Content-Length: 461066 | pFad | https://hu.wikipedia.org/wiki/Sean_Penn

Sean Penn – Wikipédia Ugrás a tartalomhoz

Sean Penn

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Sean Penn
SzületettSean Justin Penn
1960. augusztus 17. (64 éves)[1][2][3][4][5]
Santa Monica[6]
Állampolgárságaamerikai
Házastársa
  • Madonna (1985. augusztus 16. – 1989. január)
  • Robin Wright (1996. április 27. – 2010. július 22.)
  • Leila George (2020. július 30. – 2021. október 18.)
Élettársa
Gyermekei
  • Dylan Penn
  • Hopper Penn
SzüleiEileen Ryan
Leo Penn
Foglalkozása
Tisztségea Cannes-i fesztivál zsűrijének elnöke (2008–)
Iskolái
  • Santa Monica College (1920. július – )
  • Santa Monica High School
Kitüntetései

Magassága173 cm (76 kg)
Színészi pályafutása
Aktív évek1974–
Díjai
Oscar-díjak
Legjobb férfi főszereplő
Titokzatos folyó (2004)
Milk (2009)
Golden Globe-díjak
Legjobb férfi főszereplő (filmdráma)
Titokzatos folyó (2004)
További díjak
Screen Actors Guild-díj
Legjobb férfi főszereplő
Milk (2009)

A Wikimédia Commons tartalmaz Sean Penn témájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

Sean Justin Penn (Santa Monica, Kalifornia, 1960. augusztus 17. –) kétszeres Oscar-díjas amerikai színész, rendező és politikai aktivista.

Karrierje során olyan filmekben szerepelt, mint a Carlito útja, a Játsz/ma, Az őrület határán, a Titokzatos folyó vagy a Milk. Utóbbi kettőért kapta meg a Oscar-díjat, de ezek mellett büszkélkedhet a Cannes-i fesztivál legjobb férfi alakításának díjával, egy Golden Globe-díjjal, két Volpi Kupával és számos kritikusi elismeréssel.[9] Filmszerepei mellett feltűnt televíziós sorozatokban, zenei klipekben és játszott már klasszikus színházi darabokban is.[10]

Életrajz

[szerkesztés]

Sean Penn igazi művészcsaládban született 1960-ban a Kalifornia állambeli Santa Monicában. Apja Leo Penn, akit főként sorozatok rendezőjeként jegyeznek Hollywoodban, de feltűnt már színészként és forgatókönyvíróként is. Anyja Eileen Ryan színésznő, aki olyan filmekben játszott, mint a Benny és Joon, a Magnólia, de nyolc filmben fiával, Seannal is együtt szerepelt. Sean mellett még két gyermekük született: Chris Penn szintén színész, aki ugyan nem lett akkora sztár, mint bátyja, de azért olyan filmeket mutathat fel, mint a Rablóhal vagy a Kutyaszorítóban. Christ 2006. október 10-én holtan találták a Santa Monica-i négyszintes társasházukban, halálát szívmegnagyobbodás okozta.[11] A legidősebb testvér a zeneszerzőként ismert Michael Penn. Apai nagyszülei zsidó bevándorlók voltak Litvániából és Oroszországból,[12] míg anyai ágról katolikus ír/olasz származású.

Sean születése előtt a család sokat költözött Kalifornia különböző részeitől egészen Észak-Hollywoodig. Végül letelepedtek Malibuban, ahol Sean született és ahol iskolába járt, a Santa Monica High Schoolba. Ott iskolatársai és barátai voltak Emilio Estevez, Charlie Sheen és Rob Lowe.

Sean eredetileg ügyvédnek készült, később azonban úgy döntött, hogy családját követve ő is színész lesz, így a Los Angeles Repertory Theater tagja lett. Itt dolgozott a színfalak mögött, ahol főként takarított és szállított. A színpadi előadások után tévéfilmekben is debütálhatott.

Pályafutása

[szerkesztés]

A kezdetek

[szerkesztés]

Sean Penn apja jóvoltából kezdhette karrierjét 1974-ben, mivel ő rendezte A farm, ahol élünk sorozat három részét, és az egyik epizódba Seant is be tudta tenni, csakhogy megtudja, milyen a színészek élete. Következő próbálkozása szintén egy sorozatban volt, a Barnaby Jones egy epizódjában. A rész egy rehabilitációs iskolában játszódik, melyben gyilkosságok történnek. Sean egy szenvedélybeteget alakít. Az epizódban feltűnik a szintén híres Ed Harris és Madeleine Stowe is.[13]

Leo Penn felelős azért is, hogy 1981-ben tv-filmben is debütálhatott. A Helliger's Law című produkció nem volt sikeres, Telly Savalas volt a főszereplő. Ezután jött egy másik tv-film, a Killing of Randy Webster. Penn-nek a tv-filmben egy gyereket kellett alakítania, akit lelőtt a houstoni rendőrség. Ugyan nem volt nagy szerep, de már kezdett hozzászokni a színészethez, és ezt követően elkezdett filmekben szerepelni.

