Chapter 2 + 3 3
Chapter 2 + 3 3
Chi phí đơn vị là tổng chi phí phát sinh của một công ty để sản xuất, lưu trữ và bán một đơn vị sản phẩm hoặc một dịch vụ cụ thể. Chi
phí đơn vị chính là giá vốn hàng bán cộng với chi phí bán hàng.
Advantages
and
disadvantag
es of the
LIFO
method
Chapter 2: Calculating unit costs (Part 1)
2.2. Inventory valuation
2.2.1 Pricing methods in inventory
valuation
Cumulative weighted average
pricing A new weighted average price is calculated whenever
a new delivery of materials is received into store.
Average cost:
The cumulative weighted average pricing method calculates a
weighted average price for all units in inventory. The average price
is determined by dividing the total cost by the total number of units.
Chapter 2: Calculating unit costs (Part 1)
2.2. Inventory valuation
2.2.1 Pricing methods in inventory
valuation
Total direct cost (prime cost) = Direct materials + Direct labour + Direct
expenses (if any)
Absorption (full) cost = Total direct cost (prime cost) + Share of indirect
cost/overhead
Chapter 3: Calculating unit costs (Part 2)
3.1. Absorption costing
3.1.2. Determing share of indirect
cost/overhead:
Determing share of indirect cost/overhead: There are three stages in
determining the share of overhead to be attributed to a cost unit:
Absorption
Cost Unit
3/12/2024
x PhD. Nguyen Minh Thanh -
Academy of Finance
Chapter 3: Calculating unit costs (Part 2)
3.1. Absorption costing
3.1.2. Determing share of indirect
cost/overhead:
3.1.2.1. Overhead allocation
Re-apportion methods
Step-down Reciprocal
method method
Used when service centers do not provide services to Used when one service Used when service
each other center provide services centers provide services
to others; but the others to each other
do not
Solution: service center which serves other centers Solution: service Solution: solved by
will be re-apportioned first center which serves using:
other centers will be Repeated distribution
re-apportioned first Simultaneous
equations
Chapter 3: Calculating unit costs (Part 2)
3.1. Absorption costing
3.1.2. Determing share of indirect
cost/overhead:
3.1.2.3 Overhead absorption The next stage in absorption costing is to
add them to, or absorb them into, the cost
of production or sales.
Production Production overheads are added to the prime cost. The total of the two being
overheads the factory cost, or full cost of production. Production overheads are therefore
included in the value of inventories of finished goods.
Administration,
selling and The aggregate of the factory cost and these non-
distribution production overheads is the total cost of sales:
overheads not included in the value of closing inventory.
Chapter 3: Calculating unit costs (Part 2)
3.1. Absorption costing
3.1.2. Determing share of indirect
cost/overhead:
3.1.2.3 Overhead absorption
A blanket or single
Steps to Calculate the overhead to be
factory overhead
absorbed:
absorption rate is an 1. Choose fair methods of apportionment
absorption rate used 2. Apportion fixed costs over cost centres
Summar 3. Reapportion service cost centre costs
throughout a factory and y
4. Establish the overhead absorption rate
for all jobs and units of
5. Apply the overhead absorption rate to
output irrespective of the
products
department in which they
were produced.
Chapter 3: Calculating unit costs (Part 2)
3.1. Absorption costing
3.1.4. Over and under absorption of overheads
The overhead absorption rate is based on estimates (of both numerator and
denominator)
In high-technology production and in service Activities include setting up machines and order
operations there are many 'support' activities processing.
that are not related to output.
Products create a demand for the activities, but not
Activities cause costs. necessarily in relation to the volume manufactured.
The cost of the ordering activity might be driven by the
The costs of an activity are caused or driven
number of orders placed, the cost of the despatching activity
by factors known as cost drivers. by the number of despatches made.
If product A requires five orders to be placed, and product B
The costs of an activity are assigned to 15 orders, 1⁄4 (ie, 5/(5 + 15)) of the orde ring cost will be
products on the basis of the number of cost assigned to product A and 3⁄4 (ie, 15/(5 + 15)) to product B.
Chapter 3: Calculating unit costs (Part 2)
3.2 Activity based costing
3.2.2.1 Cost drivers
For those costs that vary with
production levels in the short
term, ABC uses volume-related
cost drivers such as labour hours
or machine hours.
Step 4 Charge the costs of activities to products on the basis of their usage of
the activities. A product's usage of an activity is measured by the
quantity of the activity's cost driver it generates.
Chapter 3: Calculating unit costs (Part 2)
3.3 Costing methods
Section overview
Depend on the nature of its operations.
Appropriate when each cost unit is separately
identifiable.
Types of specific order costing method are job, batch and contract costing.
Job and batch costing are appropriate when jobs are of relatively short
duration.
Contract costing is appropriate when cost units are of relatively
long duration.
The process costing method is appropriate when output
consists of a continuous flow of identical units.
In a process costing environment unit costs are
determined on an averaging basis.
Chapter 3: Calculating unit costs (Part 2)
3.3 Costing methods
3.3.1 Specific order costing
Each job would be allocated a separate job number and costs would be
accumulated against this number in order to determine the total cost of the job.
Chapter 3: Calculating unit costs (Part 2)
3.3 Costing methods
3.3.1 Specific order costing
Figure 3.2: Job 3.3.1.1 Job costing
costing
Job Number
XXXX
Component elements:
Research and development costs: design, testing and so on
Training costs: including initial operator training
Production costs: materials, labour and so on
Distribution costs: transportation, handling, inventory cost
Marketing costs: advertising, customer service.
Retirement and disposal costs: dismantling specialised equipment
Chapter 3: Calculating unit costs (Part 2)
3.4 Other approaches to cost management
3.4.1 Life cycle costing
Tim
Figure 3.3: Costs incurred during the life cycle of a product or service e
Chapter 3: Calculating unit costs (Part 2)
3.4 Other approaches to cost management
Warehousing costs.
Improved capacity utilisation.
Reduction in waste.
Reduction in write-offs due to obsolescence.
Summary of Chapter 3