Ochrona kota przed prosówkowym zapaleniem skóry, grzybicą czy kocim katarem
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Znajdź karmę odpowiadającą potrzebom Twojego zwierzaka
Od zdrowego kociaka do szczęśliwego kota
Każdy świeżo upieczony właściciel kociaka chciałby, aby jego nowy uroczy pupil wyrósł na zdrowego, szczęśliwego kota. Dlatego tak ważny jest Twój udział w dbaniu o stan zdrowia zwierzęcia. Na przykład, podstawowe znaczenie dla jego rozwoju ma prawidłowe odżywianie oraz przeprowadzenie pierwszej serii szczepień. Oprócz tego, przez pierwszy rok regularnie zabieraj go do lekarza weterynarii na kontrolę. Dzięki temu będziesz spać spokojnie wiedząc, że kociak rośnie i rozwija się prawidłowo.
Dbanie o czystość sierści i zdrowie skóry
Odpowiednia dieta, regularne szczotkowanie i czyszczenie oraz wygodne warunki życia powinny wystarczyć, by kociak miał zdrową sierść i skórę. Niestety jednak kocięta, podobnie zresztą jak dorosłe koty, zapadają czasem na choroby skóry. Ich sierść staje się wówczas matowa i może wypadać, a skóra jest zaczerwieniona, swędząca i podrażniona. Choroby te mają różne przyczyny – od nadwrażliwości na określone składniki diety, przez ukąszenia owadów, alergie, świerzbowce i inne pasożyty, aż po przesadną pielęgnację.
Pchły
U niektórych kociaków rozwija się uczulenie na ślinę pcheł, znane jako „alergiczne pchle zapalenie skóry” lub po prostu alergia na pchły. Jeśli u Twojego zwierzęcia wystąpi ta choroba, jej objawami będą rozsiane po skórze, swędzące krostki ze strupkami. Pojedyncze ukąszenie przez pchłę może wywołać zaburzenie znane jako „prosówkowe zapalenie skóry” dające te same nieprzyjemne objawy. Jeśli zauważysz którąkolwiek z tych oznak u swojego kociaka, od razu skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Przepisze on lek przeciwświądowy i co najważniejsze, preparat przeciwko pchłom.
Grzybica
Objawem grzybicy skóry u kociąt są okrągłe pozbawione sierści, zaczerwienione plamki. Może się ona przenosić nie tylko z kota na kota, ale również na ludzi. Ponieważ trudno ją rozpoznać, najlepiej skontaktować się z lekarzem weterynarii przy najmniejszym podejrzeniu, że zwierzak ma problem z sierścią lub skórą.
Grzybica skóry
Grzybica skóry nie jest chorobą pasożytniczą; jest to nazwa schorzenia grzybiczego powodującego powstawanie wysypki na skórze Twojego kociaka. Grzybica przenosi się z kota na kota, ale także z kota na człowieka. Nie jest to problem łatwy do wykrycia, więc jeżeli tylko podejrzewasz, że Twój kociak może mieć problemy ze skórą lub sierścią, powinieneś skontaktować się z lekarzem weterynarii.
Uszy kociaka
Regularnie, delikatnie badając dłońmi ciało kociaka, a zwłaszcza jego uszy, można nie niepokojąc go bez potrzeby, sprawdzać czy nie rozwija się w nich choroba. Jeśli zwierzak jest chory, wkrótce się o tym dowiesz. Po pierwsze, ucho będzie oklapnięte. Poza tym kociak zacznie często potrząsać głową. Oprócz tego, jeżeli w uchu znajdują się złogi szarej lub ciemnobrązowej, suchej bądź woskowatej wydzieliny, świadczą one o obecności świerzbowców. Na szczęście lekarz weterynarii bez problemu to wyleczy.
Oczy kociaka
Jak się zapewne domyślasz, oczy kociaka powinny być czyste, błyszczące i bez wydzieliny. Każdy przejaw zlepiania się powiek może być następstwem zakażenia. Usuwaj wydzielinę z oczu zwierzaka przemywając je roztworem soli w ciepłej wodzie (odpowiednia proporcja to mniej więcej łyżeczka soli na pół litra wody). Ponieważ zakażenie może mieć różne przyczyny, najlepiej zabierz kociaka do lekarza weterynarii.
Aaaaapsik!!
Ponieważ kichanie może być objawem choroby górnych dróg oddechowych, nazywanej często “kocim katarem”, warto odwiedzić lekarza, jeśli zauważysz, że zwierzakowi zdarza się ono trochę za często.
Z drugiej strony warto też pamiętać, że kichanie może być następstwem podrażnienia górnych dróg oddechowych przez pyłki roślin, źdźbło lub nasionko trawy, kurz, aerozole używane w gospodarstwie domowym lub dym papierosowy.