1980-as évek

[szerkesztés]

A tv-filmek után Sean elkezdhetett filmezni. Első filmje 1981-ben a Takarodó volt. Alex Dwyer kadét szerepére több mint 2000 színész jelentkezett, azonban Shirley Rich casting-rendező Pennt választotta.[14] A filmben be akarnak zárni egy katonai iskolát, ennek megakadályozására a diákok lépnek fel. A kadétok közt Timonthy Hutton és Tom Cruise (akinek szintén ez volt az első szerepe) játszott. 1982-re már főszerepet kapott a Változó világban. A romantikus vígjátékban a drogos, szörfös Jeff Spicolit alakította. Ugyan övé volt a főszerep, ennek ellenére olyanoktól lopta el a show-t, mint Jennifer Jason Leigh, Forest Whitaker, Anthony Edwards és Nicolas Cage. Az akkor első filmjét rendező Lina Shanklintől kapott szerepet a Summerspell című életrajzi drámában, azonban sem a film, sem Penn nem jutott előbbre.

Ismét főszerepet következett: a Rosszfiúkban egy chicagói srácot alakított, aki folyamatosan a bajt keresi, mígnem bekerül a fiatalkorúak börtönébe, azonban ott is kivívja magának a tiszteletet. A szerep kedvéért Penn ellátogatott egy chicagói fegyintézetbe, azonban egy éjjel az egyik fegyőr rátámadt, mert összetévesztette egy igazi bűnözővel.[15] 1984-ben a Kasszafúrókban szélsőséges szerepet vállalt mint szakadt ruhákban járó, magát rockzenésznek képzelő Don Dillard, aki "másodállásban" betörő, csakúgy mint Donald Sutherland. A filmet 1984-ben jelölték a Berlini Nemzetközi Filmfesztiválon Arany Medve-díjra. Romantikus filmre szánta el magát, mikor elvállalta a Versenyfutás a Holddal című filmet. A filmbeli szerelme, Elizabeth McGovernnel (akit a forgatás után eljegyzett) és barátja, Nicolas Cage (akivel a film után tényleg szoros barátságot kötött) játszik. Az évtized második felében egyre több filmet vállalt, mely egyre sikeresebbé tette.

A Takarodó című film után, 1985-ben ismét Timothy Huttonnal játszott a Sólyom és a nepperben. A moziban Daulton Lee-t alakítja, aki a CIA-nél dolgozik, de ő inkább az oroszoknak adja el az információkat jó pénzért.

1986-ban Christopher Walkennel, anyjával, Eileen Ryannal és testvérével, Chris Penn-nel szerepelt a Lőtávolban című produkcióban. Közönség terén nem futott be, azonban a berlini kritikusok dicsérték a filmet. Sean karrierje mélypontján volt, mikor szerepelt feleségével a Sanghaji meglepetésben. Penn megkapta az első filmes jelölését, ez azonban egy Arany Málna-jelölés volt mint a legrosszabb színész. Ennek ellenére Madonna egyre feljebb jutott karrierjén, Sean pedig sehol sem volt. 1988-ban Los Angelesben forgatott, mikor elvállalta a Színeket. Egy lelkes rendőrt játszik, aki munkatársával (Robert Duvall) megpróbálja megtisztítani a várost a bűnözőktől. 1988-ban még egy filmben, a Menedékjogban szerepelt exszomszédjával, Martin Sheennel. Első emlékezetes alakítását 1989-ben kapta meg A háború áldozatai című filmben. A filmet Brian De Palma rendezte, aki mögött már olyan filmek voltak, mint a Carrie, A sebhelyesarcú vagy az Aki legyőzte Al Caponét. Sean szerepe Tony Meserve őrmester volt, a sokat látott katona, akinek már semmi emberi érzése sincs. Olyan színészekkel játszott, akik akkoriban kezdték pályafutásukat: Michael J. Fox, John C. Reilly, John Leguizamo vagy Ving Rhames. A film siker lett, Pennt is dicsérték a kritikusok, ráadásul elvált Madonnától, így már csak a karrierjére koncentrálhatott. Az évtized utolsó filmje a Nem vagyunk mi angyalok vígjáték volt, Robert De Niróval. A film ugyan semmilyen téren nem lett nagy siker, azonban Penn nagyon jó barátságot kötött De Niróval.

Az 1990-es években már nem kellett annyira küzdenie a filmekért, és már a családja segítségére sem volt szüksége.

