0% found this document useful (0 votes)
48 views

Price Variance: W Company

W Company produced 4,200 units in March. Their standard cost for materials was 4 pounds per unit at $5.25 per pound and labor was 6 hours per unit at $10 per hour. Their actual costs were 17,500 pounds of material purchased at $5.10 and 25,500 hours of labor at $9.85 per hour. The labor rate variance was $3,825 unfavorable and the labor efficiency variance was $3,000 unfavorable.
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
48 views

Price Variance: W Company

W Company produced 4,200 units in March. Their standard cost for materials was 4 pounds per unit at $5.25 per pound and labor was 6 hours per unit at $10 per hour. Their actual costs were 17,500 pounds of material purchased at $5.10 and 25,500 hours of labor at $9.85 per hour. The labor rate variance was $3,825 unfavorable and the labor efficiency variance was $3,000 unfavorable.
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 2

PRICE VARIANCE

W Company

W Company has the following information available for March when 4,200 units were produced (round
answers to the nearest dollar).

Standards:
Material 4.0 pounds per unit @ $5.25 per pound
Labor 6.0 hours per unit @ $10.00 per hour

Actual:
Material purchased 17,500 pounds @ $5.10
Material used 16,700 pounds
25,500 direct labor hours @ $9.85 per hour

Refer to WCompany. What is the labor rate variance?


a. $3,780 F
b. $3,780 U
c. $3,825 F
d. $3,825 U
ANS: C
Labor Rate Variance = (AP - SP) * AQ
= ($9.85 - $10.00) * 25,500 hrs.
= $3,825 F

Refer to W Company. What is the labor efficiency variance?


a. $ 2,955 F
b. $ 2,955 U
c. $ 3,000 U
d. $ 3,000 F
PRICE VARIANCE

ANS: C
Labor efficiency variance = (AQ - SQ)* SP
=(25,500 hrs -(4,200 units * 6.0 hr/unit)) * $10.00/hr
= $3,000 U

You might also like

pFad - Phonifier reborn

Pfad - The Proxy pFad of © 2024 Garber Painting. All rights reserved.

Note: This service is not intended for secure transactions such as banking, social media, email, or purchasing. Use at your own risk. We assume no liability whatsoever for broken pages.


Alternative Proxies:

Alternative Proxy

pFad Proxy

pFad v3 Proxy

pFad v4 Proxy