0 Proiect Def 2

Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 20

PROIECT DIDACTIC DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

INSPECȚIA SPECIALĂ LA CLASĂ - IC1-DEFINITIVAT

NOIEMBRIE

Prof. înv.preşc. IACOB DANIELA


Grupa „Hărniceilor”- nivel II
PROIECT DIDACTIC DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

Data: 17.11.2016
Unitatea de învățământ: Gradiniţa P.P.nr.10 Botoşani
Grupa: „Hărniceilor”- nivel II
Prof.înv.preșcolar: Iacob Daniela
Tema anuală: ,,Când,cum și de ce se întâmplă?”
Tema proiectului:,, Toamna cea bogata”
Subtema: ,, Ce ne-a povestit toamna?”
Tema activității integrate: ,,Toamna ne-a adus în dar”
Tipul de activitate: consolidarea şi sistematizarea cunoştinţelor
Mijloc de realizare: activitate integrată
Elementele componente ale activității integrate:
ADP: Întâlnirea de dimineaţă: ,,Bună dimineaţa, frunze verzi şi-ngălbenite!”
Rutine: ,,Gospodarii îşi zâmbesc!” (deprinderea de a intra în relații cu
ceilalți); „Să găsim soluții împreună”(deprinderea de a participa la decizii
comune)
Tranziţii: „A, a, a, acum e toamnă da!”; „Bate vântul frunzele” „A venit pe
dealuri toamna”; „Bat din palme”
ALA1:
Joc de rol: „La piață”
Știință: „Darurile toamnei din vie, livezi, grădini”
Artă: „Coșul cu fructe, legume și flori”- modelaj
ADE:
DȘ1 (cunoașterea mediului): „Toamna ne-a adus în dar”- joc didactic
DOS (activități practice): ,,Fructe și legume hazlii”- asamblare- lipire
ALA2:
„Pune darurile-n coș!”- joc de mișcare și distractiv
Scopul activității:
Verificarea, aprofundarea şi consolidarea cunoştinţelor dobândite referitoare la
anotimpul toamna (schimbări ale vremii, fructe, legume, flori); consolidarea
unor abilități practice specifice nivelului de dezvoltare motrică.
Obiective operaționale:
 Să identifice răspunsurile corecte la ghicitori;
 Să obțină o piramidă cu ajutorul jetoanelor selectate corect
 Să selecteze jetoane conform sarcinilor educatoarei;
 Să descrie un fruct, o legumă, o floare (formă, mărime, greutate);
 Să compare petalele aceleiași flori;
 Să descopere asemănările și deosebirile dintre două legume;
 Să precizeze părțile componente ale fructelor, legumelor;
 Să enumere modalitățile de conservare ale legumelor;
 Să respecte regulile de igienă;
 Să identifice materialele necesare realizării temei propuse;
 Să lipească corect materialele primite;
 Să asambleze corect părțile componente ale pălăriei;
 Să analizeze critic şi autocritic lucrările expuse;
 Să dobândească sentimentul de bucurie și satisfacție față de
rezultatul propriei munci.
Strategii didactice:
Metode și procedee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, observația,
exerciţiul, problematizarea, descrierea, jocul didactic, „Cubul”, „Metoda
piramidei”, Turul galeriei.
Mijloace didactice: fructe şi legume, flori, cubul, jetoane, puzzle,
ecusoane pentru alegerea grupurilor, costume populare, hârtie cartonata, lipici,
flipchart pentru întâlnirea de dimineață , calendarul naturii, plicul și traista de la
Zâna Toamna, casa de marcat, cantar şi bani de jucărie, coş cu fructe şi legume,
vaze cu flori, plastilină, planşetă, coșulețe.
Forme de organizare: individual, frontal, pe grupe.
Durata activităţii integrate: o zi.