1990-es évek

[szerkesztés]
Robin Wright és Sean Penn 2006-ban

Sean Penn a kilencvenes éveket egy kétperces jelenettel indította a Kékharisnya című filmben. Ugyanebben az évben azonban Terry Noonan karakterébe bújt A pokol konyhája című krimiben. A filmben a rendőrök beépített embereként vissza kell térnie az ír maffiához, ahol régen "dolgozott", és börtönbe juttatni Frankie-t (Ed Harris) és Jackie Flanneryt (Gary Oldman), aki anno a legjobb barátja volt. A film forgatásán ismerkedett meg Robin Wrighttal. Ezután egy évet hagyott ki színészet terén, hisz összeköltözött Wrighttal, és megszületett első gyermekük, Hopper Jack (aki nevét a család két jó barátjától kapta, Jack Nicholsontól és Robert De Nirótól).[16] 1992-ben is mindössze egy rövidfilmben szerepelt, a Cruise Controlban, melyet Oscar-díjra jelöltek. 1993-ban visszatért De Palma kezei alá a Carlito útja című krimi-drámában. A szerep kedvéért átalakította magát: szemüveget viselt, és kopaszodó, göndör hajat hordott, hogy David Kleinfeldet, Carlito ügyvédjét keltse életre. Az alkotás sikeres fogadtatásban részesült, melyben Penn is részesült: megkapta élete első Golden Globe-jelölését a legjobb férfi mellékszereplő kategóriában. Tim Robbins rendezésében játszott mint Matthew Poncelet, a halálraítélt rasszista rab, aki a megbocsátást keresi. A film címe Ments meg, Uram!. Sean karakterét Elmo Patrick Sonnierről és Robert Lee Willie-ről mintázták, akiket tényleg kivégeztek 1974-ben.[17] Alakításáért ismét jelölték Golden Globe-díjra és első ízben az Oscar-díjra is.

Miután megházasodott 1996-ban, rögtön feleségével játszott a Szeretetvágyban. De ezen a filmen kívül még három filmet is elvállalt. A Robin Wrighttal való közös filmezést folytatta az Életem szerelme című filmben. Itt egy párt alakítanak, akik folyton a kocsmákban isszák le magukat, később azonban az egyikük elmegyógyintézetbe kerül, míg a másik meggazdagszik, azonban ez semmit sem változtat érzelmeiken. Alakításáért a Cannes-i fesztiválon a legjobb férfi alakítás díjjal jutalmazták.A filmet John Cassavetes írta, aki már 1989-ben le akarta forgatni a filmet Penn-nel, de Cassavetes 1989-ben elhunyt.[18] Majd Oliver Stone rendezésében Bobby Coopert alakította a Halálkanyarban Jennifer Lopez és Nick Nolte partnereként. 1997-ben az utolsó filmje a Játsz/ma című thriller volt. A filmben Nicholas Van Orton (Michael Douglas) testvérét, Conradot játssza. A szerepet igazából nem ő, hanem Jodie Foster játszotta volna, hisz az eredeti forgatókönyvben nővére volt Nicholasnak, de film gyártója elvette a szerepet a színésznőtől. Így megváltozott a karakter, és Seanra esett a választás. A filmet jól fogadták a kritikusok, hazájában 48 millió dollárt, Amerikán kívül 61 millió dollár bevételt hozott.[19] Később Robert Downey Jr. apjának filmjében szerepelt, a Pancsolj, pancser!ben, melyben Downey Jr. volt a főszereplő. 1998-ban színházakban is sokat játszott, és a Zűrzavar című filmben szerepelt, melyben már szerepelt egyszer 1988-ban. A film nem lett nagy siker, egyedül Pennt ismerték el a kritikusok: Velencei Nemzetközi Filmfesztiválon Volpi Kupaban részesült. Az őrület határán című háborús drámában azzal a Don Harvey-vel és John C. Reillyval játszott, akikkel az A háború áldozataiban szerepelt. De nemcsak velük, hanem Kirk Acevedo, Adrien Brody, George Clooney, John Cusack, Woody Harrelson, Nick Nolteval is. A történet az amerikai hadsereg legvéresebb csatáit meséli el a második világháborúban. A filmet 7 Oscar-díjra jelölték, köztük a legjobb film kategóriában is. A '90-es évek utolsó filmje A világ második legjobb gitárosa volt, melyet Woody Allen rendezett. Itt Emmet Ray-t, a felelőtlen, alkoholista, híres jazzgitárost vitte vászonra, annyira parádés játékkal, hogy ismét Oscar-díjra és Golden Globe-díjra jelölték.

2000-es évek

[szerkesztés]

