Proiect Didactic - Apele Curgatoare - Raul Clasa V-A

Descărcați ca docx, pdf sau txt
Descărcați ca docx, pdf sau txt
Sunteți pe pagina 1din 18

PROIECT DE LECŢIE

I. PARTEA INTRODUCTIVĂ

1. Profesor: Zeldea Andreea-Alexandra

2. Şcoala: Şcoala Gimnazială “Elina Basarab”

3. Data:

4. Clasa: a V-a; Nr. de ore pe săptămână: 1 oră

5. Disciplina: Biologie

6. Unitatea de învăţare: Vieţuitoare din mediul mai apropiat şi mai îndepărtat

7. Subiectul lecţiei (tema): Apele curgătoare - Râul

8. Durata de desfăşurare a lecţiei: 50 min

9. Scopul lecţiei: Dezvoltarea gândirii logice şi formarea capacităţii intelectuale


prin însuşirea corectă în clasă a noţiunilor nou predate.

10. Competenţe GENERALE:

● Explorarea sistemelor biologice, a proceselor și a fenomenelor, cu instrumente și


metode științifice;

● Comunicarea adecvată în diferite contexte științifice și sociale.

11. Competenţe SPECIFICE:

● Realizarea unor activităţi simple de investigare pe baza unor fişe de lucru date
(1.2);

● Utilizarea adecvată a terminologiei specifice biologiei în comunicarea orală şi


scrisă (2.2);
● Identificarea caracteristicilor sistemelor biologice pe baza modelelor (3.1).

12. Competenţe DERIVATE:

Pe parcursul acestei lecţii, elevii vor:

● clasifica ecosistemele acvatice;

● caracteriza zona superioară dar şi zona inferioară a unui râu;

● prezenta exemple de vieţuitoare din biocenoza apelor curgătoare.

13. Tipul şi varianta de lecţie: Lecţie de însuşire de noi cunoştinţe.

14. Strategia didactică:

 Resurse procedurale (metode de învăţământ): Conversaţia euristică,


observaţia, explicaţia;
 Resurse materiale (mijloace de învăţământ): Imagini(Anexa 12),
planşă(Anexa 13), tablă, manual, fişe de lucru (Anexele nr. 2, 4,6, 8), fişe de
evaluare (Anexa nr. 10);
 Forme de organizare a activităţii: Activitate pe grupe, activitate frontală
combinată cu activitatea individuală;
 Locul de desfăşurare: Sala de clasă;
 Forme de evaluare - formativă prin: proba orală, observaţia directă la clasă,
evaluarea.
15. Bibliografia:
 J. Cîrstoiu, A.D. Grasu, Biologie Manual pentru clasa a V-a, editura
Litera, București 2017;
 T. Badea, N.A. Geamănă, M. Nițuleac, Biologie Manual pentru clasa
a V-a , editura Aramis, București 2017;
 N. R. Stătescu, V. Broască, Biologie clasa a V-a, editura
INTUITEXT, București 2017;
 Olteanu, Ș. Giersch, I. Tanur, C. Manea, T. Lazăr, Manual pentru
clasa a V-a Biologie, editura Corint, București 2017;
 I.Pop-Păcurar, D. Podar, Biologie clasa a V-a, editura Art
Educațional, București 2017.
 Internet

II.Desfăşurarea lecţiei:

Etapele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor


Profesorul verifică dacă
sunt condiţii optime
pentru desfăşurarea orei;
1.Momentul organizatoric Pregătesc cărţile şi
Profesorul notează elevii caietele.
2min absenţi şi solicită elevilor
să-şi pregătească cele
necesare desfăşurării
lecţiei.
Profesorul adresează
unele întrebări referitoare
la lecţiile predate anterior: Răspund la întrebările
2.Captarea interesului şi profesorului.
motivarea pentru activitate - Care sunt factorii care
intră în alcătuirea unui
3min ecosistem ?

- Cum am clasificat
ecosistemele ?

