Content-Length: 102493 | pFad | https://pl.wikivoyage.org/wiki/Czuwaszja

Czuwaszja – Wikipodróże, wolny przewodnik turystyczny Przejdź do zawartości

Czuwaszja

Z Wikipodróży
Czuwaszja

Czuwaszja
Lokalizacja
Flaga
Główne informacje
Stolica Czeboksary
Waluta rubel
Powierzchnia 18 343,2
Liczba ludności 1 283 653
Język rosyjski, czuwaski
Strefa czasowa czas moskiewski, UTC+4

Czuwaszja – republika położona w europejskiej części Federacji Rosyjskiej.

Mapa
Widok na Czeboksary
Cerkiew w wiosce Porieckoje

Charakterystyka

[edytuj]

Geografia

[edytuj]

Północną jej granicę wyznacza rzeka Wołga. Na zachodzie graniczy z obwodem niżnonowogrodzkim, na północy z Republiką Mari El, na wschodzie z Republiką Tatarstanu, na południu z Obwodem Uljanowskim, na południowym zachodzie z Republiką Mordowi.

Klimat

[edytuj]

Na terenie kraju panuje klimat umiarkowany typu kontynentalnego. Charakteryzują go dość długie, chłodne zimy i ciepłe lata. Średnia roczna temperatura powietrza to – zależnie od regionu od 3 °C do 3,7 °C. Przeciętnie w styczniu jest ok. −13 °C, zaś w lipcu przeciętna temperatura wynosi – +19 °C. Najniższa zanotowana w kraju temperatura to -46°С, а najwyższa – +39°С.

Pokrywa śnieżna zalega zwykle 5 miesięcy. W okresie zimowym gleba przemarza na głębokość od ponad 1 m (na północy) do 80-90 cm (w południowej części kraju).

Rocznie w Czuwaszji spada (zależnie od regionu) od 450 do 700 mm opadów, przy czym istnieją duża różnice w tym względzie w poszczególnych latach, i tak np. w jednym z najsuchszych lat – 1932 spadło tylko 280 mm, a z kolei w 1962 – znacznie ponad 700 mm. W ciągu ostatnich 250 lat zanotowano 32 lata nadzwyczaj suche i 21 – z ponadprzeciętnymi opadami.

Wilgotność względna powietrza waha się od 80-90% w grudniu i styczniu do 60% w maju i czerwcu.

Historia

[edytuj]

Ziemie obecnej Czuwaszji pierwotnie zamieszkiwały ludy spokrewnione z Hunami, m.in. Czuwasze. W średniowieczu tereny te należały do Bułgarii Wołżańsko-Kamskiej, a od XIII wieku były pod zwierzchnością tatarską (Złota Orda, Chanat Kazański). W 1552 przyłączone zostały do Rosji, wraz z tym wzniesiono tu wiele warownych grodzisk, stanowiących wschodnią granicę Carstwa Rosyjskiego. Czas Imperium pod rządami Romanowów przyniósł szereg zmian m.in. w szkolnictwie, infrastrukturze oraz rozwoju języka czuwaskiego. W II połowie XIX w. zaczął rozwijać się przemysł. Po walkach w latach 1917–18 ustaliła się władza sowiecka, w 1920 utworzono Czuwaski Obwód Autonomiczny, przekształcony później w Czuwaską ASRR. Była ona przez długi czas jedną ze składowych Rosyjskiej Federacyjnej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Wraz z upadkiem komunizmu oraz rozpadem ZSRR nastąpiły wewnętrzne podziały w kraju. Od czerwca 1991 roku funkcjonuje autonomiczna Republika Czuwaszji, która 31 marca 1992 podpisała układ o stowarzyszeniu z Federacją Rosyjską. W tym samym roku stolicą regionu zostały ustanowione Czeboksary.