Az új évezred után a W. Somerset Maugham regényéből írt, Gyilkosság a villában című romantikus krimiben kezd Kristin Scott Thomasszal a főszerepben. Ezután a Mielőtt leszáll az éjben Javier Bardem és Johnny Depp társaságában volt látható. A film Reinaldo Arenas homoszexuális író életét mutatja be. Penn alkoholista költőként tűnik fel az Örvénylő vizekenben. 2001-ben sorozatban is kipróbálta magát, méghozzá a tíz évadig futó Jóbarátokban. Két epizódig szerepelt, melyben Phoebe Buffay nővérének vőlegényét, Ericet alakítja. Címszereplője volt a Nevem Samnek. Itt egy szellemi fogyatékost alakít, akinek lányát egy szociális munkás nevelőszülőnél akarja hagyni. Így fel kell vennie a harcot a jog ellen. A szerep kedvéért ellátogatott egy Los Angeles-i elmegyógyintézetbe is.[20] A filmbeli barátai közül is voltak fogyatékosok. Fáradozásaiért ismét jelölték Oscar-díjra, azonban ez ismét nem az ő kezébe került. Egy év kihagyás után 2003-ban A végső megoldás: szerelem című romantikus sci-fiben volt látható Joaquin Phoenix oldalán. Ezután élete egyik legfontosabb alakítása következett: a Titokzatos folyó. A filmet Clint Eastwood rendezte, Penn mellett olyan színészekkel, mint Tim Robbins, Kevin Bacon vagy Laurence Fishburne. A film három gyerekkori barátról szól, akik hirtelen elszakadtak egymástól. Felnőttként újra találkoznak, mivel Jimmy (Penn) lányát meggyilkolták. Az ügy érdekében Sean (Bacon) kezd el nyomozni, azonban mindketten Dave-t (Robbins) kezdik el gyanúsítani. A filmet 39 nap alatt forgatták le.[21] Penn alakításával elnyerte az Oscar-díjat. Egy másik nagyszerű alakítást nyújtott a 21 gramm című filmben, melyben Naomi Watts és Benicio del Toro mellett volt látható. A filmbeli Paul Rivers, a boldogtalan házasságban élő férfi megformálásáért ismét a Volpi Kupa győztese lett. Ritkán jelöl valakit kétszer egy évben a Brit Filmakadémia, de 2004-ben két filmjéért is jelölték. 2004-ben A Richard Nixon-merénylet életrajzi filmben Samuel J. Bickle-t viszi a vászonra, az egyszerű munkásembert, akinek összeomlik az élete, ezért az elnököt, Richard Nixont okolja. A filmben ismét anyjával játszott.[22] 2005-ben Sydney Pollack rendezésében A tolmácsban szerepelt.

Az 1949-es A király összes embere című mozit dolgozták fel újra 2006-ban, melynek ismét Sean a főszereplője, olyan sztárok mellett, mint Jude Law, Anthony Hopkins vagy Kate Winslet. A régebbi változat hét Oscar-díjból hármat megkapott, ezt azonban még jelölésre sem méltatták, és a közönségnek is megoszlott a véleménye. 2007-ben Robin Wright beadta a válást, és ezt Penn-nek intéznie kellett, így ebben az évben csak az angol változat szinkronhangja volt a Persepolisnak. Azonban 2008-ra visszatért a film világába, megkapta a Milk címszerepét. A rendező Gus Van Sant már tizenöt éve le akarta forgatni a filmet, azóta Harvey Milk megformálására Robin Williams, Richard Gere, Daniel Day-Lewis és James Woodsot is kiszemelte, amit végül Penn kapott. A szerephez műorrot, -fogat, kontaktlencsét és műhajat kapott. A Golden Globe-díjat nem, azonban az Oscar-díjat megnyerte (amit sokak szerint nem ő érdemelt volna), így ő lett a kilencedik színész, aki két alkalommal nyerte el a legjobb férfi főszereplőnek járó szobrocskát.[23] Pennt nem a kritikai siker érdekelte, a szerepet LMBT polgári jogokért vállalta el.

2010-es évektől napjainkig

[szerkesztés]

A 2010-es évek első filmje a Államtrükkök című életrajzi film volt, melyben már harmadjára volt látható Naomi Wattsszal. 2011-ben Az élet fája fantáziadráma filmben Brad Pitt-tel játszott. A filmet jelölték az Oscar-gálán a legjobb film kategóriában. Ugyanebben az évben a This Must Be the Place-ben egy kiöregedett rocksztárt alakított, aki unalmában megkeresi azt a náci tisztet, aki megölte az apját.[24] Mindkettőt bemutatták a 2011-es cannes-i fesztiválon. A The Three Stooges című filmből Sean családi gondjai miatt elhagyta a stábot,[25] viszont 2012-ben szerepet vállalt a The Gangster Squadban, melyben Mickey Cohent játssza, olyan nagyszerű színészek mellett, mint Ryan Gosling és Josh Brolin.

Magánélete

[szerkesztés]
Sean Penn és Charlize Theron 2015-ben

Penn 1984-ben, a Versenyfutás a Holddal után eljegyezte Elizabeth McGovernt, azonban később nem lett belőle semmi.[26]

Penn 1984-ben ellátogatott Madonna Material Girl című klipjének felvételére, ahol egymásba szerettek, és ezt követően Madonna 27. születésnapján, 1985-ben feleségül vette az énekesnőt. Sean legénybúcsújára öccse, Chris felfogadta a mexikói születésű Kitten Natividad sztriptíztáncosnőt, Russ Meyer élettársát, akivel Chris egy évvel korábban, 1984-ben együtt játszott a Szabadnak születtek c. filmben.[27] A házasságban töltött idő, mindkét fél elmondása szerint, pokoli négy év volt.