Profesorul le împarte Observă imaginile.


imagini cu ecosistem
acvatic.
3. Anunţarea subiectului Profesorul anunţă şi scrie
lecţiei şi comunicarea pe tablă tema lecţiei;
obiectivelor. Profesorul prezintă Notează în caiete titlul
competenţele pe care lecţiei.
3min elevii trebuie să le
cunoască la terminarea
lecţiei.
Profesorul conduce
observarea dirijată a
imaginilor prezentate
elevilor pentru ca ei să-şi Observă modelele
însuşească cât mai uşor prezentate.
noţiunile noi;
Profesorul clasifică
4. Dirijarea învăţării: ecosistemele acvatice Oferă exemple.
solicitând elevilor să ofere
25min cât mai multe exemple;

Profesorul explică elevilor


utilizând imaginile de pe Ascultă explicaţiile
planşă că un râu prezintă profesorului.
2 zone (zona superioară şi
zona inferioară);

Profesorul împarte elevii


în 4 grupe, 2 grupe vor
prezenta folosindu-se de
manual, planşă şi imagini,
caracteristicile legate de Îndeplinesc sarcinile
biotopul zonei superioare avute.
a unui râu (apa, viteza de
curgere a apei, albia
râului) şi celelalte 2 grupe
vor prezenta
caracteristicile legate de
biotopul zonei inferioare a
unui râu (apa, viteza de
curgere a apei, albia
râului) – timp de lucru 10
minute ( Anexa nr. 2, nr.
3, nr. 4, nr. 5);

Se trece la prezentarea, Notează pe tablă şi în


acestor caracteristici care caiete caracteristicile
vor fi notate pe tablă de cerute.
reprezentanţii fiecărei
grupe;
● zona superioară a unui
râu (apa, viteza de curgere
a apei, albia râului);
● zona inferioară a unui
râu (apa, viteza de curgere
a apei, albia râului);
Profesorul cere elevilor să Răspund profesorului şi
ofere cât mai multe notează în caiete
exemple de vieţuitoare exemplele oferite.
din biocenoza apelor
curgătoare.
Se cer exemple concrete
de:
● vieţuitoare de pe
malurile râurilor
● vieţuitoare din apele
râurilor.
Profesorul notează
exemplele oferite în schiţa
tablei.

5. Fixarea noilor cunoştinţe Profesorul adresează


elevilor întrebări
7min referitoare la lecţie; în Răspund la întrebări.
funcţie de răspunsurile
primite comunică elevului
ce s-a înţeles corect şi
revine asupra lucrurilor
neînţelese dacă există.
6. Evaluarea (feed-back) Profesorul împarte
elevilor fişele de evaluare Rezolvă fişele de
10min (Anexa nr. 6) şi solicită autoevaluare.
rezolvarea acestora de
către elevi.
ANEXA 1
SCHIȚA LECȚIEI

Apele curgătoare - Râul

Ecosistemele acvatice se clasifică astfel:

1. ecosisteme de ape curgătoare (pârâul, râul, fluviul)

2. ecosisteme de apă stătătoare (balta, lacul)

Râul: - este un ecosistem acvatic cu apă dulce curgătoare

-prezintă 2 zone: zona superioară (râul de munte) şi zona inferioară(râul de câmpie)

BIOTOPUL

► Zona superioară a râului (râul de munte)

● apa: rece, limpede, bine oxigenată

● viteza de curgere a apei: mare

● albia râului: pietre, puțin nisip

● se mai numește zona păstrăvului

► Zona inferioară a râului (râul de câmpie)

● apa: mai puțin rece, tulbure, săracă în oxigen

● viteza de curgere a apei: lentă

● albia râului: nisip, mâl

● se mai numește zona crapului

BIOCENOZA

1. Viețuitoare de pe malurile râurilor - arbori: salcie, arin, plop


- păsări: barza, stârcul cenușiu, mierla de apă
2. Viețuitoare din apele râurilor - racul de râu
- crapul, șalăul, păstrăv
ANEXA 2

FIȘĂ DE LUCRU – GRUPA 1

APELE CURGĂTOARE - RÂUL

I. Asociați următorii factori ABIOTICI (fără viață) cu zona caracteristică a


unui râu:

● apa - rece, limpede, bine oxigenată, ● apa - mai puțin rece, tulbure, săracă în
oxigen, ● viteza de curgere a apei - lentă, ● viteza de curgere a apei - mare, ● albia
râului - pietre, puțin nisip, ● albia râului - nisip, mâl, ● se mai numește zona
crapului, ● se mai numește zona păstrăvului.

