REVIEWER
REVIEWER
Module 5
VARIABLE COSTING & ABSORPTION COSTING
a. David Writer produces and sells boxes of signing pens for P 1,000 per box. Direct Materials are P400 per
box and direct manufacturing labor averages P75 per box. Variable overhead is P25 per box and fixed
overhead is P12,500,000 per year. Administrative Expenses, all fixed, run P4,500,000 per year, with sales
commissions of P100 per box. Production is expected to be P100,000 boxes, which is met every year. For
the year ended, 75,000 boxes were sold. What is the inventoriable cost per box using variable costing?
TOTAL
b. For P1,000 per box, the Maja Producers Inc., produces and sells delicacies. Direct materials are P400 per
box and direct manufacturing labor averages P75 per box. Variable overhead is P25 per box and fixed
overhead is P12,500,000 per year. Administrative expenses, all fixed, run P4,500,000 per year, with sales
commissions of P100 per box. Production is expected to be P100,000 boxes, which is met every year. For
the year ended, 75,000 boxes were sold. What is the inventoriable cost per box using absorption costing?
TOTAL
● At the end of the fiscal year, Yin Manufacturing recorded the data below:
Prime Cost P 800,000
Variable Manufacturing Overhead P 100,000
Fixed Manufacturing Overhead P 160,000
Variable Selling and administrative P 80,000
Fixed Selling and administrative P 40,000
c. If Yin uses variable costing, the inventoriable costs for the fiscal year are?
TOTAL
d. If Yin uses absorption costing, the inventoriable costs for the fiscal year are?
TOTAL
e. Linn Company produced 100,000 units of Product Zee during the month of June. Cos5t incurred during June
were as follows:
What is the unit cost under variable costing? What is the unit cost under absorption costing?
Per unit =
Per unit =
f. Ace Company, which has only one product, has provided the following data concerning its most recent
months of operations:
Selling price P 99
Units in beginning inventory P0
Units produced P 6,300
Units Sold P 6,000
Units in ending inventory P 300
NET INCOME
NET INCOME
g. Langley Corporation has the following standard cost associated with the manufacture and sale of one its
products:
During the year of operations Langley manufactured 51,000 units and sold 48,000. The selling price per unit was
P25. All costs were equal to standard.
● Under absorption costing, the standard production cost per unit for the current year was
● Based on variable costing, the income before income taxes for the year was
NET INCOME
h. The following information was extracted from the first year absorption-based accounting records of
Enigma Corporation
● What is the Cost of Goods Sold for Enigma Corporation’s first year?
NET INCOME
i. Ching Biscuits manufactures and sells boxed coconut cookies. The biggest market for these cookies is as
gifts that college students buy for their business teachers. There are 100 cookies per box. The following
income statement shows the results of the first year of operations. This statement was the one included in
the company’s annual report to the shareholders.
Variable selling and administrative expenses are P 0.90 per box unit. The company produced 500 boxes
during the year. Variable manufacturing costs are P 5.25 per box and fixed manufacturing overhead costs
total P1,375 for the year. What is the company’s direct costing profit?
PROFIT
● During 2019, Jackson Company had the following data associated with the product it makes:
Direct labor 60
Variable overhead 12
Fixed costs:
Required:
4. What is the value of ending inventory under absorption costing? under variable costing?
Direct materials P 12
Direct labor 7
Variable overhead 5
Fixed costs:
Required:
1. Prepare an income statement using absorption costing.
Amount
Amount
Borques Company produces and sells wooden pallets that are used for moving and stacking materials. The
operating costs for the past year were as follows:
During the year, Borques produced 200,000 wooden pallets and sold 204,300 at P9 each. Borques had 8,200
pallets in the beginning finished goods inventory; costs have not changed from last year to this year. An actual
costing system is used for product costing.
Required:
1. What is the per-unit inventory cost that is acceptable for reporting on Borques' balance sheet at the end of the
year? How many units are in the ending inventory? What is the total cost of the ending inventory?
Amount
3. What would the per-unit inventory cost be under variable costing? Does this differ from the unit cost
computed in Requirement 1? Why?