Valójában nem is tudom, ki lett volna képes velem együtt élni ebben az időszakban.
– Sean Penn a Madonnával való házasságukról

Hollywood szerint a legzűrösebb pár lett 1984-ben. Sean Penn többször is botrányba keveredett, még egy paparazzót is megtámadott, amiért 60 napos börtönbüntetésre ítélték, ami végül 32 nap lett.[28] Házasságuk során együtt játszottak a feledhető Sanghaji meglepetésben. Penn és Madonna 1989-ben elváltak.

Sean válása után megismerkedett Robin Wright-tal, akitől 1991-ben megszületett első gyermekük, Dylan Frances. Második gyermeke Jack Hopper, aki 1993-ban született. Penn és Wright egészen 1996-ig várt az összeházasodással. A színész pár 2007 december elején bejelentette a válást, de ezt csak 2010-ben véglegesítették.

2014-ben eljegyezte Charlize Theront, aki 2015-ben felbontotta a jegyességüket.

Az 1990-es évek közepén énekes és dalszerző lett.

Johnny Depp, Mick Hucknall, John Malkovich és Penn résztulajdonosai egy párizsi étterem-bárnak, a Man Raynek. Nagyon jó barátja Robert De Niro, Jack Nicholson és Lars Ulrich, a Metallica dobosa.[29]

Penn, a politikai aktivista

[szerkesztés]

Penn aktívan támogat számos politikai és társadalmi célt. 2005. június 10-én látogatást tett Iránban. 2006. január 7-én különleges vendég volt az Amerikai Progresszív Demokratáknál, majd Demokratikus kongresszusi jelölt lett Charles Brownnál és az aktivista Cindy Sheehannál. Megrendezték a kaliforniai Sacramentóban a háborúellenes Out of Irak Forumot, hogy tiltakozzanak az iraki háború ellen. 2008-ban Penn elutazott Kubába, ahol találkozott az elnökkel, Raúl Castróval.

Emellett Penn egy 56 000 dolláros hirdetést adott fel a Washington Postban, ahol felszólalt George W. Bush ellen, amiért nem vet véget az iraki háborúnak.

2005-ben Penn Louisiana államba, New Orleansba utazott, hogy támogassa a Katrina hurrikán áldozatait, és személyesen is részt vett a mentésekben. Szerepelt még Spike Lee Katrina hurrikánról szóló dokumentumfilmjében, a Rekviem a hurrikánról-ban.

LMBT polgári jogok érdekében főszerepet vállalt a Milk című filmben, amiért Oscar-díjat kapott.