Bibliografie:
1. „Curriculum pentru învăţământul preşcolar”, 2008
2. „Revista învăţământului preşcolar”, 4/2007
3. Breben, Silvia, Gongea, Elena, Ruiu Georgeta, Fulga, Mihaela „Metode
interactive de grup”, Ed. Arves, Craiova
4. Paradigme ale integrarii curriculare în grădiniță”,Editura Delta Cart
Educational” , Pitesti 2011
SCENARIUL ZILEI

Activitatea zilei începe cu Întâlnirea de dimineaţă: „- Bună


dimineaţa, frunze verzi şi-ngălbenite!”. La sosire, fiecare copil primeşte câte un
ecuson în forma de frunză. Copiii sunt așezați în semicerc pentru a putea stabili
un contact vizual cu toţi membrii grupei.
Activitatea debutează cu salutul:
„- Bună dimineaţa, frunze verzi şi-ngălbenite!
Mă bucur că sunteţi venite,
A-nceput o nouă zi
-Bună dimineaţa, dragi copii! ”
Copiii vor răspunde la salut.
Împărtăşirea cu ceilalţi – activitatea de grup:
Activitatea de grup care se va desfăşura printr-un joc intitulat: ,,Fructe și
legume alintate...”. Copiii vor primi câte un jeton cu fructe și legume de toamnă,
vor denumi fructul sau leguma de pe acesta, apoi o vor alinta (măr-măruț, cartof-
cartofior).
Rutine: ,,Gospodarii îşi zâmbesc!” (deprinderea de a intra în relații cu ceilalți);
„Să găsim soluții împreună!”(deprinderea de a participa la decizii
comune)
Tranziţii: „A, a, a, acum e toamnă da!”.
Educatoarea anunță faptul că avem musafiri. D-na Director a venit însoțită
de doamna inspector să vadă cât suntem noi de frumoși, de cuminți și cât de
multe lucruri știm, iar daca vor fi mulțumite de noi, ne vor aplauda și ne vor
lauda. Salutăm așa cum trebuie să salutăm un musafir: ,,Bună dimineața și bine-
ați venit la noi!”
Prezenţa: pe flipchart este aşezat un şablon al unui trunchi de copac. La apelul
educatoarei, copiii răspund cu „prezent”, având sarcina de a desprinde ecusonul
din piept şi de a-l aşeza pe flipchart, astfel încât toţi cei prezenţi vor forma
imaginea unui copac de toamnă. Cu ajutorul copiilor se identifică cine lipseşte:
„Oare azi cine lipsește,
Sa vedem care ghicește ? ”
Se va completa Calendarul naturii, discutându-se despre condiţiile
meteorologice şi stabilindu-se ziua, luna și anotimpul în care ne aflăm. Sunt
adresate următoarele întrebări:
- În ce anotimp ne aflăm?
- Cum este vremea astăzi?
- Care sunt lunile toamnei?
- În ce lună suntem?
- În ce zi a săptămânii suntem? Dacă ieri a fost miercuri,
astăzi ce zi este?
În continuare copiii vor cânta „A ram sam sam”- însoț it de mișcările
sugerate de textul cântecului, realizându-se astfel și gimnastica de înviorare.
Noutatea zilei se prezintă copiilor sub formă de surpriză, o traistă, descoperită
de copii la centru tematic în care vor descoperi informații despre darurile pe care
toamna ni le trimite în fiecare an și materialele pe care le vor folosi în realizarea
fructelor și legumelor hazlii
Se vor prezenta copiilor, în termeni accesibili, activităţile pe care le vor
desfăşura în această zi.
Tranziția se va face cu ajutorul cântecului „Bate vântul frunzele”.
Li se prezintă copiilor sectoarele de lucru și li se explica ceea ce are de
facut fiecare grup. La centrul ŞTIINŢĂ vom putea observa fructe, legume şi