Zona superioară a muntelui


(râul de munte)
ANEXA 3

FIȘĂ DE LUCRU – GRUPA 1 Rezolvare

APELE CURGĂTOARE - RÂUL

I. Asociați următorii factori ABIOTICI (fără viață) cu zona caracteristică a


unui râu:

● apa - rece, limpede, bine oxigenată, ● apa - mai puțin rece, tulbure, săracă în
oxigen, ● viteza de curgere a apei - lentă, ● viteza de curgere a apei - mare, ● albia
râului - pietre, puțin nisip, ● albia râului - nisip, mâl, ● se mai numește zona
crapului, ● se mai numește zona păstrăvului.

Zona superioară a muntelui


(râul de munte) ● apa - rece, limpede, bine oxigenată

● viteza de curgere a apei – mare

● albia râului - pietre, puțin nisip

● se mai numește zona păstrăvului


ANEXA 4

FIȘĂ DE LUCRU – GRUPA 2

APELE CURGĂTOARE - RÂUL

I. Asociați următorii factori ABIOTICI (fără viață) cu zona caracteristică a


unui râu:

● apa - rece, limpede, bine oxigenată, ● apa - mai puțin rece, tulbure, săracă în
oxigen, ● viteza de curgere a apei - lentă, ● viteza de curgere a apei - mare, ● albia
râului - pietre, puțin nisip, ● albia râului - nisip, mâl, ● se mai numește zona
crapului, ● se mai numește zona păstrăvului.

Zona superioară a muntelui


(râul de munte)
ANEXA 5

FIȘĂ DE LUCRU – GRUPA 2 Rezolvare

APELE CURGĂTOARE - RÂUL

I. Asociați următorii factori ABIOTICI (fără viață) cu zona caracteristică a


unui râu:

● apa - rece, limpede, bine oxigenată, ● apa - mai puțin rece, tulbure, săracă în
oxigen, ● viteza de curgere a apei - lentă, ● viteza de curgere a apei - mare, ● albia
râului - pietre, puțin nisip, ● albia râului - nisip, mâl, ● se mai numește zona
crapului, ● se mai numește zona păstrăvului.

Zona superioară a muntelui


(râul de munte)

● apa - rece, limpede, bine oxigenată

● viteza de curgere a apei – mare

● albia râului - pietre, puțin nisip

● se mai numește zona păstrăvului


ANEXA 6

FIȘĂ DE LUCRU – GRUPA 3

APELE CURGĂTOARE - RÂUL

I. Asociați următorii factori ABIOTICI (fără viață) cu zona caracteristică a


unui râu:

● apa - rece, limpede, bine oxigenată, ● apa - mai puțin rece, tulbure, săracă în
oxigen, ● viteza de curgere a apei - lentă, ● viteza de curgere a apei - mare, ● albia
râului - pietre, puțin nisip, ● albia râului - nisip, mâl, ● se mai numește zona
crapului, ● se mai numește zona păstrăvului.

Zona inferioară a muntelui


(râul de câmpie)
ANEXA 7

FIȘĂ DE LUCRU – GRUPA 3 Rezolvare

APELE CURGĂTOARE - RÂUL

I. Asociați următorii factori ABIOTICI (fără viață) cu zona caracteristică a


unui râu:

● apa - rece, limpede, bine oxigenată, ● apa - mai puțin rece, tulbure, săracă în
oxigen, ● viteza de curgere a apei - lentă, ● viteza de curgere a apei - mare, ● albia
râului - pietre, puțin nisip, ● albia râului - nisip, mâl, ● se mai numește zona
crapului, ● se mai numește zona păstrăvului.