Filmográfia

[szerkesztés]
Év Cím Eredeti cím Szerep Magyar hang[30] Rendező
1981 Takarodó Taps Alex Dwyer kadét-százados Dózsa Zoltán Harold Becker
1982 Változó világ Fast Times at Ridgemont High Jeff Spicoli Bartucz Attila Amy Heckeling
1983 Nehézfiúk Bad Boys Mick O'Brien Csőre Gábor Rick Rosenthal
Kockázatos üzlet Risky Business ismeretlen cameoszerep[31] Paul Brickman
Summerspell Buddy Linda Shanklin
1984 Kasszafúrók Crackers Don Dillard Boros Zoltán Louis Malle
Versenyfutás a Holddal Racing with the Moon Henry 'Hopper' Nash Czvetkó Sándor Richard Benjamin
1985 Sólyom és a nepper The Falcon and the Snowman Daulton Lee Stohl András John Schlesinger
Tokaji Csaba
1986 Lőtávolban At Close Range Brad Whitewood Jr. Rékasi Károly James Foley
Stohl András
Dányi Krisztián
Sanghaji meglepetés Shanghai Surprise Glendon Wasey Rékasi Károly Jim Goddard
1988 Színek Colors Danny McGavin rendőr Görög László Dennis Hopper
Ítélet Berlinben (Menedékjog) Judgment in Berlin Guenther X Háda János Leo Penn
Görög László
1989 háború áldozatai, AA háború áldozatai Casualties of War Tony Meserve őrmester Jakab Csaba Brian De Palma
Fekete Ernő
Rajkai Zoltán
Nem vagyunk mi angyalok We're No Angels Jim Kaszás Attila Neil Jordan
1990 pokol konyhája, AA pokol konyhája State of Grace Terry Noonan Forgács Péter Phil Joanou
Bozsó Péter
Rajkai Zoltán
Kékharisnya Cool Blue Phil a vízvezeték-szerelő[31] Sztarenki Pál Mark Mullin
Richard Shepard
1992 Cruise Control (rövidfilm) Jeffrey Matt Palmieri
1993 Carlito útja Carlito's Way David Kleinfeld Szacsvay László Brian De Palma
1995 Ments meg, Uram! Dead Man Walking Matthew Poncelet Stohl András Tim Robbins
Karácsonyi Zoltán
1997 Szeretetvágy Loved Michael Erin Dignam
Életem szerelme She's So Lovely Eddie Quinn Reisenbüchler Sándor Nick Cassavetes
Halálkanyar U Turn Bobby Cooper Kálid Artúr Oliver Stone
Játsz/ma The Game Conrad Van Orton Stohl András David Fincher
Kaszás Attila
Pancsolj, pancser! Hugo Pool stoppos Stohl András Robert Downey Sr.
1998 Zűrzavar Hurlyburly Eddie Kaszás Attila Anthony Drazan
őrület határán, AzAz őrület határán The Thin Red Line Edward Welsh őrmester Epres Attila Terrence Malick
1999 John Malkovich menet, AA John Malkovich menet Being John Malkovich önmaga[31] Spike Jonze
világ második legjobb gitárosa, AA világ második legjobb gitárosa Sweet and Lowdown Emmet Ray Kaszás Attila Woody Allen
2000 Gyilkosság a villában Up at the Villa Rowley Flint Crespo Rodrigo Philip Haas
Mielőtt leszáll az éj Before Night Falls Cuco Sanchez Julian Schnabel
Örvénylő vizeken The Weight of Water Thomas Janes Kaszás Attila Kathryn Bigelow
2001 Nevem Sam I Am Sam Sam Dawson Görög László Jessie Nelson
2003 Pauly Shore halott Pauly Shore Is Dead önmaga (cameoszerep) Tarján Péter Pauly Shore
végső megoldás: szerelem, AA végső megoldás: szerelem It's All About Love Marciello Stohl András Thomas Vinterberg
Titokzatos folyó Mystic River James "Jimmy" Markum Kaszás Attila Clint Eastwood
21 gramm 21 Grams Paul Rivers Görög László Alejandro González Iñárritu
2004 Richard Nixon-merénylet, AA Richard Nixon-merénylet The Assassination of Richard Nixon Samuel J. Bickle Kaszás Attila Niels Mueller
2005 tolmács, AA tolmács The Interpreter Tobin Keller Kaszás Attila Sydney Pollack
2006 király összes embere, AA király összes embere All the King's Men Willie Stark Kaszás Attila Steve Zaillian
2007 Persepolis Persepolis Marjane apja (angol nyelvű szinkronhang) Marjane Satrapi
Vincent Paronnaud
2008 Minden azzal kezdődött What Just Happened önmaga Görög László Barry Levinson
Trópusi vihar Tropic Thunder önmaga (cameoszerep) Ben Stiller
Milk Milk Harvey Milk Forgács Péter Gus Van Sant
2010 Államtrükkök Fair Game Joseph C. Wilson Görög László Doug Liman
2011 élet fája, AzAz élet fája The Tree of Life Jack felnőttként Görög László Terrence Malick
Helyben vagyunk (Ez az a hely) This Must Be the Place Cheyenne Görög László Paolo Sorrentino
2012 Americans (rövidfilm)[32] Commie Jameson Stafford
2013 Gengszterosztag Gangster Squad Mickey Cohen Epres Attila Ruben Fleischer
Walter Mitty titkos élete The Secret Life of Walter Mitty Sean O'Connell Epres Attila Ben Stiller
2015 Gunman The Gunman Jim Terrier Görög László Pierre Morel
2016 Angry Birds – A film The Angry Birds Movie Terence (szinkronhang) eredeti hang Clay Kaytis
Fergal Reilly
Sound of Sun (rövidfilm) férfi Eva Doležalová
2019 professzor és az őrült, AA professzor és az őrült The Professor and the Madman Dr. William Chester Minor Jakab Csaba Farhad Safinia
2021 Flag Day – A zászló napja Flag Day John Vogel Epres Attila Sean Penn
Licorice Pizza Licorice Pizza Jack Holden Görög László Paul Thomas Anderson
2023 Asphalt City Gene Rutkovsky Jean-Stéphane Sauvaire
Apuci Daddio Clark Christy Hall
Gonzo Girl Patricia Arquette
2025 The Battle of Baktan Cross Paul Thomas Anderson

Televízió

[szerkesztés]
Év Magyar cím Eredeti cím Szerep Megjegyzések
1974 farm, ahol élünk, AA farm, ahol élünk Little House on the Prairie srác egy epizód
1979 Barnaby Jones Sam egy epizód
1981 The Killing of Randy Webster Don Fremont tévéfilm
1997 Ellen önmaga[31] egy epizód
1998 Larry Sanders Show, TheThe Larry Sanders Show önmaga Episode: "Flip"
2001 Jóbarátok Friends Eric két epizód
2004 Viva La Bam Viva La Bam önmaga egy epizód
Két pasi – meg egy kicsi Two and a Half Men önmaga egy epizód
2016 Family Guy Family Guy önmaga (szinkronhang) egy epizód
2018 The First Tom Haggerty nyolc epizód
2020 Félig üres Curb Your Enthusiasm önmaga egy epizód

