Content-Length: 79869 | pFad | http://cs.wikipedia.org/wiki/Fejfarictis

Fejfarictis – Wikipedie Přeskočit na obsah

Fejfarictis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxFejfarictis
Chybí zde svobodný obrázek
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídasavci (Mammalia)
Nadřádplacentálové (Placentalia)
Řádšelmy (Carnivora)
Podřádkočkotvární (Feliformia)
ČeleďIncertae sedis
RodFejfarictis
de Bonis, Ekrt, Kunstmüllerová & kol., 2024
Binomické jméno
Fejfarictis valecensis
de Bonis, Ekrt, Kunstmüllerová & kol., 2024
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Fejfarictis představuje vyhynulý rod kočkotvárné šelmy, jehož jediným popsaným druhem je Fejfarictis valecensis. Holotyp a jediný známý fosilní materiál představuje částečně dochovalá levá polovina dolní čelisti s p4–m2, pocházející z lokality Valeč-Šibeniční Vrch na jihovýchodním okraji Doupovských hor. Ačkoli nález pochází již z roku 2017, vědecky popsán byl až roku 2024 (de Bonis, Ekrt, Kunstmüllerová & kol.). Druhové jméno odkazuje na místo nálezu, zatímco rodové na osobu českého paleontologa Oldřicha Fejfara.[1]

Rod Fejfarictis byl interpretován jako zástupce kočkotvárných šelem z kladu Aeluroidea bez bližšího upřesnění čeledi. Pochází z geologických vrstev starých přibližně 34–33 milionů let, tedy z přelomu eocénu a oligocénu, což z něj společně s francouzským rodem Anictis dělá nejstarší známou kočkotvárnou šelmu z evropského kontinentu. Ve srovnání s rodem Anictis vykazuje rod Fejfarictis chrup méně specializovaný na masožravost či hypermasožravost, paleontolog Národního muzea Jan Wagner tuto zřejmě oportunistickou šelmu přirovnal k moderním promykám a cibetkám. Svou morfologií se Fejfarictis podobá soudobým mongolským rodům Asiavorator a Alagtsavbaatar. Doupovská lokalita poskytla jedny z nejvýchodněji lokalizovaných savčích fosilií spodního oligocénu v Evropě po Grande Coupure a nález pomáhá rekonstruovat tehdejší migrační vlny savců mezi Asií a Evropou, jíž oproti zástupcům kladu Aeluroidea později dominovaly spíše šelmy z čeledí Ursidae (medvědovití), Amphicyonidae a Nimravidae (možní bazální kočkotvární).[1][2][3]

  1. a b BONIS, Louis de; EKRT, Boris; KUNSTMÜLLEROVÁ, Lucie. New early aeluroid carnivoran (Mammalia, Carnivora, Feliformia) from the classical palaeontological locality Valeč, the Czech Republic. Geodiversitas. 2024-01-11, roč. 46, čís. 1. Dostupné online [cit. 2024-01-29]. ISSN 1280-9659. DOI 10.5252/geodiversitas2024v46a1. 
  2. Národní muzeum. Unikátní nález dosud neznámého druhu pravěké šelmy se podařil paleontologům Národního muzea a Přírodovědecké fakulty UK, po Francii je to druhý podobný objev v Evropě. www.nm.cz [online]. [cit. 2024-01-29]. Dostupné online. 
  3. iDNES.cz, ČTK. Unikátní nález. Čeští vědci našli na Karlovarsku čelist neznámé pravěké šelmy. iDNES.cz [online]. 2024-01-29 [cit. 2024-01-29]. Dostupné online. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]








ApplySandwichStrip

pFad - (p)hone/(F)rame/(a)nonymizer/(d)eclutterfier!      Saves Data!


--- a PPN by Garber Painting Akron. With Image Size Reduction included!

Fetched URL: http://cs.wikipedia.org/wiki/Fejfarictis

Alternative Proxies:

Alternative Proxy

pFad Proxy

pFad v3 Proxy

pFad v4 Proxy