Content-Length: 115209 | pFad | http://pl.wikipedia.org/wiki/Danny_Watts

Danny Watts – Wikipedia, wolna encyklopedia Przejdź do zawartości

Danny Watts

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Danny Watts
Ilustracja
Watts w 2012 roku
Państwo

 Wielka Brytania

Data i miejsce urodzenia

11 czerwca 1990
Aylesbury

Sukcesy

1998: Brytyjska Formuła First (mistrz)
2002: Brytyjska Formuła Renault (mistrz)
2002: Macau Asian Formula 2000 Challenge (zwycięzca)
2004: Formuła Ford 1600 - Walter Hayes Trophy (wicemistrz)
2008: Grand Prix Makau (drugie miejsce)
2010: 24h Le Mans (zwycięzca w klasie LMP2)

Strona internetowa

Danny Watts (ur. 31 grudnia 1979 w Aylesbury, Buckinghamshire) – brytyjski kierowca wyścigowy.

Kariera

[edytuj | edytuj kod]

Początki

[edytuj | edytuj kod]

Danny karierę rozpoczął w roku 1993 od startów w kartingu. Pięć lat później Watts zadebiutował w serii wyścigów samochodów jednomiejscowych – Brytyjskiej Formule First. Już w pierwszym podejściu sięgnął w niej po tytuł mistrzowski. Pod koniec sezonu został trzecim zawodnikiem Formuły Palmer Audi. W głównej edycji wystąpił w kilku wyścigach, a dzięki kilku punktom, zmagania zakończył na 22. miejscu.

Formuła Renault

[edytuj | edytuj kod]

W sezonie 2000 Danny awansował do Brytyjskiej Formuły Renault. W pierwszym roku startów rywalizację w niej ukończył na 10. pozycji. Wystąpił także w kilku wyścigach europejskiego cyklu, a zdobyte punty uplasowały go na 16. lokacie.

W drugim roku startów Watts należał do czołówki serii. Ostatecznie zmagania zakończył na 3. miejscu. W 2002 roku wreszcie sięgnął po tytuł mistrzowski, a oprócz regularnych startów, zaliczył również gościnny występ Pucharze Europy tego serialu. Nie osiągnął jednak zadowalających rezultatów.

Formuła 3

[edytuj | edytuj kod]

W debiutanckim sezonie Brytyjskiej Formuły 3 Danny pięciokrotnie stanął na podium, a podczas jednego z wyścigów na torze Castle Comb, okazał się najlepszy. Watts trzykrotnie sięgnął również po pole position, a w końcowej klasyfikacji uplasował się na 5. miejscu.

W drugim roku startów Brytyjczyk uzyskał niewiele większą liczbę punktów. Najlepszą eliminacją ponownie okazała się ta na Castle Comb, jednak tym razem Danny zwyciężył w pierwszym wyścigu (startował z pierwszej lokaty). W całym sezonie czterokrotnie meldował się w czołowej trójce, a w ogólnej punktacji znalazł się na 6. pozycji. W tym samym sezonie Danny wystartował także w kilku wyścigach japońskiej edycji tej serii. Zdobyte punkty uplasowały go na 15. lokacie.

W 2005 roku Watts wziął udział w jednej rundzie, na ulubionym torze w Castle Comb. Tym razem zmagania ukończył na piątej oraz drugiej lokacie, a dzięki zdobytym punktom rywalizację ukończył na 13. miejscu.

Formuła Renault 3.5

[edytuj | edytuj kod]

W sezonie 2005 Danny zadebiutował w Formule Renault 3.5. W zespole Eurointernational zastąpił w ostatniej rundzie Brazylijczyka Fabio Carbone. Na torze Monza nie zdobył jednak punktów, będąc sklasyfikowanym w drugiej dziesiątce klasyfikacji.

