Ісмаїл
Частина серії статей на тему: |
Іслам |
---|
Єдинобожність • Історія • Термінологія |
Шаблони • Категорія • Портал |
Ісмаїл (араб. إسماعيل), (біблійний Ізмаїл) — пророк в ісламі, який був надісланий до аравійського племені джурхум. Старший син пророка Ібрагіма від невільниці Хаджар (Агар). Ісмаїл в мусульманській і юдейській традиції вважається прародичем арабів.
У Корані він називається серед тих, кому було послане божественне одкровення, хто навчав людей молитві. За наказом Аллаха він разом з батьком Ібрагімом очистив і відбудував Каабу.
Спочатку в Корані згадки про Ісмаїла є досить туманними. Лише потім було вказано на те, що він був сином Ібрагіма і брав участь у відбудові Кааби. Завдяки цьому він став одним з головних персонажів мусульманської священної історії.
У переказах докладно розповідається про те, що Ісмаїл був старшим сином Ібрагіма від невільниці єгиптянки Хаджар (Агар). Через ревнощі своєї дружини Сари Ібрагім змушений був вивести Хаджар та Ісмаїла в Аравію і лишити їх там у безводній пустелі. Хлопчика мучила спрага, і мати, піднімаючись на пагорби Сафа і Марва, намагалась розгледіти вдалині колодязь чи оазу. На допомогу їм прийшов Джабраїл. За його повелінням, у тому місці, де Ісмаїл тупнув ногою, забило джерело — нині священне джерело Замзам.
За мусульманським переданням, саме Ісмаїл (а не Ісхак (Ісаак) за біблійною традицією) був тим сином, якого Ібрагім повинен був принести у жертву.
Після смерті Хаджар Ісмаїл одружився з дівчиною з племені джурхум, потім розлучився з нею і одружився з іншою дівчиною з того ж племені.
За переданням у Ісмаїла було 12 синів: Набіт, Кідар, Адбаіль, Мібшам, Мішма, Дума, Міша, Худуд, Ятма, Ятур, Нафіс і Кідман. Пророк Мухаммед був прямим нащадком Ісмаїла за лінією Кідара.
Вважається, що Ісмаїл закликав людей до віри в Аллаха і виконання його законів. Однак небагато тих, кому він проповідував, увірували. Він був наділений здатністю творити чудеса. Коли на вимогу одного з племен він помолився Аллаху, на голих деревах виросли плоди. Джурхуміти також вимагали від нього чудес. Тоді Ісмаїл поклав руку на спину вівці, що не давала молока. Після його молитви у вівці з'явилося молоко.
Традиційно вважається, що могила Ісмаїла знаходиться неподалік Кааби.
- Ислам: Энциклопедический словарь. — М.: Наука. Главная редакция восточной литературы, 1991. С. 110 (рос.)
- А. Али-заде. Исламский энциклопедический словарь. Исмаил (рос.)
- История Хаджар и её сына Исмаиля [Архівовано 6 квітня 2010 у Wayback Machine.] (рос.)