Content-Length: 223654 | pFad | https://uk.wikipedia.org/wiki/#cite_ref-Cabral_1-1

Вікіпедія Перейти до вмісту

Головна сторінка

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.

Ласкаво просимо до Вікіпедії,

вільної енциклопедії, яку може редагувати кожен.

Українська Вікіпедія заснована 30 січня 2004 року.

понеділок, 13 січня 2025 року

1 360 835 статей українською

183 245 зареєстрованих дописувачів

3101 з них активний останнього місяця

Вибрана стаття

Американський основний бойовий танк M60
Американський основний бойовий танк M60

Танк (англ. tank) — бойова броньована машина, призначена для наземних бойових дій. В сучасному розумінні танк є добре броньованою та мобільною гусеничною машиною з великокаліберною гарматою в обертовій башті, але історично танки могли бути озброєні кулеметами, легкими гарматами або вогнеметами.

Танки з'явились 1916 року в Першій світовій війні для прориву ліній оборони в умовах позиційної війни. У міжвоєнний період танки еволюціонували до більш універсальних бойових машин, здатних виконувати широкий спектр задач на полі бою. Успіх кампаній Вермахту проти Польщі, Франції та СРСР привів до широкого визнання ефективності танка й масового виробництва в провідних країнах. У часи Холодної війни з'явились багатоцільові основні бойові танки, які поступово отримували кращі захист, бронювання та мобільність, а в 1970-ті роки було створене нове покоління з композитною бронею, цифровими системами керування вогнем та лазерними віддалемірами, яке є основним донині.

Попри появу ефективних протитанкових комплексів і масове поширення безпілотних літальних апаратів, у XXI столітті танки залишаються ключовими одиницями на полі бою завдяки високому захисту та гарному озброєнню.

Європа (супутник)
Європа (супутник)

Європа — супутник Юпітера, найменший з чотирьох галілеєвих супутників. Європа посідає шосте місце за розміром серед супутників у Сонячній Системі. Відкрита 1610 року Галілео Галілеєм та, можливо, Симоном Маріусом. Супутник було названо на честь фінікійської матері царя Міноса Критського і коханки Зевса. Протягом століть за Європою вели спостереження за допомогою телескопів, а починаючи із 1970-х років — і космічних апаратів, які пролітали поблизу.

Діаметр Європи складає 3138 км, вона трохи менша за Місяць. Вона складається з силікатних порід, має залізо-нікелеве ядро. Дуже розріджена атмосфера Європи переважно складається з кисню. Поверхня з льоду є однією з найбільш гладких у Сонячній системі, має мало кратерів, але багато світло-коричневих тріщин. Існує гіпотеза, що під гладкою поверхнею розташовується водяний океан, в якому могло б існувати життя у вигляді одноклітинних організмів та бактерієподібних істот. Ймовірно, підповерхневий океан не замерзає завдяки припливним силам, періодичні зміни яких викликають деформацію супутника і, як наслідок, нагрівання його надр. Це також є причиною ендогенної геологічної активності Європи, що нагадує тектоніку плит.

Вибране зображення

Сильний снігопад, викликаний штормом «Філомена», обрушився на Іспанію в січні 2021 року та йшов протягом багатьох днів на більшій частині країни, як показано на знімку супутника «Sentinel-3», програми «Коперник».

Вибраний список

Краєвид Токіо
Краєвид Токіо

Це список усіх міст світу з населенням понад 1 млн мешканців. До списку включені 465 міст з населенням понад 1 млн мешканців.

Поточні події

Російсько-українська війна (січень); див. також: Допомога під час війни • Нещодавно померлі
BRICS 2025

13 січня в історії

Чоловік з литовським прапором перед радянським танком. 13 січня 1991
Чоловік з литовським прапором перед радянським танком. 13 січня 1991

Народилися

Левко Мацієвич
Левко Мацієвич

Померли

Михайло Горинь (2010)
Михайло Горинь (2010)

Вікіпедія є проєктом — неприбуткової організації, яка опікується низкою інших проєктів

є регіональним відділенням Фонду Вікімедіа









ApplySandwichStrip

pFad - (p)hone/(F)rame/(a)nonymizer/(d)eclutterfier!      Saves Data!


--- a PPN by Garber Painting Akron. With Image Size Reduction included!

Fetched URL: https://uk.wikipedia.org/wiki/#cite_ref-Cabral_1-1

Alternative Proxies:

Alternative Proxy

pFad Proxy

pFad v3 Proxy

pFad v4 Proxy