Zona inferioară a muntelui


(râul de câmpie) ● apa - mai puțin rece, tulbure, săracă în
oxigen

● viteza de curgere a apei – lentă

● albia râului - nisip, mâl

● se mai numește zona crapului


ANEXA 8

FIȘĂ DE LUCRU – GRUPA 4

APELE CURGĂTOARE - RÂUL

I. Asociați următorii factori ABIOTICI (fără viață) cu zona caracteristică a


unui râu:

● apa - rece, limpede, bine oxigenată, ● apa - mai puțin rece, tulbure, săracă în
oxigen, ● viteza de curgere a apei - lentă, ● viteza de curgere a apei - mare, ● albia
râului - pietre, puțin nisip, ● albia râului - nisip, mâl, ● se mai numește zona
crapului, ● se mai numește zona păstrăvului.

Zona inferioară a muntelui


(râul de câmpie)
ANEXA 9

FIȘĂ DE LUCRU – GRUPA 4 Rezolvare

APELE CURGĂTOARE - RÂUL

I. Asociați următorii factori ABIOTICI (fără viață) cu zona caracteristică a


unui râu:

● apa - rece, limpede, bine oxigenată, ● apa - mai puțin rece, tulbure, săracă în
oxigen, ● viteza de curgere a apei - lentă, ● viteza de curgere a apei - mare, ● albia
râului - pietre, puțin nisip, ● albia râului - nisip, mâl, ● se mai numește zona
crapului, ● se mai numește zona păstrăvului.

Zona inferioară a muntelui ● apa - mai puțin rece, tulbure, săracă în


(râul de câmpie) oxigen

● viteza de curgere a apei – lentă

● albia râului - nisip, mâl

● se mai numește zona crapului


ANEXA 10

FIȘĂ DE EVALUARE

APELE CURGĂTOARE - RÂUL

Râul – cursul superior

1.Alege răspunsurile corecte: (2 x 1p=2 p)


În zona de munte a unui râu, biotopul se caracterizează prin:
a) Temperatură scăzută a apei
b) Oxigenare crescută
c) Substrat nisipos
d) Viteză mare a apei
2.Asociaţi noţiunile din coloana A cu cele din coloana B (4 x 0.5p =2p)
A B
1. Păstrăvul a. Pasăre sedentară
2. Muşchi de apă b. Amfibian înrudit cu broasca
3. Triton c. Specific zonei de munte
4. Mierla de apă d. Plantă fixată pe pietre

Râul – cursul inferior

1. Alege răspunsurile corecte: 2 puncte

În zona de câmpie a unui râu, biotopul se caracterizează prin:

a) Apă limpede
b) Oxigenare redusă
c) Viteza mică a apei
d) Substrat pietros

2.Asociaţi noţiunile din coloana A cu cele din coloana B 2 puncte


A B

1. Crapul a. Pasăre migratoare


2. Mătasea broaștei b. Crustaceu
3. Stârcul cenușiu c. Pește omnivor
4. Racul de râu d. Algă verde
* Notă: Se acordă 2 puncte din oficiu.
ANEXA 11
BAREM DE CORECTARE ŞI NOTARE

Râul – cursul superior

Exerciţiul 1: Se acordă 1 punct pentru fiecare răspuns corect : b, d


Exerciţiul 2: Se acordă 0.5 puncte pentru fiecare asociere corectă:1-c, 2-d, 3-b, 4-a.

Râul – cursul inferior

Exerciţiul 1: Se acordă 1 punct pentru fiecare răspuns corect : b, c


Exerciţiul 2: Se acordă 0.5 puncte pentru fiecare asociere corectă:1-c, 2-d, 3-a, 4-b.
ANEXA 12
ANEXA 13

S-ar putea să vă placă și

pFad - Phonifier reborn

Pfad - The Proxy pFad of © 2024 Garber Painting. All rights reserved.

Note: This service is not intended for secure transactions such as banking, social media, email, or purchasing. Use at your own risk. We assume no liability whatsoever for broken pages.


Alternative Proxies:

Alternative Proxy

pFad Proxy

pFad v3 Proxy

pFad v4 Proxy