Amount
5. Suppose that Borques Company had sold 196,700 pallets during the year. What would absorption-costing
operating income have been? Variable costing operating income?
a. Spicy Chemicals produces two industrial chemical compounds, X15 and Z24, from the same process, which
last year cost P300,000. Spicy produced 15,000 gallons of X15, which sells for P40 per gallon and 45,000
gallons of Z24, which sells for P20 per gallon. Using the Market value at split-off point method, how much
of the joint cost should be allocated to X15?
b. Bud Chemicals produces two industrial chemical compounds, X15 and Z24, from the same process, which
last year cost P300,000. Bud produced 15,000 gallons of X15, which sells for P40 per gallon and 45,000
gallons of Z24, which sells for P20 per gallon. Using the physical units method, how much of the joint cost
should be allocated to Z24?
Z24 =
● Compute the joint cost to be allocated to each product under the physical output method.
A=
B=
C=
● Compute the total production costs for each product under the physical output method.
● Compute the joint cost allocated to each product under market value at split-off method.
A=
B=
C=
● Compute the total production costs for each product under market value at split-off method.
Joint cost
● Compute the joint cost to be allocated to each product under net realizable value method
JOINT
COST
.
● Compute the total production costs for each product under net realizable value method.
d. Jose’s Dairy products purchase raw milk from individual farms and process it until the split-off point, when
two products – cream and liquid skim-emerge. These two products are sold to a company, which markets
and distributes them to supermarkets and other retail stores.
Production` Sales
● Allocate the P200,000 joint costs using the physical output method.
Cream =
Liquid =
Cream
Liquid
e. The following information relates to the costs and production for the First Department of the Golf
Manufacturing Company for the month of June.
Red 10,000 kls, sales price of P1.20 per kilo with no addt’l
processing costs
Blue 10,000 kls, sales price of P2.00 per kilo with addt’l processing
cost of P0.20 per kilo after separation
The total manufacturing costs applicable to Red and Blue in this department were P21,000.
● What is the amount of joint costs to be allocated to each kilo of each product using the Physical Units
method?
Red =
Blue =
● What is the amount of joint costs to be allocated to each kilo of each product using the Market Value at
Split –off point method?
RED =
BLUE =
● What is the amount of joint costs to be allocated to each kilo of each product using the Net Realizable
Sales value?
RED
BLUE
f. Omega Company manufactures Product A and Product B from a joint process. Joint costs are allocated on
the basis of the sales value at split-off point. It costs P 4,560 to process 500 units of Product A and
1,000 units of Product B to the split-off point. The sales value at split-off point is P10 per unit for
Product A and P14 for Product B. Product B requires an additional processing after split-off at a cost
of P2 per unit before it can be sold.
ADDT’L
COST
A=
B=
g. Sakura Company manufactures Product S and T from a joint process. The sales value at split-off point was
P50,000 for 6,000 units of Product S and P50,000 for 2,000 units of Product T.
● Assuming that the portion of the total joint cost properly allocated to Product S using sales value at split-off
point method was P 30,000, what is the total joint costs?
ITO ANG SAGOT KASI 50% YUNG RATE NG BOTH PRODUCT EVER SINCE.
h. Hinata Company manufactures Product X and Y using a joint process. The joint costs are P10,000.
Product X and Y can be sold at split-off for P12,000 and P8,000 respectively. After split-off, Product X is
processed further at a cost of P5,000 and sold for P21,000, whereas Product Y is sold without further
processing.
● If the company uses the sales value at split-off point method for allocating joint costs, what is the joint
cost allocated to Product X?
X=
Y=
i. Classmate Corporation purchases trees from Cheney lumber and processes them up to the split-off point
where two products (paper and pencil casings) emerge from the process. The products are then sold to an
independent company that markets and distributes them to retail outlets. The following information was
collected for the month of October:
The cost of purchasing 310 trees and processing them up to the split-off point to yield 190,000 sheets of paper and
190,000 pencil casings is P13,500.
Classmate's accounting department reported no beginning inventory.
● If the sales value at split-off method is used, what are the approximate joint costs assigned to ending
inventory for paper?
Paper
Pencil Casings
Answer:
Shack Company produces two products from a joint process: X and Z. Joint processing costs for this production cycle
are P8,000.
If X and Z are processed further, no disposal costs will be incurred or such costs will be borne by the buyer.
