Chapter 2 Homework4 PDF
Chapter 2 Homework4 PDF
4. Tampa Office Equipment manufactures and sells metal shelving. It began operations on January 1, 2017.
1
(Click the icon to view the costs incurred during 2017.) 2(Click the icon to view the inventory data.)
Revenues in 2017 were $518,400. The selling price per unit and the purchase price per pound of direct materials were stable throughout the year. The company's
ending inventory of finished goods is carried at the average unit manufacturing cost for 2017. Finished-goods inventory at December 31, 2017, was $15,400.
Read the requirements3.
Review Only
Click the icon to see the Worked Solution.
Requirement 1. Calculate direct materials inventory, total cost, December 31, 2017.
Determine the formula, then calculate ending direct materials total cost.
Ending direct materials in pounds × Direct materials cost per pound = Ending direct materials total cost
2,200 × 0.65 = $ 1,430
Before we calculate the units for ending finished goods, we will first calculate the total cost of goods manufactured. (If a box is not used in the table, leave the box
empty; do not enter a zero.)
Now select the labels used to calculate ending finished goods inventory in total units, then calculate the finished goods inventory in total units at December 31, 2017.
(Round intermediary calculations to the nearest cent. Abbreviations used: DM = direct materials, COG = cost of goods, End = Ending.)
Begin preparing the income statement by selecting the labels in the appropriate order, then enter the amounts and calculate the operating income/(loss). (Use a
parentheses or a minus sign for an operating loss. For amounts with a $0 balance, make sure to enter "0" in the appropriate cell. Complete all answer boxes.)
Operating costs:
Marketing, distribution, and customer-service costs 175,000
$ 47,800
Operating income (loss)
1: Data Table
Costs incurred for 2017 are as follows (V stands for variable; F stands for fixed):
https://xlitemprod.pearsoncmg.com/api/v1/print/accounting
This study source was downloaded by 100000832424834 from CourseHero.com on 01-19-2022 09:18:36 GMT -06:00 2/3
12/16/2020 Chapter 2 Homework-Leticia Trueblood
Variable manufacturing costs are variable with respect to units produced. Variable marketing, distribution, and customer-service costs are variable with respect to
units sold.
2: Data Table
Inventory data are as follows:
Beginning: Ending:
January 1, 2017 December 31, 2017
Direct materials 0 lb 2,200 lbs
Work in process 0 units 0 units
Finished goods 0 units ? units
Production in 2017 was 115,000 units. Two pounds of direct materials are used to make one unit of finished product.
3: Requirements
1.Calculate direct materials inventory, total cost, December 31, 2017.
2.Calculate finished-goods inventory, total units, December 31, 2017.
3.Calculate selling price in 2017.
4.Calculate operating income for 2017.
This study source was downloaded by 100000832424834 from CourseHero.com on 01-19-2022 09:18:36 GMT -06:00 3/3
Powered by TCPDF (www.tcpdf.org)