0% found this document useful (0 votes)
124 views

Multiplication 2 Multiply in Parts 1

This document provides examples and practice problems for multiplying multi-digit numbers by breaking them into place value parts. It shows that to multiply numbers like 3 × 46, one can multiply 3 × 40 and 3 × 6 separately and then add the results. Students are asked to complete multiplication problems by breaking numbers into place and multiplying the tens and ones separately before adding the partial products.

Uploaded by

s gre
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
124 views

Multiplication 2 Multiply in Parts 1

This document provides examples and practice problems for multiplying multi-digit numbers by breaking them into place value parts. It shows that to multiply numbers like 3 × 46, one can multiply 3 × 40 and 3 × 6 separately and then add the results. Students are asked to complete multiplication problems by breaking numbers into place and multiplying the tens and ones separately before adding the partial products.

Uploaded by

s gre
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 3

Multiply in Parts 1

Example 1. To multiply 3 × 46, break 46 into two parts: 40 and 6.


Then multiply those two parts separately by 3:
3 × 40 is 120, and 3 × 6 is 18.
Lastly add these two partial results: 120 + 18 = 138.

Example 2. This illustration shows the same thing, 3 × 46, using bundles of ten.

46 46 46

← 3 × 40 = 120

← 3 × 6 = 18
120 + 18 = 138

Study these examples. Multiply the tens and ones separately, then add:

8 × 13 5 × 24 7 × 68
(10 + 3) (20 + 4) (60 + 8)
8 × 10 and 8 × 3 5 × 20 and 5 × 4 7 × 60 and 7 × 8
80 and 24 100 and 20 420 and 56
= 104 = 120 = 476

1. Multiply the tens and ones separately. Then add to get the final answer.

a. 6 × 27 b. 5 × 83 c. 9 × 34
(20 + 7) ( + ) ( + )
6 × ______ and 6 × ____ 5 × ______ and 5 × ____ 9 × ______ and 9 × ____

______ and ______ ______ and ______ ______ and ______

= ___________ = ___________ = ___________

d. 3 × 99 e. 7 × 65 f. 4 × 58

3 × ______ and 3 × ____ 7 × ______ and 7 × ____ 4 × ______ and 4 × ____

______ and ______ ______ and ______ ______ and ______

= ___________ = ___________ = ___________

Sample worksheet from


www.MathMammoth.com
Example 3. The picture shows the area of a rectangle with
sides 8 and 24. It is also divided into two rectangles.
The area of the WHOLE rectangle is 8 × 24 square units.
We can find 8 × 24 by calculating the areas of the two
rectangles, and adding.
The area of the first rectangle is 8 × 20 = 160 square units.
The area of the second rectangle is 8 × 4 = 32 square units. 8 × 24 = 8 × 20 + 8 × 4
Then, the area of the whole rectangle is the sum = 160 + 32 = 192
160 + 32 = 192 square units.

2. Fill in the missing numbers. Write the area of the whole rectangle as a SUM of the areas of the
smaller rectangles. Also find the total area.

a. ___ × ______ = ___ × ______ + ___ × ___

= _______ + _______ = _________

b. ___ × ______ = ___ × ______ + ___ × ___

= _______ + _______ = _________

c. ___ × ______ = ___ × ______ + ___ × ___

= _______ + _______ = _________

3. It is your turn to draw. Draw a two-part rectangle to illustrate the multiplications, like in
the previous problem. You don’t have to draw accurately; a sketch is good enough.

a. 7 × 16 = ___ × ______ + ___ × ___

b. 5 × 21 = ___ × ______ + ___ × ___

c. 8 × 34 = ___ × ______ + ___ × ___

Sample worksheet from


www.MathMammoth.com
4. Break the second factor into tens and ones. Multiply separately, and add.

a. 6 × 19 b. 3 × 73 c. 4 × 67

6 × 10 → 6 0 3 × ______ →
6×9 → + 5 4 3 × ______ → +

1 1 4
d. 5 × 92 e. 9 × 33 f. 7 × 47

5. Multiply in parts. You can write the partial products under the problems, if you wish.

a. 5 × 13 = _______ b. 9 × 15 = _______ c. 5 × 33 = _______

d. 8 × 21 = _______ e. 4 × 22 = _______ f. 7 × 51 = _______

6. Compare. Write < , > , or = in the boxes.

a. 10 × 10 9 × 11 b. 6 × 12 5 × 14 c. 8 × 22 5 × 27

7. Solve. Write a number sentence for each problem, not just the answer.

a. Jack bought eight shirts for $14 each. What was the total cost?

_______________________________________________

b. Mary and Harry set up nine rows of seats in the school auditorium,
with 14 seats in each row. After that, they still had 56 seats left in
the storage that they didn’t use. How many seats are there in total?

_______________________________________________

c. A small hammer costs $17. Another, much better one, costs three
times as much. Find the cost of the more expensive hammer.

_______________________________________________

Sample worksheet from


www.MathMammoth.com

You might also like

pFad - Phonifier reborn

Pfad - The Proxy pFad of © 2024 Garber Painting. All rights reserved.

Note: This service is not intended for secure transactions such as banking, social media, email, or purchasing. Use at your own risk. We assume no liability whatsoever for broken pages.


Alternative Proxies:

Alternative Proxy

pFad Proxy

pFad v3 Proxy

pFad v4 Proxy