Fontosabb díjai és jelölései színészként

[szerkesztés]
Év Kategória Díj Film
Oscar-díj
2009 díj: legjobb férfi főszereplő Milk
2004 díj: legjobb férfi főszereplő Titokzatos folyó
2002 jelölés: legjobb férfi főszereplő Nevem Sam
2000 jelölés: legjobb férfi főszereplő A világ második legjobb gitárosa
1996 jelölés: legjobb férfi főszereplő Ments meg, Uram!
BAFTA-díj
2009 jelölés: legjobb férfi főszereplő Milk
2004 jelölés: legjobb férfi főszereplő 21 gramm
2004 jelölés: legjobb férfi főszereplő Titokzatos folyó
Berlini Nemzetközi Filmfesztivál
1996 díj: legjobb színész Ments meg, Uram!
Cannes-i filmfesztivál
1997 díj: Legjobb férfi alakítás díja Életem szerelme
Golden Globe-díj
2009 jelölés: Legjobb férfi színész (dráma) Milk
2004 díj: Legjobb férfi színész (dráma) Titokzatos folyó
2000 jelölés: Legjobb férfi színész (komédia vagy musical) A világ második legjobb gitárosa
1996 jelölés: Legjobb férfi színész (dráma) Ments meg, Uram!
1994 jelölés: legjobb férfi mellékszereplő Carlito útja
Arany Málna díj
1987 jelölés: legrosszabb férfi főszereplő Sanghaji meglepetés
Sant Jordi-díj
1996 jelölés: Legjobb külföldi színész Ments meg, Uram!
Velencei Nemzetközi Filmfesztivál
2003 díj: Volpi Kupa 21 gramm
1998 díj: Volpi Kupa Zűrzavar

Rendezőként

[szerkesztés]

Penn rendezői debütálása 1991-ben az Indián vér című családtörténet volt. Ennek forgatókönyvírója is volt, valamint bemutatták a Locarnói Nemzetközi Filmfesztiválon. A filmbe David Morse-t és azt a Viggo Mortensent hívta meg, akivel később a Carlito útja című filmben is szerepelt. 1995-ben ismét Morse-szal és egyik legjobb barátjával, Jack Nicholsonnal forgatott: a Menekülés az éjszakába indult a Velencei Nemzetközi Filmfesztiválon. 2001-ben Friedrich Dürrenmatt regényéből Az ígéret megszállottja című filmet rendezte, ismét Nicholsonnal.

Pennt több fesztiválon is jelölték.

Társrendezője volt a Bruce Springsteen: The Complete Video Anthology 1978-2000-nek, melyben Bruce Springsteen életét vitték egy doku-musicalbe. 2002-ben a 110901 – Szeptember 11. című filmben is benne volt. Itt 11 rendező 11 történetét rakták össze.

Seanék Peter Gabriel angol zenész életét vitték filmre a Peter Gabriel: Playben.

2007-ben az Út a vadonba című kaland-drámát rendezte meg. A filmet két Oscar-díjra jelölték, és megkapott egy Golden Globe-díjat.

Filmrendezései

[szerkesztés]
Év Magyar cím Eredeti cím Feladatkör
Filmrendező Forgatókönyvíró Filmproducer
1991 Indián vér The Indian Runner Igen Nem Igen
1995 Menekülés az éjszakába The Crossing Guard Igen Igen Igen
2001 ígéret megszállottja, AzAz ígéret megszállottja The Pledge Igen Nem Igen
Bruce Springsteen: The Complete Video Anthology 1978-2000 Igen Nem Nem
2002 110901 – Szeptember 11. ("U.S.A." szegmens) 11'09'01 – September 11 Igen Nem Igen
2004 Peter Gabriel: Play Igen Nem Nem
2007 Út a vadonba Into the Wild Igen Igen Igen
2015 Gunman The Gunman Nem Igen Igen
2016 utolsó próba, AzAz utolsó próba The Last Face Igen Nem Nem

Fontosabb díjai és jelölései rendezőként

[szerkesztés]
Év Kategória Díj Film
Berlini Nemzetközi Filmfesztivál
2001 jelölés: Arany Medve díj a legjobb filmnek Az ígéret megszállottja
Cannes-i fesztivál
2001 jelölés: Arany Pálma Az ígéret megszállottja
César-díj
2009 jelölés: legjobb külföldi film Út a vadonba
2003 jelölés: az Európai Unió legjobb filmje 110901 – Szeptember 11.
David di Donatello-díj
2008 jelölés: Legjobb külföldi film Út a vadonba
Locarnói Nemzetközi Filmfesztivál
1991 jelölés: Arany Leopárd Indián vér
Velencei Nemzetközi Filmfesztivál
2002 díj: UNESCO-díj 110901 – Szeptember 11.
1995 jelölés: Arany Oroszlán Menekülés az éjszakába

Színházi szerepei

[szerkesztés]

Filmszerepek mellett színházi szerepeket is játszik. 1980-ban a Los Angeles-i Los Angeles Group Repertory színházban a Földigilisztákban játszott. Egy évvel később Jamest alakította a Heartlandben. 1983-ban a Playhouse Színházban a Slab Boys című darabban szerepelt, majd 1988-ban Eddie-ként volt látható a Zűrzavarban, melyet 10 évvel később a mozifilmben is eljátszott.

