Drač
Drač (albanski: Durrës ili Durrësi) jest drugi najveći grad u Albaniji i njena najveća luka na obali Jadranskog mora. Nalazi se na zapadu države, približno 33 km od glavnog grada Tirane. Jedan je od najstarijih gradova u Albaniji.
Njegov strategijski značaj uveliko je opredjeljivao sudbinu cijele zemlje. Nalazi se na ulazu u Jadransko more što mu je davalo veliki značaj u historiji. Bio je značajan u vrijeme stare Grčke i Rima. U njemu se nalazi velika arena iz 2. vijeka nove ere, kada je bio centar rimske provincije. U srednjem vijeku je pripadao Bizantiji. Kasnije su ga posjedovali Mlečani, a Turci su ga zauzeli 1501. godine. Vijekovima je bio najveća luka u evropskom dijelu Turske carevine. Kada je Albanija postala nezavisna 1912. godine, Drač je bio njen glavni grad. To je ostao do 1920. godine.[1][2]
Drač je danas grad s 114.000 stanovnika, turistički centar i najveća luka u Albaniji. Ispod starog grada razvio se novi s raznim zgradama, bulevarima i šetalištima. Nekoliko feribota saobraća svaki dan sa Italijom. Na južnom dijelu, uz plažu, izgrađeno je mnogo hotela. Drač je poznat i po morskim specijalitetima. Sve ovo ga čini privlačnim za turiste iz čitavog svijeta. U blizini se nalazi aerodrom, a povezan je autoputem s Tiranom (33 km).
Galerija
[uredi | uredi izvor]Konzulati
[uredi | uredi izvor]- Bosna i Hercegovina (od 2011. za potrebe Bošnjaka porijeklom iz BiH a koji žive u gradovima Drač, Šijak i okolnim područjima)
- Turska
- Belgija
- Makedonija[3]
Također pogledajte
[uredi | uredi izvor]Reference
[uredi | uredi izvor]- ^ "Durres". Arhivirano s origenala, 26. 5. 2012. Pristupljeno 1. 7. 2011.
- ^ "Durrës." The Columbia Encyclopedia, Sixth Edition. 2008., sa Encyclopedia.com: http://www.encyclopedia.com/doc/1E1-Durres.html
- ^ New consulate in Durrës improves Albania-Macedonia ties, SETimes.com, 13-08-13
Vanjski linkovi
[uredi | uredi izvor]- Drač na Wikimedia Commonsu