Suggested Solution To Finals Long Quiz

Download as pdf or txt
Download as pdf or txt
You are on page 1of 5

Suggested Solution to Finals Long Quiz

1. Regression analysis was applied between sales data (Y in $1,000s) and advertising data (x in
$100s) and the following information was obtained.

= 12 + 1.8 x

n = 17
SSR = 225
SSE = 75
Sb1 = 0.2683

The critical t value for testing the significance of the slope at 95% confidence is (see table below)

Ans: Check the table with df(n)=1; df=17-2, alpha=0.05. The t-critical = 2.131

2. In a regression and correlation analysis if r2 = 1, then SSR is equal to


2
Ans: SST; that is r =SSR/SST. If the numerator is equal to the denominator, the quotient is 1.

3. Regression analysis was applied between sales data (Y in $1,000s) and advertising data (x in
$100s) and the following information was obtained.

= 12 + 1.8 x
n = 17
SSR = 225
SSE = 75
Sb1 = 0.2683
The t statistic for testing the significance of the slope is (three decimal places, i.e. 1.123)

Ans: The t-stat for the slope is b1/Sb1. Therefore, t-stat = 1.8/0.2683=6.708 or 6.71

4. If the coefficient of correlation is 0.90, then the coefficient of determination is (two decimal places,
i.e. 0.50)

2
Ans: The r or the coefficient of determination is the square of the coefficient of correlation.
2 2
Therefore, r =0.90 =0.81

5. In a regression analysis, the regression equation is given by y = 12 - 6x. If SSE = 510 and SST =
1000, then the coefficient of correlation is (one decimal place, i.e. 0.5 or -0.5)

2
Ans: Coefficient of correlation is the (sign of the slope) and the square root of the r .
2
r =SSR/SST=(SST-SSE)/SST=0.49; Therefore, coefficient of correlation is -0.70 (sign if the slope
that is negative, and the square root of 0.49 that is 0.70)

6. The following information regarding a dependent variable (Y) and an independent variable (X) is
provided.
Y X
4 2
3 1
4 4
6 3
8 5

SSE = 6
SST = 16

The least squares estimate of the Y intercept is (whole number)

Ans: Least squares estimate of the y-intercept can be derived using the formula for the slope of
the estimated regression line bo=y bar – (b1) x bar.

We need this table:

Y X Y^2 X^2 X-Xbar (X-Xbar)^2 Y-Ybar X-Xbar*Y-Ybar


4 2 16 4 -1 1 -1 1
3 1 9 1 -2 4 -2 4
4 4 16 16 1 1 -1 -1
6 3 36 9 0 0 1 0
8 5 64 25 2 4 3 6
Sum 25 15 141 55 10 10
Average 5 3 28.2 11
Slope = 10/10 = 1

Therefore, b0=5-3(1)=2

7. A method or procedure for using sample data to find the estimated regression equation.

Ans: least squares method

8. In a regression and correlation analysis if r2 = 1, then SSE must be equal to

Ans: 0; zero

9. In a regression analysis if SSE = 200 and SSR = 300, then the coefficient of determination is (one
decimal place, i.e. 0.5)

Ans: coefficient of determination = SSR/SST; 300/(300+200)=0.60

10. The following information regarding a dependent variable (Y) and an independent variable (X) is
provided.

Y X
4 2
3 1
4 4
6 3
8 5
SSE = 6
SST = 16
Ans: We calculated the slope to be +1. Coefficient of correlation = sign of the slope and square
2
root of coefficient of determination. R =SSR/SST = (16-6)/16 = 0.625. Therefore, coefficient of correlation
is +0.79 (sign of the slope is +, square root of 0.625 is 0.79).

11. The following information regarding a dependent variable Y and an independent variable X is
provided

X = 90 Y - )(X - ) = -156


Y = 340  (X -
2
) = 234
n=4
Y -
2
) = 1974
SSR = 104
The sum of squares due to error (SSE) is (whole number)

Ans: SSE=SST-SSR, note that SST = Y -


2,
) therefore, SSE=1974-104=1870

12. The following information regarding a dependent variable (Y) and an independent variable (X) is
provided.

Y X
4 2
3 1
4 4
6 3
8 5
SSE = 6
SST = 16

The MSE is (whole number)

Ans: MSE=SSE/(n-k-1), 6/(5-2)=2

13. The following information regarding a dependent variable Y and an independent variable X is
provided

X = 90 Y - )(X - ) = -156


Y = 340  (X -
2
) = 234
n=4
Y -
2
) = 1974
SSR = 104

The coefficient of correlation is (four decimal places, i.e. 1.1234 or -1.1234)

Ans: First, solve the slope = Y - )(X - )/ (X - ) =-156/234=-.67. Second, calculate the
2

2 2
r =SSR/SST=104/1974=0.05268. Then, get the square root of r =sqrt(0.05268)=0.2295.
Therefore, r=-0.2295 or -0.23.

14. The MSE on the above problem is

Ans: MSE= SSE/(n-k-1), 1870/2=935


15. Regression analysis was applied between sales data (Y in $1,000s) and advertising data (x in
$100s) and the following information was obtained.
= 12 + 1.8 x
n = 17
SSR = 225
SSE = 75
Sb1 = 0.2683
Based on the above estimated regression equation, if advertising is $3,000, then the point
estimate for sales is (whole number, no comma, do not write $ sign)

Ans: 12,000+1,800(3000)=6,000,000

16. Regression analysis was applied between sales (in $10,000) and advertising (in $100) and the
following regression function was obtained.

= 50 + 8X

Based on the above estimated regression line if advertising is $1,000, then the point estimate for
sales is (exclude $ sign in your answer, whole number, no comma)

Ans: 500,000+800(1000)=1,300,000

17. If a data set has SSR = 400 and SSE = 100, then the coefficient of determination is (two decimal
places, i.e. 0.50)
2
Ans: r =SSR/SST=400/(400+100)=0.80

18. Regression analysis was applied between sales data (Y in $1,000s) and advertising data (x in
$100s) and the following information was obtained.

= 12 + 1.8 x
n = 17
SSR = 225
SSE = 75
Sb1 = 0.2683
The F statistic computed from the above data is (whole number)

Ans: F-stat = MSR/MSE, MSR=SSR/k=225/1=225, MSE=SSE/n-k-1=75/(17-2)=5. Therefore, F-


stat=225/5=45.

19. The following information regarding a dependent variable Y and an independent variable X is
provided

X = 90 Y - )(X - ) = -156


Y = 340  (X -
2
) = 234
n=4
Y -
2
) = 1974
SSR = 104
The Y intercept is (whole number)

Ans: Solve for the slope first = Y - )(X - )/ (X - ) =-0.66667. Solve for the y-intercept =
2

ybar-b1(xbar), ybar=340/4=85, xbar=22.5. Therefore, b0=85-(-0.66667*22.5)=100

20. The following information regarding a dependent variable (Y) and an independent variable (X) is
provided.

Y X
4 2
3 1
4 4
6 3
8 5

SSE = 6
SST = 16

The coefficient of determination is (three decimal places, i.e. 0.123)


2
Ans: r =SSR/SST=(SST-SSE)/SST=(16-6)/16=0.625

You might also like

pFad - Phonifier reborn

Pfad - The Proxy pFad of © 2024 Garber Painting. All rights reserved.

Note: This service is not intended for secure transactions such as banking, social media, email, or purchasing. Use at your own risk. We assume no liability whatsoever for broken pages.


Alternative Proxies:

Alternative Proxy

pFad Proxy

pFad v3 Proxy

pFad v4 Proxy