Evaluare Clasa A XII A
Evaluare Clasa A XII A
Evaluare Clasa A XII A
PROIECT DIDACTIC
Competențe generale:
Competențe specifice:
1.1. Identificarea particularităților și a funcțiilor stilistice ale limbii în receptarea diferitelor tipuri de
texte
1.2. Receptarea adecvată a sensului/ sensurilor unui mesaj transmis prin diferite tipuri de texte
1.3. Redactarea unor compoziții despre textele studiate
Competențe derivate:
STRATEGIA DIDACTICĂ
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
Test
Subiectul I
Rep: -„Negustorul de începuturi de roman” e o carte despre literatură. Este prima frază într-adevăr
piatra de încercare pentru un scriitor?
Matei Vișniec: - Oricum, începutul într-un romann este interesant. Sunt romane care încep în forță și
te tulbură de la început, sunt altele care încep într-o manieră modestă, nu există rețetă [...] m-am
jucat cu ideea de la început în general, pentru că noi trăim într-o epocă în care deseori începem și nu
mai terminăm nimic. Și din acest joc pe care-l sugerez aici, cu începuturile de roman- e un negustor
care propune prime fraze- încerc să duc cititorul mai departe, la o reflecție despre cum ne construim
noi viața deseori, zapând-o sau butonând-o, trecând de la una la alta și lăsând până la urmă totul
baltă. [...]
Matei Vișniec: - Sigur că am urmărit să-l trimit pe cititor spre capodopere. Să-i spun: „Dragule, în
viața asta nu vei avea timp să citești capodoperele care s-au scris, nu-ți pierde timpul cu nimicniciile
pe care ni le propune industria de divertisment și literatura de consum.” S-au scris lucruri atât de
extraordinare că, noi, oamenii, dacă am citi o viață întreagă numai capodoperele literaturii și am
privi o viață întreagă capodoperele cinematografiei nu am avea timp să le epuizăm. Or, în același
timp, noi suntem masacrați de o subcultură, de o subliteratură, de subimagine, de o cultură a imaginii
violente, de acest cult al publicității, al clipului, de ideea de ecran care ne invadează. Un prieten,
critic literar, îmi spunea că ne aflăm într-o epocă de logo-solitudine, de logo-singurătate. Adică noi,
în loc să ne împrietenim, să discutăm, fiecare discută în ecranul său cu altcineva. Această singurătate,
de asemenea, vreau să o sparg. Vechile metode de socializare sunt bune. În romanul meu funcționează
mult cafeneaua. Personalul acesta, negustorul, scrie din cafenele și regret că unele dispar. Eu am fost
încântat să văd la Paris într-o cafenea o tăbliță pe care scria „No wi-fi”- aici nu aveți internet. Și
dedesubt: „Discutați între voi.” E o soluție.
A. Scrie pe foaie, în enunțuri, răspunsul la fiecare dintre următoarele cerințe cu privire la text:
5
Subiectul al II lea 30 p
Comentează, în minimum 150 de cuvinte, fragmentul următor, evidențiind două trăsături ale
neomodernismului:
fără să mă rănesc.
De trezire, de visare,