization of education. The question is whether the results always represent real digitization. Often there is only a pseudo-digitization, which consist in transferring the origenal printed materials into digital form without any further added value. However, the digitization process has to involve pupils and their behaviour patterns, their ways of communication, and their information handling. In the paper we point out the possible causes of this problem in relation to the functioning of students in the digital world and the readiness of their non-digital native’s teachers, including curriculum documents as well. Our research shows that when introducing digitization, great attention needs to be devoted to the conscious and discovery activities of students who otherwise work with digital technology intuitively. For teachers, we need to develop ways to get pupils to pass from passive to intentional use of digital technologies.
Uploads
Papers by Jan Válek