Az ezredforduló első évében San Franciscóban, a Theatre on the Square-ben a The Last Henry Mossban folytatta színház szereplését.[33]

Egyéb kitüntetései

[szerkesztés]
Penn 2000-ben a Cannes-i vörösszőnyegen
Év Kategória Díj
Arany Alma-díj
1986 díj: Sour Apple
Britannia-díj
2008 díj: Britannia-díj
Broadcast Filmkritikusok Szövetsége
2012 díj: Joel Siegel-díj
Denver Nemzetközi Filmfesztivál
2000 díj: John Cassavetes-díj
Hollywood Filmfesztivál
2010 díj: Humanitárius-díj
San Franciscoi Nemzetközi Filmfesztivál
1999 díj: Peter J. Owens-díj
San Sebastián-i Nemzetközi Filmfesztivál
2003 díj: Donostia-életműdíj
Zürich Filmfesztivál
2011 díj: Életműdíj – Arany Ikon-díj

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. Integrált katalógustár (német nyelven). (Hozzáférés: 2015. augusztus 13.)
  2. SNAC (angol nyelven). (Hozzáférés: 2017. október 9.)
  3. Internet Broadway Database (angol nyelven). (Hozzáférés: 2017. október 9.)
  4. filmportal.de. (Hozzáférés: 2017. október 9.)
  5. Discogs (angol nyelven). (Hozzáférés: 2017. október 9.)
  6. Integrált katalógustár (német nyelven). (Hozzáférés: 2014. december 10.)
  7. event/ev0000003/2004/1
  8. https://www.president.gov.ua/documents/5952022-43765
  9. Sean Penn (angol nyelven). Awards. Internet Movie Database. (Hozzáférés: 2010. április 24.)
  10. Sean Penn Biography (1960-) (angol nyelven). filmreference.com. (Hozzáférés: 2010. április 24.)
  11. Meghalt a Kutyaszorítóban Eddie-je (magyar nyelven). Origo. (Hozzáférés: 2010. április 24.)
  12. Sean Penn (angol nyelven). talktalk.co.com. (Hozzáférés: 2010. április 24.)
  13. "Barnaby Jones" School of Terror (angol nyelven). Internet Movie Database. (Hozzáférés: 2010. április 24.)
  14. Taps (angol nyelven). Trivia. Internet Movie Database. (Hozzáférés: 2010. április 24.)
  15. Bad Boys (1983) (angol nyelven). Trivia. Internet Movie Database. (Hozzáférés: 2010. április 24.)
  16. Sean Penn (angol nyelven). talktalk.co.com. (Hozzáférés: 2010. április 24.)
  17. Dead Man Walking (angol nyelven). Trivia. Internet Movie Database. (Hozzáférés: 2010. április 24.)
  18. She's So Lovely (angol nyelven). Trivia. Internet Movie Database. (Hozzáférés: 2010. április 24.)
  19. The Game (magyar nyelven). Box Office Mojo. (Hozzáférés: 2010. április 24.)
  20. I Am Sam (angol nyelven). Trivia. Internet Movie Database. (Hozzáférés: 2010. április 24.)
  21. Mystic River (angol nyelven). Trivia. Internet Movie Database. (Hozzáférés: 2010. április 24.)
  22. The Assassination of Richard Nixon (angol nyelven). Internet Movie Database. (Hozzáférés: 2010. április 24.)
  23. Milk (angol nyelven). Trivia. Internet Movie Database. (Hozzáférés: 2010. április 24.)
  24. This Must Be the Place (magyar nyelven). stop.hu. [2010. április 21-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2010. április 24.)
  25. The Three Stooges (magyar nyelven). pophalo.hu. [2014. április 11-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2010. április 24.)
  26. Elizabeth McGovern (angol nyelven). wikipedia.com. (Hozzáférés: 2010. április 24.)
  27. Jessica Berens. „Return of the Ultravixens!”, The Observer, 2001. július 22. (Hozzáférés: 2007. február 8.) 
  28. Börtönbüntetése (angol nyelven). Internet Movie Database. (Hozzáférés: 2010. április 24.)
  29. Sean Penn (angol nyelven). Biography. Internet Movie Database. (Hozzáférés: 2010. április 24.)
  30. Magyar hangjai - ISzDb (magyar nyelven). Internetes Szinkron Adatbázis. (Hozzáférés: 2022. november 14.)
  31. a b c d stáblistán nem szerepel
  32. forgatókönyvíró
  33. Sean Penn Biography (1960-) (angol nyelven). Filmreference.com. (Hozzáférés: 2010. április 24.)

Források

[szerkesztés]

További információk

[szerkesztés]








ApplySandwichStrip

pFad - (p)hone/(F)rame/(a)nonymizer/(d)eclutterfier!      Saves Data!


--- a PPN by Garber Painting Akron. With Image Size Reduction included!

Fetched URL: https://hu.wikipedia.org/wiki/Sean_Penn

Alternative Proxies:

Alternative Proxy

pFad Proxy

pFad v3 Proxy

pFad v4 Proxy