flori de toamna, la centrul ARTA copiii vor modela cu ajutorul plastilinei, iar la
joc de rol, pentru a realiza jocul de creaţie “La piaţă”, copiii trebuie să salute, să
ceară politicos legume, fructe sau flori (,,Vă rog să-mi daţi… . ”), apoi să
plătească ce au cumpărat cu bani de jucărie. Copiii au datoria de a descrie şi de a
clasifica legumele, fructele şi florile cumpărate.
Copiii vor fi îndrumaţi spre centrul preferat. Se va dirija discret întreaga
activitate a copiilor, intervenind doar atunci când au nevoie de explicaţii
suplimentare cu privire la modalitatea de realizare a sarcinilor de lucru.
Tranziția către centre se va face cu ajutorul cântecului „A venit pe dealuri
toamna”.
După finalizarea lucrului la centre, prin tranziția ,,Bat din palme”, copiii se vor
deplasa la baie pentru a se spăla, iar apoi vor lua gustarea în sala de mese la
măsuțe(rutine).
Urmează Activitățile pe domenii experențiale - Domeniul Știință
(cunoașterea mediului). Copii se vor așeza pe scaunele dispuse pe două rânduri,
vor fi împărțiți în două grupe (grupa fructelor și grupa legumelor) pentru a
rezolva sarcinile din plicurile trimise de Zâna Toamna.
Intră în grupă Zâna Toamna, apoi, pe un fond muzical cu cântece de
toamnă, copii vor decora fructe și legume pentru a-i mulțumi Zânei Toamna
pentru surprizele pregătite. Se va realiza o expoziție cu lucrările copiilor.
În ultima etapă a zilei, ALA 2, se va desfășura jocul de mișcare numit
„Pune darurile-n coș”.
La finalul activității, copiii vor fi răsplătiți cu stimulente.
Strategii didactice
Etapele
Conținutul instructiv-educativ Metode și Mijloace Forme de Evaluare
activității
procedee didactice organizare
Se vor asigura condiţiile necesare
desfăşurării activităţii: ecusoane,
 aerisirea sălii de grupă; flipchart,
 aranjarea mobilierului; şablon
 pregătirea materialelor didactice trunchi de
necesare copac, Observarea
1.Moment Se începe activitatea prin întâlnirea de calendarul
organizatoric
Conversația Frontal comportamentulu
dimineață cu salutul, apoi prezența naturii, i copiilor
copiilor și calendarul naturii. traista de la Individual
 Momentul de înviorare se va Zâna
realiza prin Toamna.
mișcări lente pe melodia „A, ram, sam,
sam”- Gașca Zurli
Se va realiza prin primirea unei
2.Captarea scrisori trimisă de Zâna Toamna pentru Frontal
atenției Individual
copiii din grupa ,,Hărniceilor” (Noutatea Stârnirea
zilei) (anexa 1). Conversația interesului și a
Dragii mei prieteni, Plicul de la atenției pentru
Am aflat cu bucurie că Zâna surpriza primită
sunteti foarte ascultatori si Primăvara
Expunerea
isteți.Vântul mi-a povestit câte
lucruri interesante știți despre
fructe, legume, flori, de aceea v-
Stârnirea
am trimis plicuri cu mai multe
interesului și a
surprize pentru voi. Știu că astazi
veți sarbatori ziua bogațiilor! M-
aș bucura să vă fiu alaturi, dar a
trebuit să mai merg și la alti copii.
Să fiți atenti la ce v-am Conversația Plicul de la atenției pentru
adus, pentru ca vă așteaptă multe Zâna surpriză
recompense dacă o să-mi Expunerea Primăvara
îndepliniți sarcinile.
Cu drag, Zâna Toamna!

