Atrament
Atrament (łac. atramentum, czernidło[1]) – środek barwiący w postaci roztworu barwnika w rozpuszczalniku z ewentualnym dodatkiem substancji zagęszczających (np. żelujących). Wykorzystywany jest w szeregu przyborów pisarskich (długopisy, flamastry, markery, wieczne pióra) oraz w druku atramentowym (drukarki atramentowe, plotery).
Atrament jest mniej lub bardziej przezroczysty (ponieważ zawiera rozpuszczone barwniki), czym różni się od tuszu, stosowanego w podobnych materiałach pisarskich i urządzeniach drukujących, ale mającego właściwości kryjące – jednak atramenty do drukarek i ploterów zawierają również pigmenty (zob. składniki atramentów w drukarkach i ploterach).
Poprzednikiem[2] atramentu, a także jego dawną nazwą[3], był inkaust.
Zobacz też
[edytuj | edytuj kod]Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Encyklopedia odkryć i wynalazków s. 22
- ↑ Witold Doroszewski (red.): inkaust. Słownik języka polskiego PWN. [dostęp 2013-10-21].
- ↑ Władysław Kopaliński: inkaust. [w:] Słownik wyrazów obcych i zwrotów obcojęzycznych [on-line]. slownik-online.pl. [dostęp 2013-10-21]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-07-02)].
Bibliografia
[edytuj | edytuj kod]- Państwowe Wydawnictwo „Wiedza Powszechna”: Encyklopedia odkryć i wynalazków: chemia, fizyka, medycyna, rolnictwo, technika. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1979, s. 22. ISBN 83-214-0021-3.