Porsche Carrera i Supercup

[edytuj | edytuj kod]

Po raz pierwszy w brytyjskiej edycji Pucharu Porsche Carrera pojawił się w 2002 roku. Wówczas nie osiągnął zadowalających rezultatów. W 2006 roku wystartował jednak w pełnym sezonie, w którym należał do czołówki. Ostatecznie rywalizację ukończył na 3. miejscu. W tym samym roku zaliczył również sześć wyścigów w Pucharze Porsche Supercup, jednakże bez sukcesu. Trzy lata później Brytyjczyk wystartował w pełnym sezonie. Największym sukcesem Brytyjczyka było zwycięstwo na torze Silverstone Circuit. Zdobyte punkty uplasowały go na 9. pozycji.

A1 Grand Prix

[edytuj | edytuj kod]

Na przełomie sezonów 2008 i 2009, Danny wziął udział w trzech rundach zimowej serii A1 Grand Prix. Reprezentując narodową stajnię własnego kraju, Watts trzykrotnie zdobył punkty, a podczas debiutanckiej dla niego rundy, na torze w Szanghaju, dwukrotnie znalazł się na najniższym stopniu podium (w drugim starcie startował z pole position). Swoją postawą znacząco przyczynił się do zajęcia przez jego ekipę 10. miejsca w końcowej klasyfikacji.

Wyścigi długodystansowe

[edytuj | edytuj kod]

Od 2007 roku Watts startuje w wyścigach samochodów długodystansowych. W debiutanckim sezonie startował w kategorii GT2 serii Le Mans, a także LMP2 serialu American Le Mans Series. Zdobyte w nich punkty sklasyfikowały go odpowiednio na 19. i 16. lokacie. W kolejnych dwóch latach Brytyjczyk angażował się w kategorię LMP1, w amerykańskim oraz europejskim cyklu. Ostatecznie zmagania w nich zakończył na 14. i 16. miejscu.

Sezon 2010 był dla niego mistrzowski. Wraz ze swoimi partnerami z kategorii LMP2 – Jonny’m Kane’m oraz Nickiem Leventisem – zwyciężył w trzech z pięciu rozegranych wyścigów.

Od sezonu 2007 startuje także w 24-godzinnym wyścigu Le Mans. W 2010 roku potwierdził wraz ze swoją ekipą dominację w kategorii LMP2, zwyciężając w całym wyścigu.

Życie prywatne

[edytuj | edytuj kod]

W lutym 2017 roku ujawnił, że jest homoseksualistą[1][2][3].

Wyniki w Formule Renault 3.5

[edytuj | edytuj kod]
Rok Zespół Wyniki w poszczególnych eliminacjach Punkty Pozycja
2005 EuroInternational Belgia
BEL
Belgia
BEL
Monako
MON
Hiszpania
VAL
Hiszpania
VAL
Francja
FRA
Francja
FRA
Hiszpania
BIL
Hiszpania
BIL
Niemcy
DEU
Niemcy
DEU
Wielka Brytania
GBR
Wielka Brytania
GBR
Portugalia
PRT
Portugalia
PRT
Włochy
ITA
Włochy
ITA
0 32
13 15

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Avery, Dan (2017-02-20). „Pro Race Car Driver Danny Watts Comes Out As Gay”. newnownext.com. (ang.) [dostęp 2017-02-21].
  2. Corner, Lewis (2017-02-20). „Pro racing driver Danny Watts publicly comes out as gay”. gaytimes.co.uk. (ang.) [dostęp 2017-02-21].
  3. Beer, Matt (2017-02-20). „British racer Danny Watts announces he is homosexual”. autosport.com. (ang.) [dostęp 2017-02-21].

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]








ApplySandwichStrip

pFad - (p)hone/(F)rame/(a)nonymizer/(d)eclutterfier!      Saves Data!


--- a PPN by Garber Painting Akron. With Image Size Reduction included!

Fetched URL: http://pl.wikipedia.org/wiki/Danny_Watts

Alternative Proxies:

Alternative Proxy

pFad Proxy

pFad v3 Proxy

pFad v4 Proxy