Required:
1. Using a physical measure, what amount of joint processing cost is allocated to Product X (round to the nearest
peso)?
X=
2. Using a physical measure, what amount of joint processing cost is allocated to Product Z (round to the nearest
peso)?
Z=
3. Using sales value at split-off, what amount of joint processing cost is allocated to Product X and Z (round to the
nearest peso)?
X=
Z=
4. Using net realizable value at split-off, what amount of joint processing cost is allocated to Product X and Z
(round to the nearest peso)?
Z
Ardmore Company produces two main products jointly, A and B, and C, which is a by-product of B. A and B are
produced from the same raw material. C is manufactured from the residue of the process creating B.
Costs before separation are apportioned between the two main products by the net realizable value method. The net
revenue realized from the sale of C is deducted from the cost of B. Data for April were as follows:
A 50,000
B 32,000
C 4,000
A 800,000
B 200,000
C 20,000
a. The Enha Household Company has established standard costs for the cabinet department, in which one
size of MX cabinet is made. The standard costs of producing one of these MX cabinets are shown below:
Fixed – 8 hrs at P3 24
During June 2023, 500 of these cabinets were produced. The cost of operations during the month is shown below.
There are no work in process at the beginning and end of the month.
The budgeted overhead for the cabinet department based on normal monthly activity of 4,500 hours is P36,000 of
which P 22,500 is variable and P 13,500 is fixed overhead.
b. Woodside Company manufactures tables with vinyl tops. The standard material cost for the vinyl used per
Style-R table is P7.20 based on 8 square feet of vinyl at a cost of P0.90 per square foot. A production run
of 1,000 tables in January resulted in usage of 8,300 square feet of vinyl at a cost of P0.85 per square
foot, a total cost of P7,055. The direct materials quantity variance resulting from the above production run
was:
DMQV =
SQ=
e. Information about Mama Company’s direct material costs for the month of June 2023 was as follows:
Actual quantity purchased 18,000
Actual unit purchase price P 3.60
Materials price variance – unfavorable P 3,600
Standard quantity allowed for actual production 16,000
Actual quantity used 15,000
f. Burger King uses a standard costing system in the manufacture of its single product. The 35,000 units of
raw materials in inventory were purchased for P105,000, and two units of raw materials are required to
produce one unit of final product. In November, the company produced 12,000 units of product. The
standard allowed for material was P60,000 and there was an unfavorable quantity variance of P2,500.
● The materials price variance for the units used in November is:
g. Each unit of Product O requires two direct labor hours. Employee benefits costs are treated as direct labor
costs. Data on direct labore are as follows:
Number of direct employees 25
Weekly productive hours per employee 30
Estimated weekly wages per employee P 240
Employee benefits 25%
The standard direct labor cost per unit of Product O is:
h. For the month of April, Tom Company’s records disclosed the following data relating to direct labor:
Actual Cost P 10,000
Direct Labor Rate Variance 1,000 F
Direct Labor Efficiency Variance 1,500 UF
Standard Cost P 9,500
For the month of April, actual direct labor hours amount to 2,000. In April, Tom’s standard direct labor rate per hour
was:
i. Tube Company uses a standard cost system. The following information pertains to direct labor for product B
for the month of October.
Standard hours allowed for actual production 2,000
Actual rate paid per hour P 8.40
Standard rate per hour P 8.00
Direct Labor Efficiency Variance P 1,600 U
What were the actual hours worked?
j. Earl Company's direct labor costs for the month of January follow:
During May, Jackson purchased 125,000 pounds pf direct materials at a total cost of P 475,000. The total factory
wages for May were P 364,000, 90% of which are for direct labor. Jackson manufactured 22,000 units of product
during May using 108,000 pounds of direct materials and 28,000 direct labor hours.
l. JR Company has the following information available for October when 3,500 units were produced.
Standards:
Material 3.5 pounds per unit @ P4.50 per pound
Labor 5.0 hours per unit @ P10.25 per hour
Actual:
Material purchased 12,300 pounds @ P4.25
Material used 11,750 pounds
17,300 direct labor hours @ P10.20 per hour
Assume that the company computes the material price variance on the basis of material issued to production. What is
the total material variance?
