Noc
Noc je část dne mezi západem a východem slunce, během které se slunce nachází pod obzorem. Opakem noci je den[pozn. 1] ve významu denní doby. Délka trvání noci závisí na ročním období a zeměpisné šířce.
Jako noc se úžeji nazývá doba, kdy je přirozeně tma, tedy mezi večerním a ranním soumrakem. Úplná, tzv. astronomická noc nastává, když slunce klesne pod 18° pod obzor. Naopak jen nízko pod obzor zapadá slunce během letních nocí ve vyšších zeměpisných šířkách, které proto získaly označení bílé noci. V období kolem letního slunovratu však ani v šířkách kolem 50. rovnoběžky, kde se nachází Česká republika, nezapadá slunce tak hluboko pod horizont, aby nastala astronomická noc.
Během noci většina lidí a zvířat spí, protože nemohou provádět většinu aktivit konaných za denního světla. Nedostatek slunečního světla má navíc velký vliv na morfologii, fyziologii a chování téměř všech živých organismů. Naopak některá zvířata, například netopýři nebo cvrčci, jsou aktivní především v noci.
V kultuře a mytologii je často spojována s nebezpečím a zlem. V lidovém folklóru téměř každé země se vyskytují příběhy a zkazky o nebezpečných bytostech, které jsou aktivní v noci. Jedná se o duchy, upíry či vlkodlaky.
Odkazy
[editovat | editovat zdroj]Poznámky
[editovat | editovat zdroj]- ↑ Avšak v různých oblastech, dle zeměpisné délky (zjednodušeně řečeno), je den a noc vždy současně a neustále.