7e Lesson Plan Math 8 Co 2021
7e Lesson Plan Math 8 Co 2021
TOPIC Carbohydrates
GRADE LEVEL Grade 10
TIME ALLOTMENT 60 minutes
TEACHER: Maria Sandra B. Baobao
Competency: 1. Illustrates and graphs linear inequalities in two variables (M8AL-IIa-3)
Objectives: a. Define carbohydrates.
b. Differentiate simple carbohydrates and complex carbohydrates.
c. Recognize the importance of carbohydrates in our lives.
References: Mathematics Quarter 2-Module 1pages 1-10
Math 8 Learners Module pages 216-238
Contextualization
LOCALIZATION
1. Use of available resources
INDIGENIZATION
1. Use material such as paper clip, fastener, ballpen, coin
MAKING CONNECTION/S:
1. Relate the concept of linear inequalities to real life situations.
Related Subjects/Topics
Araling Panlipunan, TLE, Entrepreneurship
ELICIT-Access prior knowledge (10 minutes) MATERIALS
Daily Activities PPT Presentation
1.Prayer
2.Greetings
3.Cleaning
4.Checking of Attendance
5.House/ Classroom Rules
6.Review
Prepared by:
Maria Sandra B. Baobao
WORKSHEET 1
LINEAR INEQUALITIES IN TWO VARIABLES
Group Name: ________________________________________________
Group Members:
1.
2.
3.
4.
5.
Activity: What Am I?
Direction: Identify the situations which illustrate inequalities. Then write the appropriate
inequality model.
1. The value of Philippine peso (p) is less than the value of one US dollar (d)
Inequality: _______________________________
2. According to the 2020 census of population released by PSA, there are more male (m)
Filipinos than female (f) Filipinos.
Inequality: _______________________________
3. The number of girls (g) in the band is one more than twice the number of boys (b).
Inequality: _______________________________
5. The daily allowance of Jillean (j) is less than the daily allowance of Gwyneth (g).
Inequality: _______________________________
WORKSHEET 2
LINEAR INEQUALITIES IN TWO VARIABLES
Group Name: ________________________________________________
Group Members:
1.
2.
3.
4.
5.
Activity 3: Making Estimation.
Estimate the length of the following objects then represent it with an inequality.
1. paper clip
2. fastener
3. ballpen
4. student’s necktie
5. diameter of a 5-peso coin
WORKSHEET 3
LINEAR INEQUALITIES IN TWO VARIABLES
Group Name: ________________________________________________
Group Members:
1.
2.
3.
4.
5.
Activity 3: Color Me
Direction: Shade the side of the plane divider where the solution of the given inequalities are
found.
3. y – x > -5
1. 4. 2x + y ≤ 2
1. y > 3x – 2
2. x + y ≥ 4
LESSON PLAN IN MATH 8
Time Frame: 60 minutes
TOPIC
GRADE LEVEL Grade 8
TIME ALLOTMENT 60 minutes
TEACHER: Ruth M. Canillo
OBJECTIVE/S: 1. Illustrate linear inequalities in two variables
2. Use linear inequalities to model situations in real life.
Contextualization
LOCALIZATION
2. Topography
3. Use of available resources
INDIGENIZATION
2. Use material such as paper clip, fastener, ballpen, table top
MAKING CONNECTION/S:
1. Relate the concept of linear inequalities to real life situations.
Related Subjects/Topics
Home Economics- preparation of budget
ELICIT (3 minutes) MATERIALS
Ask students to supply each phrase with what they think the Activity sheets
most appropriate word.
1. Less money, more ________
2. More profit, less __________
3. More smile. Less __________
4. Less make-up, more _________
5. More peaceful, less _________
6. Less talk, more ____________
7. More harvest, less __________
8. Less work, more ____________
9. Less trees, more ____________
10. More savings, less __________
ENGAGE (7 minutes)
Ask the following questions:
1. How do you differentiate the meaning of less and less
than, more and more than?
2. How are these terms used in Mathematics?
3. Give 1 statement using each word in number 1
EXPLORE (10 minutes)
Ask students to answer the questions in the given situation:
Situation: Amelia was given by her mother 320.00 to buy
some food ingredients for chicken adobo. She made sure that it
is good for 5 people.
1. Suppose you were Amelia. Complete the following
table with the needed data. Activity sheets
Ingredients Quantity Cost per Estimated
Unit or Cost
Piece
chicken
soy sauce
vinegar
garlic
onion
black
pepper
sugar
tomato
green
pepper
potato
Questions:
1. How did you estimate the cost of each ingredient?
2. Was the money given to you enough to buy all the
ingredients?
3. Suppose you do not know the cost per piece or unit
of each ingredient. How will you represent this
algebraically?
4. Suppose there are two items that you still need to
buy, what mathematical statement would represent
the total cost of the two items?
EXPLAIN (10 minutes)
Compare the following mathematical statements:
a. y = 2x + 1 c. y = x - 3
b. y > 2x + 1 d. y ≤ x - 3
1. How do you describe the given mathematical statements?
2. How would you differentiate y = 2x + 1 from y > 2x + 1?
3. Which of the given set is the set of mathematical equations?
How about the set of inequalities?
4. How do you differentiate mathematical equations from
inequalities?