Content-Length: 122956 | pFad | https://hr.wikipedia.org/wiki/#cite_ref-19

Wikipedija Prijeđi na sadržaj

Glavna stranica

Izvor: Wikipedija
Dobro došli na Wikipediju
Trenutačno uređujemo 222 987 članaka.
Wikipedija je globalan, višejezični projekt s ciljem izgradnje slobodne internetske enciklopedije koja je svima javno dostupna. Njezini su suradnici dobrovoljci. Wikipedijom danas rukovodi neprofitna organizacija Zaklada Wikimedija.

Silvije Strahimir Kranjčević (Senj, 17. veljače 1865.Sarajevo, 29. listopada 1908.) bio je hrvatski pjesnik. Smatra se najznačajnijim hrvatskim pjesnikom realizma i važnim pravašem.

Silvije Strahimir Kranjčević rođen je 1865. godine u Senju, pod Nehajem. Djed mu je bio rodom iz otočke pukovnije a otac mu Špiro rođen je u Senju. Počeo je pisati stihove još u gimnaziji. Prvu pjesmu objavio je u pravaškome časopisu Hrvatskoj vili (Zavjet, kolovoz 1883. godine, potpisana pod šifrom Silv. Kr.), mjesec – dva prije odlaska u Rim. U Zagrebu 1885. godine polazi i 1886. godine završava jednogodišnji učiteljski tečaj iz slovničko-povijesne skupine. U Sarajevu je punih osam godina (1895.1903.) uređivao književni časopis Nadu, koji je izdavala Zemaljska vlada Bosne i Hercegovine. Nominalni urednik bio je vladin savjetnik Kosta Hörmann, čovjek širokih obzorja, dobročinitelj Matošev, ali je stvarni urednik časopisa, Hörmannovim povjerenjem, bio Kranjčević. Uživao je zavidnu slobodu, a zahvaljujući njoj Nada je okupljala najuglednije hrvatske književnike i postala najvažniji književni časopis hrvatske moderne.




Nedavne smrti: Tonči Gabrić, Ante Ćorušić, Munir Vejzović

Dikroična prizma s bijelim svjetlom odozdo.
30. listopada: imendani i blagdani: Marcel, Marojko, German

Henri Dunant


Nedavni dani: 29. listopada28. listopada27. listopada

O Wikipediji

Wikipedija na hrvatskome jeziku osnovana je 16. veljače 2003.










ApplySandwichStrip

pFad - (p)hone/(F)rame/(a)nonymizer/(d)eclutterfier!      Saves Data!


--- a PPN by Garber Painting Akron. With Image Size Reduction included!

Fetched URL: https://hr.wikipedia.org/wiki/#cite_ref-19

Alternative Proxies:

Alternative Proxy

pFad Proxy

pFad v3 Proxy

pFad v4 Proxy