Astăzi copii să știți că v-am Observarea


pregătit multe surprize împreună cu Explicația Frontal atenției și
3.Anunțarea temei
Zâna Toamna. Se vor prezenta copiilor interesului
și a obiectivelor
urmărite în termeni accesibili, activităţile pe care copiilor pentru
le vor desfăşura în această zi. activitățile
propuse
4.Prezentarea Tranziția se va face cu ajutorul Jocul
optimă a noului cântecului : ,,Bate vântul frunzele”.
conținut și
Copiii vor fi împărțiți în doua grupe casa de
dirijarea învățării Explicația marcat,
și vor avea ecusoane reprezentând fructe Frontal
și legume de toamna. cantar, Capacitatea
Li se prezintă copiilor sectoarele de bani de copiilor de a-și
Observația jucărie, coş
lucru și li se explica ceea ce au de făcut Individual îndeplini sarcinile
fiecare grup. cu fructe şi pe centre
Învăţarea prin legume, Pe grupe
La centrul ŞTIINŢĂ vom putea
observa fructe, legume şi flori de descoperire vaze cu
toamna, la centrul ARTA copiii vor flori,
modela cu ajutorul plastilinei, iar la joc plastilină,
de rol, pentru a realiza jocul de creaţie Exercițiul
“La piaţă”, copiii trebuie să salute, să
ceară politicos legume, fructe sau flori
(,,Vă rog să-mi daţi… . ”), apoi să
plătească ce au cumpărat cu bani de
jucărie. Copiii au datoria de a descrie şi Exercițiul
de a clasifica legumele, fructele şi florile Planşetă.
cumpărate.
Conversația
După explicarea sarcinilor pe centre
de interes, copiii sunt rugaţi să meargă la
centrul indicat. Fiecare copil va trece pe
la toate centrele de interes.
Tranziția către centre: „A venit pe
dealuri toamna!”
Educatoarea supraveghează şi
antrenează copiii la fiecare centru de
interes, oferind explicaţii suplimentare
acolo unde este nevoie.
După finalizarea activităților pe Frontal
centre, prin tranziția ,,Bat din palme”,
copiii se vor deplasa la baie pentru a se Individual
spăla, iar apoi vor merge în sala de mese
pentru a lua gustarea (rutine) Pe grupe
ADE:Domeniul știință:
5. Obținerea Vom forma astfel 2 grupe; fiecare Ecusoane Capacitatea de a
grupă trebuie să răspundă, pe rând, la Metoda cubului
performanței și pentru reţine procedeele
asigurarea Explicaţia
câte o întrebare. Sarcinile fiecărei grupe alegerea de lucru şi
conexiunii inverse
(feedback-ul) se împart prin aruncarea cubului şi grupurilor, sarcinile date.
preluarea, din traistă, a sarcinii
corespunzătoare culorii pe care cade
cubul. plicuri
Exerciţiul Pe grupuri,
Aceste sarcini vor fi rezolvate de individual Capacitatea de a
copii pe baza cunoştinţelor dobândite Învăţarea prin reţine procedeele
până în acest moment. Copiii aşezaţi în descoperire Puzzle, de lucru şi
semicerc, vor veni pe rând, să descopere sarcinile date.
sarcinile. Cei care au nevoie de ajutorul
colegilor pot să-l ceară. De asemenea,
ceilalţi copiii pot să-l încurajeze pe cel
care trebuie să rezolve sarcina dată. Și
dacă răspunsul dat de copii va fi corect Fructe şi
colegii îl pot aplauda. Conversaţia
legume,
Explicarea regulilor jocului: Explicaţia flori,
Copilul menționat va rostogoli cubul, pe Jocul
fiecare față a acestuia descoperind câte o Fructe şi
sarcină, va alege apoi un jeton din cele 4 legume de
categorii disponibile (fructe, legume, toamnă
flori, fenomene) şi, pe baza imaginii
Frontal
extrase, va aplica cerinţa de pe partea -
unde s-a oprit cubul (Descrie ce culoare, Individual
mărime şi formă are morcovul).
Demonstrația Cubul,
Demonstrarea jocului de către
Jetoane,
cadrul didactic:
Arunc cubul, apoi voi lua un jeton din
cele patru categorii disponibile, Conversaţia Pe grupuri,
denumesc fructul, leguma sau floarea și Explicaţia individual
realizez sarcina scrisa pe fața de sus a Exercitiul
acestuia.
Executarea jocului de probă: Joc didactic Răspunsurile şi
Se va executa un joc demonstrativ de exprimarea
către un copil pentru a înţelege fiecare ce corecta a copiilor.
are de făcut.

