Asadar de Anatol Codru Proiect Didactic
Asadar de Anatol Codru Proiect Didactic
Asadar de Anatol Codru Proiect Didactic
Grupa: 13,14
Disciplina: Limba şi literatura română
Numărul de lecţii: 2
Subiectul:
I Lecţie. Poezia : „Asadar” de Anatol Codru
II. Lecţie. Poezia : „Rinduri-Ginduri” de Anatol Codru
Tipul lecţiei: mixtă
Timp: 45min * 2
Obiective operaţionale:
O1 –Descifreaza mesajul motto-ului:
O2 – Sa povestească date biografice despre Anatol Codru;
O3 – Să lectureze expresiv poezia „Asadar” de Anatol Codru;
O4 – Sa expuna, in 2-3 enunturi, impresiile postlecturale, pornind de la titlul : Asadar... la prima
lectura textul mi-a comunicat... ;
O5- Sa comenteze actiunile eului liric din poezia ,,Asadar”, eul liric : ce face, cum face?
O6 - Sa compare poezia „Rinduri-Ginduri” cu „Asadar” de Anatol Codru ;
O7 – Să extragă din textul poeziei „Rinduri-Ginduri” de Anatol Codru figuri de stil, argumentînd
valoarea stilistică;
O8 – Sa formuleze citeva concluzii la tema : Cunoasterea deschide orizonturile si ma formeaza
ca om cu un potential cultural necesar pentru viata, utilizand idei di poezia Rinduri-Ginduri de
Anatol Codru;
O9 - Să participe activ în cadrul sarnicilor lecţiei, exprimîndu-şi liber opinia;
Strategii didactice:
I. Metode şi procedee:
Forme de evaluare:
Frontal;
În grup;
În cerc;
Perechi
Etapa lecţiei Activitatea învăţătorului Timpul şi Activitatea elevilor
resurse
Evocare Elevii se salută cu
Propune urmatorul profesorul
motto : ,,Daca lira lui Comunicare
Anfione-grecul a facut ca în acţiune Elevii îşi organizează
pietrele singure sa se miste, locul de lucru.
pentru a forma zidurile de Descifreaza motto-ul
aparare a orasului Teba,
talentul de poet si distins
cinematografist al lui Anatol
Codru a facut ca si pietrele sa
vorbeasca despre Moldova
noastra iubita.”
Realizarea Prof. propune urmatoarea sarcina Lectură Elevii raspund la
sensului elevilor : Completaţi rubrica unu şi doi a Explicare intrebari
tabelului Ştiu – Vreau să ştiu – Învăţ, Povestire
raportîndu- vă la enunţul: Ce ştiu
Anexa 2
Completaţi rubrica unu şi doi a tabelului Ştiu – Vreau să ştiu – Învăţ, raportîndu- vă la enunţul: Ce ştiu