Czerwona gwiazda
Czerwona gwiazda – symbol, pięciopromienna gwiazda barwy czerwonej.
Symbol komunistyczny
[edytuj | edytuj kod]Czerwona gwiazda – obok sierpa i młota[potrzebny przypis] symbol komunistyczny, spopularyzowany po rewolucji październikowej na całym terytorium tworzącej się Rosji Radzieckiej – późniejszego ZSRR. Wraz z rozpowszechnianiem się wpływów radzieckich w świecie, znak czerwonej gwiazdy przyjmowały do swoich emblematów partie komunistyczne na całym świecie, pojawiał się też w godłach i na flagach państw realnego socjalizmu (z wyjątkiem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Niemieckiej Republiki Demokratycznej).
Związek Radziecki
[edytuj | edytuj kod]Symbol czerwonej gwiazdy występował w godle i na fladze Związku Radzieckiego.
Symbol czerwonej gwiazdy występował również w godłach i na flagach wszystkich republik związkowych tworzących ZSRR.
W ZSRR od 1930 roku nadawano Order Czerwonej Gwiazdy (ros. Орден Краснoй Звезды), wysokie odznaczenie państwowe, ustanowione dla nagradzania za bojowe zasługi w dziele obrony ZSRR oraz zapewnienia bezpieczeństwa publicznego zarówno w czasie wojny jak i podczas pokoju.
Albania
[edytuj | edytuj kod]Symbol czerwonej gwiazdy występował w latach 1946–1992 w godle i na fladze Albanii.
Białoruś
[edytuj | edytuj kod]Symbol czerwonej gwiazdy występuje od 1995 roku w godle niepodległej Białorusi – jedynej byłej republiki radzieckiej, używającej tego symbolu. Białoruś w swojej symbolice nawiązała do symboli BSRR.
Bułgaria
[edytuj | edytuj kod]Symbol czerwonej gwiazdy występował w latach 1946–1990 w godle i na fladze Bułgarii.
-
Flaga Bułgarii 1946-1967
-
Flaga Bułgarii 1967-1971
Czechosłowacja
[edytuj | edytuj kod]Symbol czerwonej gwiazdy występował w latach 1961–1989 w godle Czechosłowacji.
Jugosławia
[edytuj | edytuj kod]Symbol czerwonej gwiazdy występował w latach 1945–1991 w godle i na fladze Jugosławii.
Macedonia
[edytuj | edytuj kod]Republika Macedonii w swojej symbolice nawiązywała do symboli SR Macedonii, także czerwona gwiazda była obecna do 2009 r. w godle republiki, odziedziczonym po godle socjalistycznej Macedonii.
Korea Północna
[edytuj | edytuj kod]Symbol czerwonej gwiazdy występuje w godle i fladze Korei Północnej.
Naddniestrze
[edytuj | edytuj kod]Nieuznawana na arenie międzynarodowej Republika Naddniestrza w swojej symbolice silnie nawiązuje do symboli Mołdawskiej SRR, także czerwona gwiazda jest obecna na fladze i godle republiki.
Rumunia
[edytuj | edytuj kod]Symbol czerwonej gwiazdy występował w latach 1952–1989 w godle i na fladze Rumunii.
-
Godło Rumunii 1965-1989
-
Flaga Rumunii 1952-1965
-
Flaga Rumunii 1965-1989
Węgry
[edytuj | edytuj kod]Symbol czerwonej gwiazdy występował w latach 1949–1989 w godle i fladze Węgier.
-
Flaga Węgier 1949-1956
-
Flaga Węgier 1957-1989
Znak lotnictwa Rosji
[edytuj | edytuj kod]Czerwona gwiazda, jako pozostałość po czasach ZSRR, jest współczesnym znakiem rozpoznawczym Sił Powietrznych Federacji Rosyjskiej[1][2]. Od 2010 r. obowązuje już nowa symbolika[3].
Sport
[edytuj | edytuj kod]Kilka klubów sportowych z krajów rządzonych przez partie komunistyczne używało czerwonej gwiazdy jako symbolu - za przykład można podać bułgarski klub CSKA Sofia - lub wręcz nosiło po niej swoją nazwę, takie jak jugosłowiański, a obecnie serbski klub Crvena zvezda Belgrad, wschodnioniemiecki Roter Stern Lipsk, angolska Estrela Vermelha do Huambo, Estrela Vermelha z Mozambiku czy też czechosłowacka Rudá Hvězda Brno. Z symbolu czerwonej gwiazdy korzystały również niektóre drużyny sportowe z krajów niekomunistycznych, takie jak francuski Red Star FC z Paryża, szwajcarski FC Red Star Zürich, angielski Seaham Red Star F.C., a także amerykański kobiecy klub piłkarski Chicago Red Stars - choć w tym przypadku gwiazda opiera się na fladze Chicago, a nie na komunistycznym symbolu. Również amerykańskie Sacramento Republic FC oraz D.C. United również używają czerwonych gwiazd w swoich logo czy to jako swoje symbole, odnosząc się odpowiednio do flag Kalifornii i Dystryktu Kolumbii.
Slavia Praga
[edytuj | edytuj kod]Z symbolu czerwonej gwiazdy korzysta również praski wielosekcyjny klub sportowy, w którym elementem centralnym jest czerwona pięciopromienna gwiazda. W tym przypadku gwiazda jest umieszczona wierzchołkiem w dół. Slavia podobnie jak krakowska Wisła, z gwiazdą na koszulce jako swoim symbolem, gra praktycznie od początku istnienia.
-
Logo paryskiego Red Star FC
-
Logo sekcji piłkarskiej Slavii Praga
Klub Wioślarski Studentów Norweskich
[edytuj | edytuj kod]Norske Studenters Roklub został założony w roku 1897 przez trzech studentów pod znakiem czerwonej gwiazdy pięciopromiennej. Od roku 1903 siedziba i baza klubu znajduje się nieprzerwanie na półwyspie Bygdøy w Oslo. Neoklasycystyczny budynek obok przystani Dronningen (Królowa) ozdobiony jest symbolem klubu. Czerwona gwiazda ma kojarzyć się z ideami masońskimi, nie odnosi się do komunizmu, tym bardziej że tak założyciele jak i dzisiejsi członkowie reprezentują zamożną warstwę mieszczańską tzw. Vestkanten (zachodnich dzielnic Oslo)[4].
Symbol Heineken
[edytuj | edytuj kod]Symbol czerwonej gwiazdy występuje też w logo holenderskiej marki piwa Heineken. Nie ma on nic wspólnego z symboliką komunistyczną.
-
Logo Heineken od 1991
Zobacz też
[edytuj | edytuj kod]Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ altair.com.pl-Nowa gwiazda zatwierdzona. [dostęp 2010-10-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-07-19)].
- ↑ altair.com.pl-Gwiazdy nadal czerwone?. [dostęp 2010-10-05]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-04-29)].
- ↑ rian.ru. [dostęp 2012-06-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-06-07)].
- ↑ Norske Studenters Roklub. [dostęp 2014-05-04]. (ang.).