Content-Length: 344789 | pFad | http://uk.wikipedia.org/wiki/Mawrth_Vallis

Долина Маврт — Вікіпедія Перейти до вмісту

Долина Маврт

Координати: 22°36′ пн. ш. 16°30′ зх. д. / 22.6° пн. ш. 16.5° зх. д. / 22.6; -16.5
Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Mawrth Vallis)
Долина Маврт
Долина Маврт, знімок THEMIS
ПланетаМарс
Координати22°36′ пн. ш. 16°30′ зх. д. / 22.6° пн. ш. 16.5° зх. д. / 22.6; -16.5
Довжина636 км
НайменуванняВаллійська назва Марса.
Mawrth Vallis у правдивих кольорах. Клацніть на знімку, аби розгледіти деталі.

Долина Маврт (лат. Mawrth Vallis; Mawrth означає «Марс» валлійською мовою[1]) — долина на планеті Марс, розташована за координатами Координати: Широта не може бути парсована як число:22,3
,на висоті приблизно 2 км нижче геодезичного датума. Це древній водний проточний канал із багатими на глину породами світлого забарвлення.

Долина Маврт є однією із найстаріших долин на Марсі. Вона сформувалася у нашаруваннях порід, та згодом покрилася ними ж, тому зараз для того, аби її дослідити, доводиться шукати місця оголення давніших шарів, або ж використовувати інші методи досліджень, які дозволяють не брати до уваги зовнішні нашарування.[2]

Долина Маврт є об'єктом особливої уваги, оскільки в ньому присутні філосилікатові (глинисті) мінерали, які утворюються лише у присутності води. Вперше ці мінерали були виявлені у даній долині на основі даних спектрометра OMEGA, що на борту орбітального апарата Mars Express Європейської космічної агенції. Спектрометр CRISM, що на борту апарата Mars Reconnaissance Orbiter, виявив два різновиди глини — один багатий на алюміній, інший — на залізо. Кожен з цих різновидів мав унікальне поширення. До глинистих мінералів, виявлених на Марсі орбітальним апаратом Mars Reconnaissance Orbiter порівняно недавно — належать монтморилоніт, каолініт та нонтроніт.[3]

Оскільки окремі різновиди глини подекуди лише наче драпірують високі та низькі місця, існує ймовірність, що вулканічний попіл спадав у відкриту водойму.[4] На Землі такі глини зустрічаються, зокрема, у вивітрених вулканічних породах та гідротермальних системах, де вулканічна активність та вода взаємодіють між собою.[5] На певному етапі планування місії Марсіанської наукової лабораторії долина Маврт розглядалася як ймовірне місце посадки космічного апарата, але остаточно місцем посадки було визначено кратер Ґейл.[6] Глинисті мінерали легко консервують ознаки мікроскопічного життя на Землі, тож існує ймовірність, що якісь сліди древнього життя можна знайти і в долині Mawrth.[7]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Згідно номенклатурним нормам Міжнародного астрономічного союзу довгим долинам (родова назва латиною — Vallis (Valles)) на поверхні планеті даються власні назви, що означають планету Марс на різних мовах світу.
  2. Layered Rocks Near Mawrth Vallis. NASA. Архів оригіналу за 26 листопада 2020. Процитовано 28 листопада 2014.(англ.)
  3. Murchie, S. et al. 2009. A synthesis of Martian aqueous mineralogy after 1 Mars year of observations from the Mars Reconnaissance Orbiter. Journal of Geophysical Research: 114.
  4. Bishop, J. et al. 2008. Phyllosilicate Diversity and Past Aqueous Activity Revealed at Mawrth Vallis, Mars. Science. 321:830-833.
  5. Catalog Page for PIA01921. Архів оригіналу за 24 березня 2021. Процитовано 28 листопада 2014.(англ.)
  6. Landing sites. Архів оригіналу за 18 січня 2017. Процитовано 28 листопада 2014.(англ.)
  7. Feature Image: Mawrth Vallis. Mars Odyssey Mission THEMIS. Архів оригіналу за 30 вересня 2009. Процитовано 28 листопада 2014.(англ.)

Література

[ред. | ред. код]
  • Кислюк В.С. З історії планетної номенклатури (планетна топоніміка) / Редкол.: Дума Д.П. (відп. ред.) та ін // Астрономічний календар. — К. : Вид-во ГАО НАН України, 2001. — С. 221-228.
  • Vaucuoleurs G. de, Blank J., Davies M. et al. The New Martian Nomenclature of the International Astronomical Union // Icarus. — 1975. — Вип. 26. — № 1. — С. 85-98.

Посилання

[ред. | ред. код]










ApplySandwichStrip

pFad - (p)hone/(F)rame/(a)nonymizer/(d)eclutterfier!      Saves Data!


--- a PPN by Garber Painting Akron. With Image Size Reduction included!

Fetched URL: http://uk.wikipedia.org/wiki/Mawrth_Vallis

Alternative Proxies:

Alternative Proxy

pFad Proxy

pFad v3 Proxy

pFad v4 Proxy