Polityka

[edytuj]

Rada Państwowa Republiki Czuwaszji (nadrzędny organ władzy w tym autonomicznym regionie) składa się z jednej izby, w której zasiada 44 deputowanych. Do obowiązków tego urzędu należy ustanawianie, przestrzeganie konstytucji republiki, ratyfikowanie budżetu oraz ustanawianie praw lokalnych obowiązujących w Czuwaszji. Obecnie większość partyjną posiada Jedna Rosja, ale niektórzy przynależą do takich stronnictw jak: Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej, Liberalno-Demokratyczna Partia Rosji czy Sprawiedliwa Rosja.

Gospodarka

[edytuj]

Dojazd

[edytuj]

Samochodem

[edytuj]

Republika Czuwaszji posiada dobrze, jak na rosyjskie warunki zorganizowaną sieć drogową. Przebiega tutaj wiele szlaków m.in. autostrada M7 (Moskwa - Niżny Nowogród - Ufa), A151 (Ciwilsk - Uljanowsk - Syzrań) czy R165 (Kugesi - Kużmara). Przyjazd znad Wisły najlepiej zaplanować przez Smoleńsk, Moskwę oraz Włodzimierz (trasa taka wynosi ponad 1600 km).

Samolotem

[edytuj]

W Czeboksarach znajduje się Port Lotniczy im. Andrijana Nikołajewa - jedyne międzynarodowe lotnisko regionu. Przeloty z niego są wykonywane m.in. do Moskwy, Petersburga, Soczi czy Symferopola. Niestety spośród zagranicznych połączeń jedyne występuje do tureckiej Antalyi. Przylot z Polski jest zatem możliwy z tylko z przesiadką w jednym z wyżej wymienionych miast. Najwięcej lotów do Rosji wykonują PLL LOT oraz WizzAir.

Statkiem

[edytuj]

Miasta

[edytuj]

Ciekawe miejsca

[edytuj]
  • Monastyr Aleksandra Newskiego w Maksikasach (Александро-Невский монастырь)
  • Cerkwie i Gosudarjewa Gora w Mariinskim Posadzie (церкви и Государева Гора Мариинского Посада)
  • Domy kupieckie i cerkwie w Ałatyrze (Купеческие дома и храмы в Алатыре)
  • Muzeum Etnograficzne w Ibresi (Ибресинский этнографический музей)
  • Park Narodowy "Czawasz Warmane" (Национальный парк «Чава́ш Варма́не»)
  • Wodospad "Sieriebrianyj Kaskad" (Водопад «Серебряный каскад»)

Transport

[edytuj]

Zakupy

[edytuj]

Gastronomia

[edytuj]

Tradycyjna kuchnia Czuwaszji jest pod silnym wpływem kultury ludów tureckich takich jak Tatarzy. Jej głównymi składnikami są warzywa, mięso, kasza, grzyby i zboża. Pod koniec XIX wieku pojawiły się w niej ziemniaki. Pojawiły się one m.in. w zupie szurpe (Шурпе́), złożonej z podrobów i cebuli. Danie to było przygotowywane na ważne święta lub podczas tradycyjnego uboju w gospodarstwie. Inną ważną potrawą, złożoną w głównej mierze z mięsa i kaszy/zboża jest huplu (Хуплу) - pokryte jest cienkim ciastem, całą swoją formą przypominając placka lub omlet. W przeszłości, podobnie jak ludy Azji Środkowej spożywano kumys - napój ze sfermentowanego mleka klaczy. Częstym dodatkiem jest pszenny lub żytni kołacz, podobny do małopolskiego obwarzanka.

Noclegi

[edytuj]

Bezpieczeństwo

[edytuj]

Zdrowie

[edytuj]

Kontakt

[edytuj]




Na niniejszej stronie wykorzystano treści ze strony: Czuwaszja opublikowanej w portalu Wikitravel; autorzy: w historii edycji; prawa autorskie: na licencji CC-BY-SA 1.0








ApplySandwichStrip

pFad - (p)hone/(F)rame/(a)nonymizer/(d)eclutterfier!      Saves Data!


--- a PPN by Garber Painting Akron. With Image Size Reduction included!

Fetched URL: https://pl.wikivoyage.org/wiki/Czuwaszja

Alternative Proxies:

Alternative Proxy

pFad Proxy

pFad v3 Proxy

pFad v4 Proxy