CLR, Litera H
CLR, Litera H
CLR, Litera H
PROIECT DE LECȚIE
Subiectul:
Fonetică- sunete specifice limbii române, despărțirea cuvintelor în silabe
Elemente grafice
Desenarea literelor de tipar
Sunetul h și literele H, h
Tipul lecției: Consolidare
Clasa: pregătitoare B
Durata: 50 de minute
Competențe generale:
1.1. Identificarea semnificaţiei unui mesaj scurt, pe teme familiare, rostite clar şi rar
1.2. Identificarea unor informaţii variate dintr-un mesaj scurt, rostit clar şi rar
1.3. Identificarea sunetului iniţial şi/sau final dintr-un cuvânt, a silabelor şi a cuvintelor din
propoziţii rostite clar şi rar
2.1. Pronunţarea clară a sunetelor şi a cuvintelor în enunţuri simple
3.1. Recunoaşterea unor cuvinte uzuale, din universul apropiat, scrise cu litere mari şi mici de
tipar
3.2. Identificarea semnificaţiei unei/unor imagini care prezintă întâmplări, fenomene, evenimente
familiare
4.2. Redactarea unor mesaje simple, în contexte uzuale de comunicare
Obiective operaționale
Pe plan cognitiv:
OO1 –Să identifice cuvintele care conțin litera „h” din textul suport ;
Pe plan afectiv:
Pe plan psiho-motric:
Strategia didactică
Bibliografie:
Captarea atenției se va realiza prin intermediul unui joc numit “ Floarea”. Această floare este
realizată prin îmbinarea mai multor bilete pe care vor fi scrise cuvinte care conțin sunetul [h].
Astăzi vom rezolva exerciţii cu sunetul [H] şi literele ,,h’’/,,H’’ pentru a ne familiariza cu
acestea.
4. Asigurarea feedback-ului-OO6
5. Obţinerea performanţei-OO3
1. Transcrie din text, cu litere mari de tipar, cuvintele care conțin literele h, H.
-Le voi da elevilor o fișă de lucru cu un exercițiu în care aceștia vor trebui să îl ajute pe
hamster să ajungă la cușcă urmând doar traseul format din litera h. (ANEXA 2)
ANEXA 2