Eng Manage

Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 4

Franzess Mhaye C.

Baylon ChE-3

1.)

Investment = 4,000,000 (capital)

Operating expenses

Materials 1,600,000 per year

Labor 2,800,000 per year

Over head 400,000 + 10% sales (0.1 x 8,000,000)

= 1,200,000

Selling expenses = 600,000 per year

Total operating expenses = 6,200,00 per year

Saving by giving up his job

Labor cost 400,000

Material cost 280,000

Over head cost 320,000

Total savings = 1,000,000

Total operating expenses after removing savings =5,200,00

Total annual cost

5,200,000 + salary (2,160,000)

= 7,360,000

Total profits = 8,000,000 – 7,360,000

= 640,000

ROR= Profit / Investment

= 640,000 / 4,000,000

= 0.16 < 20 % EXPECTED

16 % THE MAN SHOULDN’T INVEST

2.)

Total money invested

Land cost 15,000,000

Building cost 30,000,000

Equipment cost 12,500,000


Working capital 5,000,000

Annual disbursement 23,750,000

= 86,250,000

Minimum return of 25 % = ( 86,250,000 / 100 ) 25

= 21,562,500

Return required = 86,250,000 + 21,562,500

= 107,812,500

Return after 12 years

Land cost 25,000,000

Building cost 12,000,000

equipment 250,000

= 42,250,000

Return expected from sales

107,812,500 - 42,250,000

= 65,562,500

Minimum annual sales to justify the statement

65,562,500 / 12

= 5,463,541.667

5,463,541.667 MINIMUM SALES FOR 12 YEARS TO GET 25% MINIMUMRETURN.

ROR = current value – original value / original value AW

= ( 107,812,500 -86,250,000 ) / 86,250,000 annual revenue 65,,562,500

= 0.25

annual disbursement 23,750,000

interest on capital (107,812,500 / 100) 25 21,562,500

= 45,312,500

Excess 20,250,000
3.)

Saving amount = 1,000,000

Annual dividend 15% (1,000,000 / 100) 15

= 1,150,000

Earning from recent job 25,000

Mechanics 2 x 400 x 300 = 240,000

Helper 8 x 200 x 300 = 480,000

Rent 30,000 x 12 = 360,000

Misc 25,000 x 12 = 300,000

Required profit 20% (1,150,000 / 100) 20

= 230,000

Gross income = expenses + services + profit

=1,610,000

1 % sales tax (1,610,000 /100 )1 = 16,100

2 % insurance (1,610,00/100)2 =32,200

Total cash flow required for 1 year = gross income + sales tax + insurance

= 1,658,300

Average charge on 1 car 1,000

Total number of cars required to service to get a 20 % profit

1,658,300 / 1,000

= 1,658.3

1,6599 to get 20% profit

ROR = ( 1,658,300 – 1,380,000) / 1,380,000

= 0.20

AW

Annual revenue 1,659,000

- 1,658,300

EXCESS = 700
4.)

Annual cost for electric energy = 600,000 KWh

( P 2.00 / KWh )

= 1,200,000

Annual cost for power plant

Maintenance 800,000

Other expenses 100,000

Tax and Insurance (2,000,000 /100) 6

= 120,000

Depreciation ( Co – Cl ) i /( 1 + i ) -1

= ( 2,000,000-200,000) 0.15 / (1 + 0.15 )^15 -1

= 37,870.703

Total annual cost maintenance + other expenses + tax and insurance + depreciation

= 1,0577,830.703

Annual net savings annual cost for electric energy - annual cost for power plant

= 1,200,000 -1,057,830.703

= 142,169.297

ROR = annual net savings / capital

= 142,169.305 / 2,000,000

= 0.0711

7.11% NOT A GOOD INVESTMENT

You might also like

pFad - Phonifier reborn

Pfad - The Proxy pFad of © 2024 Garber Painting. All rights reserved.

Note: This service is not intended for secure transactions such as banking, social media, email, or purchasing. Use at your own risk. We assume no liability whatsoever for broken pages.


Alternative Proxies:

Alternative Proxy

pFad Proxy

pFad v3 Proxy

pFad v4 Proxy