Desfășurarea jocului: Individual


Se solicită copiilor sa descopere Pe grupuri
răspunsul pentru două ghicitori, apoi Modul de
vom realiza piramida cu darurile interacţiune în
toamnei. cadrul grupului.
1. Doar miezul e de mâncat,
Coaja e de aruncat, Anexa 2
Ele- n sac se pot păstra, Metoda ,,Piramida”
Doar sparte se pot mânca. piramidei
(nucile)
2. Rotunjoare, colorate, Pe grupuri,
În cămara sunt păstrate, individual
Și cu ele curățate Identificarea
Anexa 3 preferinţelor
Faci plăcinte minunate.
,,Cubul” copiilor.
(merele)
3. Așează pe primul rând de jos al Descrierea
piramidei fructele tari! Conversaţia
4. Așează pe al doilea rând de jos al Explicaţia Capacitatea de a
piramidei legumele roșii! Jetoane
Observatia recunoaşte
5. Așează pe al treilea rând de jos al fructele şi
piramidei florile de toamna! legumele.
6. Așează pe ultimul rând al
piramidei obiectul pe care îl folosim
când plouă! Pe grupuri,
individual
Plicul nr. 1- fructe

1. Descrie culoarea, mărimea și


forma perelor. (descrie) Comportamentul
2. Cum este mărul față de pară? copiilor
(asemănări, deosebiri) (compară)
3. Numește un lucru cu care se Pe grupuri,
aseamănă gutuia. (asociază) individual
4. Din ce aste alcătuit acest măr?
(analizează) Jetoane
5. Unește imaginea cu jumătatea sa. Descrierea Capacitatea de a
(aplică) Conversaţia răspunde corect
6. Ce trebuie să facem cu fructele Explicaţia sarcinilor
înainte să le mâncăm? (argumentează) Observatia

Plicul nr. 2- legume


1. Descrie cartoful!
2. Prin ce se deosebește un ardei gras
roșu de un ardei gras galben?
3. Cu ce fruct se aseamănă vânăta?
4. Din ce este alcătuită varza?
5. Unește imaginea cu jumătatea sa!
6. Cum putem consuma legumele?
Observația
Plicul nr. 3- flori
1. Ce culori pot avea crizantemele? Individual
2. Compară petalele aceleiași flori? Pe grupuri
Ce observi? Problematizare
3. Numește un obiect care are aceiași a
culoare cu aceasta dumitriță!
4. Ce se întâmplă daca o floare nu
are apa suficientă?
5. Desenează o floare!
6. Când îi oferim mamei flori?
7.
Plicul nr. 4- fenomene ale naturii
1. Ce culoare și formă are umbrela
ta?
2. Cum este vremea toamna? Dar
vara?
3. Cu ce legumă se aseamănă
umbrela?
4. Cu ce seamănă stropii de ploaie?
5. Cum face vântul toamnei?
6. De ce purtăm cizmulițe când
ploua?
Varianta de joc
Voi pune câte un copil din fiecare echipă
să extragă un jeton. Alți doi copii vor
arunca cubul. De aceasta dată va trebui
să realizez eu sarcinile. Pentru a-i pune
în dificultate nu toate sarcinile vor fi
realizate corect, iar cei care vor oferi
răspunsul corect vor fi liderii echipelor
Se aplaudă răspunsurile corecte
Înainte de așezarea copiilor la măsuțe
intră în grupă Zâna Toamna care va
Capacitatea
aduce copiilor câte un plic cu materialele
copiilor de a-și
necesare pentru DOS
însuși tehnicile de
Se vor dirija copiii spre măsuțe. Se
lucru
execută exercițiile pentru încălzirea Fructe şi
mușchilor mici ai mâinii, apoi se trece la Conversația legume,
realizarea sarcinii de lucru. Educatoarea Explicația Flori Frontal
6.Asigurarea
explică și demonstrează etapele de lucru Plicuri,
retenției și a Demonstrația
transferului pe care le au de făcut, aceștia având ca Hârtie
punct de sprijin o lucrare realizata de cartonata, individual
aceasta. Exercițiul Lipici
Se va urmări modul de relaţionare a
copiilor şi exersarea deprinderilor
specifice de lucru, supraveghind şi
antrenând copiii, oferind ajutor și
explicaţii suplimentare acolo unde este
nevoie.
După finalizarea activității DOS se va Capacitatea de
7.Evaluarea Turul galeriei Lucrările Frontal
realiza o expoziție cu lucrările copiilor. analiză corectă a
activității Conversaţia copiilor individual
Se vor adresa întrebări referitoare la lucrărilor
activitățile desfășurate.
8.Încheierea Se vor face aprecieri verbale asupra Conversația
activității participării copiilor la activitate care vor
fi recompensați. În ultima etapa a zilei, Fructe şi
ALA 2, se va desfășura jocul de miscare legume,
numit „Pune darurile-n coș” Flori Frontal Aprecieri verbale
Exercițiul
Copii vor fi împărțiți în două grupe, iar Coșulețe
în mana vor avea un coș. Pe covor vor fi
împrăștiate mai multe fructe și legume.
La comanda „Pune darurile-n coș!”
Jocul
copiii vor aduna fructe și legume. Individual
La semnalul „Lasă coșul!” copiii se vor
opri din cules,vor fi numărate fructele și
legumele din coșul fiecaruia, punctajul
fiind trecut pe flipchart. Se repetă jocul
pâna va fi parcurs de către toți membrii Exercițiul
echipelor. Va fi desemnată câștigătoare Aprecieri verbale
echipa care adună cele mai multe jocul individual
produse în coș.
Apoi, se executa același joc, însă, de
această data, copiii vor fi legați la ochi
cu o eșarfă și vor fi îndrumați de ceilalți
membri ai echipei prin comenzile „La
stânga!”, „La dreapta!”. recompense
Copiii vor fi apreciați și felicitați pentru
felul în care au participat la această
activitate.
Zâna Toamna își ia ramas-bun de la
copii, oferindu-le înainte de plecare
recompense constând în buline.
ALA2:
„Pune darurile-n coș””- joc de mișcare

