Student Exploration: Household Energy Usage
Student Exploration: Household Energy Usage
Vocabulary: current, energy consumption, fluorescent lamp, halogen lamp, incandescent lamp, lumen, usage,
voltage, wattage
1. Think about all the electrical appliances in your house. Which ones do you think use the most energy per
second?
2. Now think about how much each of these appliances is used. Which appliances do you think use the most
energy each month?
Gizmo Warm-up
The Household Energy Usage Gizmo allows you to compare the energy
used by different appliances in the home. On the BEDROOM tab, click
the laptop computer.
2. Current (I) is a measure of the amount of electrical charge that passes through the circuit each second.
Current is measured in amperes (A).
How much current does the computer use? 0.9 current drawn
3. Wattage (W) is the energy that is used by a device each second. It is equal to current multiplied by voltage
(W = I × V). Wattage is measured in watts (W) or kilowatts (kW).
B. Click on the other objects. Which has the highest wattage? The hair dryer has the highest
wattage
Reproduction for educational use only. Public sharing or posting prohibited. © 2020 ExploreLearning™ All rights reserved
Activity A: Get the Gizmo ready:
Question: Which kind of light bulb uses the least amount of energy?
1. Form hypothesis: Which of the three types of lamps do you think is the most efficient?
2. Gather data: On the BEDROOM tab, click on the Incandescent light on the desk, and the Halogen lamp
to the right of the bed. Record the wattage of each. Then select the KITCHEN tab and record the wattage
of the overhead Fluorescent lamp.
3. Summarize: Which lamp uses the most energy? The Halogen Lamp Least? The Fluorescent Lamp
Which lamp uses the most energy? Halogen Lamp Least? Fluorescent Lamp
4. Analyze: To gauge the efficiency of a light bulb, it is also important to consider how much light it produces.
Light intensity is measured in lumens (lm). A lumen is equal to the light produced by a single candle. The
lumens produced by each type of light are listed below.
To compare the efficiency of each bulb, calculate how many lumens each bulb produces per watt. To do
this, divide the number of lumens by the wattage for each lamp. Include all units.
Reproduction for educational use only. Public sharing or posting prohibited. © 2020 ExploreLearning™ All rights reserved
B. Which lamp is the least efficient? Incandescent Lamp
A. Select the BEDROOM tab on the left and the USAGE tab on the right. The usage of an electrical
appliance is the average number of hours it is turned on each day. Select the Incandescent light,
and set the Appliance usage to 4 hours 0 minutes.
B. Energy consumption is the total amount of energy used in a given time period. It is found by
multiplying the usage by the wattage. Energy consumption is measured in kilowatt-hours (kWh).
What is the daily energy consumption of the incandescent lamp? 0.24 kWh
C. Choose the COST tab and check that 1 day is selected. Set the Cost of electricity to 10.0 ¢/kWh.
The daily cost is equal to the daily consumption (in kilowatt-hours) multiplied by the cost per kilowatt
hour (¢/kWh).
D. Select 1 month (30 days). What is the monthly cost of this lamp? 0.72 cents
E. Select 1 year (365 days). What is the yearly cost of this lamp? 8.76 dollars
6. Calculate: Click Reset all appliances, and select the Halogen lamp in the bedroom. Find the daily energy
consumption, daily cost, monthly cost, and yearly cost of a halogen lamp. Keep the Appliance usage set
to 4 hours and the Cost of electricity set to 10.0 ¢/kWh.
Daily energy consumption: 1.2 kWh Daily cost of halogen lamp: 0.12 cents
Monthly cost of halogen lamp: 3.60 dollars Yearly cost of halogen lamp: 43.80 dollars
7. Calculate: Click Reset all appliances. Use the same procedure to find the daily energy consumption, daily
cost, monthly cost, and yearly cost of the fluorescent lamp in the kitchen. Use the same usage and cost of
electricity values.
Daily energy consumption: 0.12 kWh Daily cost of fluorescent lamp: 0.01 cents
Monthly cost of fluorescent lamp: 0.36 cents Yearly cost of fluorescent lamp: 4.38 dollars
8. Apply: Suppose a family replaces ten 60-watt incandescent bulbs with ten 30-watt fluorescent lamps. If
each light was used for 4 hours per day and the cost of electricity was 10.0 ¢/kWh, how much money would
they save in a year? Explain your answer.
Reproduction for educational use only. Public sharing or posting prohibited. © 2020 ExploreLearning™ All rights reserved
If we multiply this by 10 (for 10 cents) we get 8760 cents which is 87.60 dollars for the 60-watt
incandescent bulbs
Now for the math for the 30 Watt bulbs
the total power of the bulbs is 300W
If each are used 4 hours a day
300 x 4 = 1200 Wh
1.2 kWh
Now the total power is
1.2 x 365 = 438 kWh
cost of electricity =10 cents/kWk
so 438 x 10 = 4380 cents = 43.80 dollars
87.6- 43.8 = 43.80 dollars saved
Reproduction for educational use only. Public sharing or posting prohibited. © 2020 ExploreLearning™ All rights reserved
Activity B: Get the Gizmo ready:
1. Observe: In the Gizmo, go through the house, clicking on the different electrical appliances. Which
appliances have the highest wattages?
The electric stove has the highest wattage in the house because it is used everyday to make
food.
2. Form hypothesis: Which household appliances do you think use the most energy in a day?
3. Gather data: Choose the USAGE tab. Select each appliance that is used in your house, and estimate its
daily usage. (For appliances you use less frequently, such as the clothes dryer, think about how much it is
used in a week, and then divide by seven.) Water heaters are on about five hours per day, and refrigerators
are on about eight hours per day.
Record wattages, your daily usage estimates, and daily energy consumptions for your household in the
tables below. Include units.
Reproduction for educational use only. Public sharing or posting prohibited. © 2020 ExploreLearning™ All rights reserved
150W=0.15k
Stereo system 24 hrs 3.6 kWh
W
Reading light 60W=0.06kW 2 hr 30 min .15 kWh
4. Analyze: Select the CONSUMPTION tab. The table lists the energy consumed by each appliance in a day.
The Total daily energy consumption is reported below the table.
A. What is the total daily energy consumption for your house? 180.0668kWh
B. Which appliances are the biggest “energy hogs” in your house? I honestly just put
random amounts,
because I did not
know how much my
family used
appliances. With this
the stove became the
biggest energy user.
5. Apply: Now click the COST tab. If you know the current price of energy per kilowatt-hour, use that.
Otherwise use 10.0 ¢/kWh. Set the Cost of electricity now.
Reproduction for educational use only. Public sharing or posting prohibited. © 2020 ExploreLearning™ All rights reserved
What Cost of electricity value did you decide to use? stove
6. Calculate: Select 1 day, 1 month (30 days), and then 1 year (365 days). Record your household energy
cost for each time interval below.
7. Think and discuss: What strategies can you use to reduce your electricity bill? How much money could you
save? If possible, discuss your ideas with your classmates and teacher.
Reproduction for educational use only. Public sharing or posting prohibited. © 2020 ExploreLearning™ All rights reserved