OVERHEAD VARIANCES:
a. The Enha Household Company has established standard costs for the cabinet department, in which one
size of MX cabinet is made. The standard costs of producing one of these MX cabinets are shown below:
During June 2023, 500 of these cabinets were produced. The cost of operations during the month is shown below.
There are no work in process at the beginning and end of the month.
Compute for the Overhead Variance using: a. Two way analysis b. Three way analysis c. Four way analysis
COV = AO - BOSH VOV = BOSH - OA
or
= BOSH - (SH*SOR)
BOSH =
COV = VOV =
1ST METHOD
FSPV = AFO - BFO VSPV = AVO - (AH*VOR) VEV = (AH - SH) * VOR VOV = (NH - SH) * FOR
2ND METHOD
SPV = AO - BOAH VEV = BOAH - BOSH FEV = (AH - SH) * FOR ICV = (NH - AH) * FOR
b. University Company uses a standard cost system and prepared the following budgeted mounts at normal
capacity for the month of January 2023:
Using the two-way analysis of overhead variances, what is the controllable variances for January 2023?
c. The following information is available from the Faith Company:
Assuming Faith uses a 3-way analysis of overhead variances, what is the spending variance?
d. The following data relate to Tray Co.,’s manufacturing operations:
e. Water Control System, Inc. manufactures water pumps and uses a standard cost system. The standard
overhead costs per water pump are based on direct labor hours and are as follows:
- 22,000 pumps were produced although 25,000 had been scheduled for production
g. Forrest Company uses a standard cost system for its production process and applies overhead based on
direct labor hours. The following information is available for August when Forrest made 4,500 units:
Standard:
Actual:
Refer to Forrest Company. Using the four-variance approach, what is the variable overhead efficiency variance?
h. Rainbow Company uses a standard cost system for its production process. Rainbow Company applies
overhead based on direct labor hours. The following information is available for July:
Standard:
Actual:
Refer to Rainbow Company Using the four-variance approach, what is the variable overhead spending variance?
i. Paramount Company uses a standard cost system and prepared the following budget at normal capacity for
January:
Variable OH P48,000
Fixed OH P108,000
Total OH P147,000
Using the two-way analysis of overhead variances, what is the controllable variance for January?
j. The following information is available from the Fitzgerald Company:
Actual OH P15,000
Fixed OH expenses, actual P7,200
Fixed OH expenses, budgeted P7,000
Actual hours 3,500
Standard hours 3,800
Variable OH rate per DLH P2.50
Assuming that Fitzgerald uses a three-way analysis of overhead variances, what is the overhead spending variance?
k. The following information relates to a given department of Hernan Company for the 4th quarter of 2022:
Actual total overhead P 178,500
Budget Fixed Overhead P 110,000
Variable Fixed overhead rate P 0.50/hr
Total overhead application rate P 1.50/hr
Spending Variance P 8,000 U
Volume Variance P 5,000 F
The total overhead variance is divided into three variances – spending, efficiency and volume/
Standard: Actual:
Material 4.25 feet per unit @ P2.75 Material 128,000 feet used
per foot (130,000 feet purchased
@ P2.80 per foot)
Required:
Standard: Actual:
25,500
Fixed overhead
Required:
SPV = 35,400 - 34,510 VEV = 34,510 - 34,590 VOV = 34,590 - (12,000 * 2.90)
= 890 UF = 80 F = 34,590 - 34,800
= 210 F
1ST METHOD
FSPV = AFO - BFO VSPV = AVO - (AH*VOR) VEV = (AH - SH) * VOR VOV = (NH - SH) * FOR
FSPV = 25,500 - 24,990 VSPV = 9,900 - (11,900 * 0.80) VEV = (11,900 - 12,000) * 0.80 VOV = (11,900 - 12,000) * 2.10
= 510 UF = 9,900 - 9,520 = 80 F = 210 F
= 380 UF
2ND METHOD
SPV = AO - BOAH VEV = BOAH - BOSH FEV = (AH - SH) * FOR ICV = (NH - AH) * FOR
SPV = 35,400 - 34,510 VEV = 34,510 - 34,590 FEV = (11,900 - 12,000) * 2.10 ICV = (11,900 - 11,900) * 2,10
= 890 UF = 80 F = 210 F =0