Главна страна
Пингвин
Пингвини (лат. Sphenisciformes) су монотипични ред водених, нелетећих птица, које живе углавном на јужној хемисфери. Једини члан реда је истоимена породица Spheniscidae. Која обухвата шест родова са 17 или 20 врста, у зависности од аутора. Пингвини су прилагођени животу у води са крилима која су еволуирала у пераја. Перје им је црно на леђима, док је на трбуху бијело. Хране се рачићима, рибом, лигњама и другим морским животињама које лове док пливају под водом. Под водом проводе скоро половину свог живота.
Иако су све врсте пингвина поријеклом са јужне хемисфере, они не живе само у областима са хладном климом, попут Антарктика. Заправо, само неколико врста пингвина живи толико јужно. Неколико врста живи у умјереном појасу, а једна врста, галапагошки пингвин, живи близу екватора.
Највећа жива врста је царски пингвин; највећи представници ове врсте су високи око 1,1 m и тешки око 35 kg. Најмања врста пингвина је патуљасти пингвин, чији су припадници високи око 40 cm и тешки 1 kg. Веће врсте пингвина насељавају хладније предјеле, док се мањи пингвини могу пронаћи у умјереним или чак тропским областима. Неке праисторијске врсте пингвина су достизале џиновске размјере, висине и тежине попут одраслог човјека.
Репрезентација Србије у хокеју на леду
Репрезентација Србије у хокеју на леду је национални тим Србије у хокеју на леду, и члан је Међународне хокејашке федерације (ИИХФ).
Репрезентација Србије је наследница репрезентација СР Југославије и Србије и Црне Горе.
Тренутно се налази на 30. месту на ранг листи светске хокејашке федрације.
Учествовала је на осам Светска хокејашка првенства, од тога седам првенства у Дивизији II (трећи ранг такмичења) и једанпут у Дивизији I (други ранг такмичења). Такође су учествовали два пута у квалификацијама за наступ на Зимским олимпијским играма, 2010 у Ванкуверу и 2014 у Сочију.
Филмографија Џејмса Камерона
Џејмс Камерон је канадски режисер, сценариста и продуцент, познат по својој богатој филмској и телевизијској каријери.
Камеронов деби био је 1978. године научнофантастичним кратким филмом Ксеногенеза, који је режирао, написао и продуцирао. Његов редитељски деби био је Пирана 2: Мрешћење из 1982. године. Следећи филм који је режирао био је чувени научнофантастични акциони трилер Терминатор (1984), у њему је глумио Арнолд Шварценегер, тада врло популаран глумац који је и помогао Камерону да се дубље пробије у свет филма. Године 1986, режирао је и написао акциони наставак научне фантастике Осми путник, где је, у главној улози, била Сигорни Вивер. Наставио је низ режирајући још један научнофантастични филм Бездан (1989). Године 1991. Камерон режирао наставак филма Терминатор са Терминатор 2: Судњи дан, где Арнолд понавља пређашњу улогу. Три године касније режирао је трећи акциони филм са Шварценегером под називом Истините лажи (1994). Године 1997, он је режирао, написао и продуцирао епско-романтични филм Титаник, који је зарадио преко 1,84 милијарде долара.
Вести
- 20. јануар — У пожару у старачком дому у Великом Борку код Барајева страдало је 8 особа, а 7 повређено.
- 20. јануар — Доналд Трамп је инаугурисан за 47. председника САД.
- 7. јануар — У низу шумских пожара у јужној Калифорнији (САД), 24 особа је страдало и 000 је евакуисано. 180
- 7. јануар — Најмање 126 особа је погинуло, а стотине су повријеђене након што је земљотрес јачине 7 степени по Рихтеру погодио Тибет, Кина.
- 1. јануар — У нападу камионетом на масу људи на улици у Њу Орлеансу убијено је 15 људи а 35 је рањено.
- 1. јануар — У масакру на Цетињу убијено је 13 људи (укључујићи починиоца који је извршио самоубиство), а 3 је тешко рањено.
- 29. децембар — Лет 2216 Чеџу ера се срушио на међународном аеродрому Муан у Јужној Кореји, при чему је погинуло 179 људи.
26. јануар
- 1500 — Шпански морепловац Висенте Јањез Пинзон је открио Бразил.
- 1699 — Потписан је Карловачки мир, којим је после 16 година окончан рат Турске и Свете алијансе.
- 1788 — Британски бродови с првим насељеницима из Енглеске, укључујући групу робијаша, упловили у залив Ботани Беј, Сиднеј, у Аустралији, где су основали колонију.
- 1935 — Изашао први број београдског недељника „Недељне информативне новине”, скраћено НИН.
- 1950 — Индија је формално проглашена републиком у оквиру Британског комонвелта.
- 1972 — Изнад Чехословачке, после експлозије подметнуте бомбе, пао авион ЈАТ „DC-9” на линији Копенхаген—Београд. Погинуло 26 путника и чланова посаде, преживела једино стјуардеса Весна Вуловић.
- 1993 — Књижевник Вацлав Хавел (на слици) изабран за председника нове Чешке Републике, после распада Чехословачке.
Да ли сте знали
- … да је СР Југославија прва и једина држава која је оборила први амерички стелт авион, F-117 најтхок?
- … да је Египат освојио Европско првенство у кошарци 1949. године?
- … да се у САД свакога дана у просеку поједе 720 ари пице?
- … да су најмлађи родитељи у историји имали по 8 и 9 година, и да су живели у Кини 1910. године?
- … да је са својих 188 децибела, звиждук плавог кита најгласнији звук који производи једна животиња?
- … да звук путује три пута брже кроз воду него кроз ваздух?
- … да рециклажа једне конзерве штеди довољно енергије за покретање телевизора у трајању од три сата, или за уштеду два литра бензина?
Википедија
Википедија је енциклопедијски пројекат слободног садржаја на интернету који развијају и одржавају добровољци помоћу викисофтвера. Чланке на Википедији можете мењати без обавезне регистрације.
Првобитна верзија Википедије започета је 15. јануара 2001, док је издање на српском језику започето 16. фебруара 2003. године у 21:52. Википедија тренутно садржи више од 64,3 милиона чланака написаних на 309 језика, од којих је преко 701.000 на српском.
Доприноси
Чланке на Википедији заједнички пишу добровољци широм света, а већину страница може да уређује свако ко има приступ интернету. Притом је неопходно поштовати усвојена правила и смернице.
Постоје странице помоћи у којима је објашњено како се израђују нови или уређују постојећи чланци, како се отпремају или користе слике и друго. У било којем тренутку можете да затражите помоћ других уредника или да се обратите свом изабраном ментору.
Заједница
До сада је на Википедији на српском језику 402.827 корисника отворило налог, а од тога су 2.354 активна. Сви уредници су добровољци који улажу радне напоре у оквиру различитих тематских целина.
Посетите нашу Радионицу и Портале и сазнајте како ви можете помоћи. Конструктивне дискусије и сувисли коментари о садржају чланака су увек добродошли. Странице за разговор користите за размену мишљења и указивање на мањкавости у садржају чланака.
Сродни пројекти
- Викиречник слободни речник
- Викицитат слободни цитати
- Викикњиге слободне књиге
- Викизворник слободна библиотека
- Викиновости слободне вести
- Викиверзитет слободни материјали за учење
- Викиврсте директоријум врста
- Медијавики развој вики софтвера
- Википодаци слободна база знања
- Викиостава слободно складиште медија
- Википутовање слободни водич за путовања
- Метавики координација заједнице