Content-Length: 146520 | pFad | http://sk.wikipedia.org/wiki/Anna_D%C3%A1nska

Anna Dánska – Wikipédia Preskočiť na obsah

Anna Dánska

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Anna Dánska
kráľovná Anglicka, Škótska a Írska
Anna Dánska
Anna Dánska, erb (z wikidata)
Anna Dánska, podpis (z wikidata)
Panovanie
DynastiaOldenburgovci
Panovanie1589 – 1619
Korunovácia17. máj 1590 (škótska kráľovná)
25. júl 1603 (anglická a írska kráľovná)
PredchodcaHenrich Stuart (Škótsko)
Katarína Parrová (Anglicko, Írsko)
NástupcaHenrietta Mária Bourbonská
Biografické údaje
Narodenie14. december 1574
Skanderborg, Dánsko
Úmrtie4. marec 1619 (44 rokov)
Londýn, Spojené kráľovstvo
PochovanieWestminsterské opátstvo
Rodina
Manžel
Potomstvo
OtecFrederik II. Dánsky
MatkaŽofia Meklenburská
Ďalšie tituly
Anglická kráľovná
1603 – 1619
PredchodcaKatarína Parrová
NástupcaHenrietta Mária Bourbonská
Škótska kráľovná
1589 – 1619
PredchodcaHenrich Stuart
NástupcaHenrietta Mária Bourbonská

Odkazy
Spolupracuj na CommonsAnna Dánska
(multimediálne súbory na commons)

Anna Dánska (angl. Anne of Denmark; * 14. december 1574, Skanderborg, Dánsko – † 4. marec 1619, Londýn, Spojené kráľovstvo) bola rodom dánska princezná a ako manželka Jakuba I. Stuarta škótska a anglická kráľovná.

Anna sa narodila v roku 1574 na zámku Skanderborg v Dánsku ako druhé dieťa a druhá dcéra zo siedmich potomkov dánskeho kráľa Frederika II. a jeho manželky Žofie Meklenburskej. Jej otec po prvej dcére očakával narodenie syna a svojej manželke činil po pôrode veľké výčitky za narodenie dcéry.

Manželstvo

[upraviť | upraviť zdroj]

O Anninu ruku sa uchádzali početní nápadníci, pretože dánsky dvor platil za veľmi zámožný a u nevesty sa očakávalo veľké veno. Annina matka sa rozhodla pre mladého škótskeho kráľa Jakuba I. Nevesta mala ako veno priniesť Shetlandy a Orkneje. Oficiálna svadobná zmluva bola uzatvorená na škótskom vyslanectve v júni 1589.

20. augusta toho istého roku sa pätnásťročná Anna vydala na zámku Kronborg v Dánsku podľa luteránskeho rítu, v zastúpení neprítomného ženícha bol lord Keith. Homosexuálne sklony budúceho manžela boli Anne utajované. Dva týždne nato vyplávala kráľovná s flotilou štyroch lodí do Škótska, búrky ju však zahnali k nórskemu pobrežiu, kam neskôr dorazil aj Jakub a pár bol oddaný znova 23. novembra 1589 v biskupskom paláci v nórskom Osle. Prvé týždne manželstvo strávil pár v Kodani a bol si veľmi naklonený. Tretí svadobný obrad sa konal v januári 1590. V máji 1590 novomanželia konečne prišli do Škótska a tu bola Anna v Holyrood Abbey 17. mája 1590 korunovaná za škótsku kráľovnú. Kráľovná, ktorej meno bolo teraz Anne, dostala zámok Dunfermline.

V skorom období manželstva si boli manželia veľmi blízki, tieto dobré vzťahy však nemali dlhé trvanie. K odcudzeniu viedlo predovšetkým to, že Annin prvorodený syn bol odovzdaný do starostlivosti Lordovi a Lady Carr. Anna bola luteránka, ale po svadbe prestúpila na katolícku vieru (ktorá bola v presbyteriánskom Škótsku veľmi nepopulárna) a keď sa Jakub stal v roku 1603 anglickým kráľom, znamenalo to pre neho nepríjemné postavenie. Jej extravagancia spôsobila, že mala v novej vlasti čoraz viac nepriateľov. V rokoch 15931595 mal Jakub vzťah s Annou Murrayovou, ktorú označoval za svoju milenku.

V Anglicku

[upraviť | upraviť zdroj]

Po smrti Alžbety I. v roku 1603 sa stal Jakub okrem kráľa Škótska i kráľom Anglicka a Írska. Ešte v tom istom roku presídlil kráľovský pár do Londýna, kvôli morovej epidémii však musel hlavné mesto opustiť a korunovačné obrady boli odložené; korunovácie oboch sa uskutočnila až 25. júla 1603 vo Westminsterskom opátstve

Anna mala záľubu v nákladných šatách a šperkoch, čím značne zvyšovala náklady dvora. Toto rozhadzovanie čoraz viac zadlženej Anny poškodzovalo Jakubovu povesť. Po roku 1606 žili kráľovná a jej manžel oddelene. Jej politický vplyv v Anglicku bol bezvýznamný, hoci podporovala projekt španielskeho sobáša korunného princa Henricha; pri svojej ceste do Škótska v roku 1617 ju Jakub urobil regentkou Anglicka.

Potomkovia

[upraviť | upraviť zdroj]
Anna v smútku po smrti svojho najstaršieho syna (1612)

Z manželstva Anny a Jakuba vzišlo 9 potomkov, z ktorých však iba traja sa dožili dospelosti:

Okrem toho prekonala Anna ešte niekoľko ďalších tehotenstiev, ktoré sa skončili potratom. Za najväčšie nešťastie je však považovaná smrť najstaršieho syna Henricha, veľmi nádejného mladíka, ktorý vo veku 18 rokov zomrel na týfus; otcov trón tak zdedil len tretí potomok, Karol.

V roku 1616 bol ešte pre Annu navrhnutý Queen’s House ale po niekoľkých rokoch zlého zdravia a početných liečebných pobytov v kúpeľoch Anna zomrela 4. marca 1619 na vodnatieľku vo veku 44 rokov v Hampton Court Palace. Pochovaná bola vo Westminsterskom opátstve.

Iné projekty

[upraviť | upraviť zdroj]
  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Anna Dánska

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Anna Dánská na českej Wikipédii.

Anna Dánska
Vladárske tituly
Predchodca
Henrich Stuart
Škótska kráľovná
1589 – 1619
Nástupca
Henrietta Mária Bourbonská
Predchodca
Katarína Parrová
Anglická kráľovná
1603 – 1619
Írska kráľovná
1603 – 1619








ApplySandwichStrip

pFad - (p)hone/(F)rame/(a)nonymizer/(d)eclutterfier!      Saves Data!


--- a PPN by Garber Painting Akron. With Image Size Reduction included!

Fetched URL: http://sk.wikipedia.org/wiki/Anna_D%C3%A1nska

Alternative Proxies:

Alternative Proxy

pFad Proxy

pFad v3 Proxy

pFad v4 Proxy