Content-Length: 151883 | pFad | https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0%BB%D1%84%D1%80%D0%B5%D0%B4_%D0%92%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D0%BA%D0%B8

Алфред Велики – Уикипедия Направо към съдържанието

Алфред Велики

от Уикипедия, свободната енциклопедия
Алфред Велики
Ælfrēd Micela
крал на Уесекс и англо-саксоните
Статуя на Алфред Велики в Уинчестър
Статуя на Алфред Велики в Уинчестър

Роден
849 г.
Починал
около 26 октомври 899 г. (50 г.)
ПогребанУинчестър, Великобритания

Религияхристиянство
Управление
Период871886 (Уесекс)
886899 (англо-саксоните)
Семейство
РодУесекска династия
ДецаЕдуард Стария
Алфред Велики в Общомедия

Алфред Велики (на английски: Alfred the Great) е крал на Уесекс в периода 871 – 886 г. и крал на Англия от 886 до 899 г.

По време на управлението си Алфред Велики става доминантният владетел в Англия. Той е първият владетел на Уесекс, който се титулува крал на англо-саксоните.

В поредица от военни конфликти, той утвърждава независимостта на Уесекс от викингите и сключва споразумение за създаването на Дейнлоу в Северна Англия. Освен военни успехи, управлението му е маркирано и от подобрения в правната система, военната структура и качеството на живот в Уесекс. Насърчавайки грамотността и науката, по време на неговото царуване е създадена Англо-саксонската хроника.

Произход и ранен живот

[редактиране | редактиране на кода]

Алфред е роден в Уантадж най-вероятно през 849 г.[1] Като най-млад от петте сина на крал Етълвулф от първата му жена, вероятността да бъде коронясан е ниска. През следващите десетилетия събитията се развиват благоприятно за него. През 856 г. Етълбалд, най-големият син на Етълвулф, извършва преврат срещу краля. В продължение на две години Уесекс се управлява от двама владетеля – Етълвулф на изток и Етълбалд на запад, но със смъртта на Етълвулф през 858 г. цялата територия на кралството отново е под обща власт. Самият Етълбалд умира през 860 г. и е наследен от брат си Етълберт, който през 865 г. е наследен от четвъртия брат Етълред. След коронацията на Етълред, на Алфред е присъдена титлата secundarius, която означава престолонаследник.

Алфред се сражава редом до Етълред през 868 г. в неуспешен опит да спре Великата езическа армия. Четири дена след друга загуба на 5 януари 871 г., англосаксонската армия постига важна победа, за която голяма заслуга е приписвана на Алфред. Същата година крал Етълред умира и е наследен от крал Алфред.

По времето, когато той поема властта, Уесекс на практика е единственото независимо английско кралство, което не плаща васален данък на викингите, които остават основна външнополитическа заплаха през цялото му управление. Едва един месец след като Алфред е коронясан, през 871 г. войските на Уесекс и викингите се срещат в битка в близост до Уилтон.[2] След сражението, в което англичаните са победени, е сключен мир между двете страни.[1]

През 876 г., под водачеството на Гутрум, викингите подновяват атаките си срещу Уесекс. Те постигат редица победи, най-значителната от които е при Чипенхам през януари 878 г. В резултат на това сражение, всички англо-саксонски територии на Нортумбрия и част от Мърсия са покорени. Уесекс остава единственото независимо кралство, но крал Алфред е принуден да се оттегли в блатата на Съмърсет.[1]

През май 878 г. англо-саксонската и викингската армия се срещат в битката при Едингтън, в която е нанесено решително поражение на нашествениците. Следва 14-дневна обсада, която завършва с искане на викингите за мир.[3]

Сключеното мирно споразумение в Уедмор е важен момент в развитието на викингската инвазия във Великобритания. Викингите напускат Уесекс и между двете държави се установяват ясни граници. По този начин се създава т.нар. „Дейнлоу“ – английска територия с върховенство на датските закони.[4] Крал Алфред започва активна политика за укрепване на крепостите и заселване на англо-саксонско население в тези територии. Вследствие на това, викингската заплаха никога не достига предишните си размери.

Алфред Велики прави реорганизация на войската, като създава т.нар. фирт – пехотно опълчение, което заедно с конната тежко въоръжена войска от дребни земевладелци съставлява основата на уесекската войска. Пак във връзка с датските атаки той строи редица фортове, които по-късно прерастват в градове.

Алфред е известен също така като патрон на културата. Неговият двор е дом на учени от Уелс, Мърсия и цяла Европа. С цел разпространение на грамотност, той стимулира използването на английски вместо латински. По негово време се превеждат книги, които той намира за „необходими всички да знаят“.[1] Също така е съставена Англосаксонската хроника, която е запазена в препис от XII век.

Алфред Велики умира ок. 899 г. Погребан е в Уинчестър. Наследен е от сина си Едуард Стари (899/900 – 924).









ApplySandwichStrip

pFad - (p)hone/(F)rame/(a)nonymizer/(d)eclutterfier!      Saves Data!


--- a PPN by Garber Painting Akron. With Image Size Reduction included!

Fetched URL: https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0%BB%D1%84%D1%80%D0%B5%D0%B4_%D0%92%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D0%BA%D0%B8

Alternative Proxies:

Alternative Proxy

pFad Proxy

pFad v3 Proxy

pFad v4 Proxy