SCOPUL ACTIVITĂȚII :
Recreerea şi destinderea copiilor; dezvoltarea atenţiei și rapidităţii în reacţii, a îndemânării; dezvoltarea spiritului de
competiţie
OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
O1- să perceapă componentele spaţio-temporale (distanţa, localizare);
O2- să respecte regulile jocului;
O3- să se integreze activ şi afectiv în activitate
Desfășurarea jocului de mișcare:
Copii vor sta pe scaune aranjate pe două rânduri (doua echipe), formând în mijloc un culoar pe care vor fi așezate
fructe și legume. Primii doi au în mână câte un coșuleț. La comanda „Pune darurile-n coș!” copiii vor aduna fructe și
legume. La semnalul „Lasă coșul!” copiii se vor opri din cules și vor fi numărate fructele și legumele din coșul fiecăruia.
Toți membrii echipei trebuie să participe la desfășurarea jocului.
Pentru complicarea jocului copiii vor fi legați la ochi cu o eșarfă și vor fi îndrumați de ceilalți membri ai echipei prin
comenzile „La stânga!”, „La dreapta!”.
ANEXE
ANEXA 1

Dragii mei prieteni,

Am aflat cu bucurie că sunteti foarte ascultatori si isteți.

Vântul mi-a povestit câte lucruri interesante știți despre fructe,


legume, flori, de aceea v-am trimis plicuri cu mai multe surprize pentru
voi.

Știu că astazi veți sarbatori ziua bogațiilor! M-aș bucura să vă fiu


alaturi, dar a trebuit să mai merg și la alti copii.

Să fiți atenti la ce v-am adus, pentru ca vă așteaptă multe


recompense dacă o să-mi îndepliniți sarcinile.

Cu drag, Zâna Toamna!


ANEXA 2
PIRAMIDA

1. Așează pe primul rând de jos al piramidei fructele tari!


2. Așează pe al doilea rând de jos al piramidei legumele roșii!
3. Așează pe al treilea rând de jos al piramidei florile de toamna!
4. Așează pe ultimul rând al piramidei obiectul pe care îl folosim când plouă!
ANEXA 3

CUBUL

Descrie
...

Aplică Compara Argumentează


… ... …

Analizează
...

Asociază
...

S-ar putea să vă placă și

pFad - Phonifier reborn

Pfad - The Proxy pFad of © 2024 Garber Painting. All rights reserved.

Note: This service is not intended for secure transactions such as banking, social media, email, or purchasing. Use at your own risk. We assume no liability whatsoever for broken pages.


Alternative Proxies:

Alternative Proxy

pFad Proxy

pFad v3 Proxy

pFad v4 Proxy