Библиотека
Библиотека или књижница је сређена збирка књига, по ауторском или предметном каталогу, која припада приватним лицима или државним институцијама, или установама у којима се чувају збирке књига.[1] За најстарију библиотеку сматра се библиотека египатског фараона Осиманзиоса, која се налазила, по мишљењу једних, у Мемнониуму, или других - у Рамезијуму, у Мемфису. Најпознатија египатска библиотека је чувена Александријска библиотека.
Најстарије библиотеке
[уреди | уреди извор]Прве библиотеке настале су пре више хиљада година. При ископавању старог града Ура, у Месопотамији, научници су открили глинени печат. Био је цилиндричног облика с натписима, и припадао је првој библиотеци.
Већ око 700. год. прије нове ере народ Месопотамије имао је добро уређене библиотеке по својим храмовима и палатама. Књиге су у тим библиотекама биле глинене плочице исписане клинастим писмом. Хиљаде таквих плочица распоређених према подручјима науке, сачињавале су збирке које су представљале прве праве библиотеке. Једна од њих тзв. Асурбанипалова библиотека, с око 22000 глинених плочица, данас се чува у Британском музеју у Лондону.
И Египћани су имали библиотеке које су чували свештеници по храмовима. Књиге су биле направљене у облику свитака од папируса. Најчувенија библиотека свих времена била је у Александрији створена 300. године пре нове ере. Имала је најмање 70000 свитака од папируса.
Типови
[уреди | уреди извор]Многе институције праве разлику између циркулишуће или позајмљивачке библиотеке, где се очекује да ће се материјал позајмити покровитељима, институцијама или другим библиотекама, и референтне библиотеке у којој материјал не посуђује. Путујуће библиотеке, као што су ране библиотеке на коњском седлу источног Кентакија[2] и књигомобили, углавном су позајмљивачког типа. Савремене библиотеке често су мешавина оба типа, тако да садрже општу збирку за циркулацију, и референтну збирку која је ограничена на простор библиотеке. Такође, дигиталне колекције све више омогућавају шири приступ материјалу који у многим случајевима не може да циркулише у штампаном облику, и то омогућава библиотекама да прошире своје збирке чак и без изградње већих објеката. Ламба (2019) је ојачао ову идеју приметивши да „данашње библиотеке постају све више мултидисциплинарне, колаборативне и умрежене” и да ће примена Веб 2.0 алата на библиотеке „не само повезати кориснике са њиховом заједницом и побољшати комуникацију, већ ће помоћи и библиотекарима да промовишу активности, услуге и производе своје библиотеке како би досегли до њихових садашњих и потенцијалних корисника.”[3]
Академска библиотека
[уреди | уреди извор]Академске библиотеке се углавном налазе на факултетима и универзитетима и примарно служе студентима и особљу те и других академских установа. Неке академске библиотеке, посебно оне у јавним установама, доступне су широј јавности у целости или делимично.
Високошколска библиотеке су оне које се налазе у пост-средњошколским образовним установама, као што су факултети и универзитети. Њихова главна функција је пружање подршке у истраживању и повезивању ресурса за студенте и наставнике образовне установе. Библиотека обично обезбеђује специфичне изворе који се тичу курсева, као што су копије уџбеника и чланака која се одржавају на „резервацији” (што значи да су они позајмљују само краткорочно, обично у року од неколико сати). Неке академске библиотеке пружају ресурсе који обично нису повезани са библиотекама, као што је могућност позајмљивања лаптопа, веб камера или научних калкулатора.
Академске библиотеке нуде радионице и курсеве изван формалних, дипломираних курсева, који би требало да пруже студентима алате потребне за успех у њиховим програмима.[4] Ове радионице могу укључивати помоћ са цитатима, ефикасним техникама претраживања, базама података часописа и софтвером за електронско цитирање. Ове радионице пружају студентима вештине које им могу помоћи да постигну успех у својој академској каријери (а често и у својим будућим занимањима), које не могу увек да науче у учионици.
Теолошке библиотеке
[уреди | уреди извор]Најстарија Б. богословског карактера је збирка светих књига код Јевреја. Њену основу поставио је Мојсије, а затим се она даље развијала (В Мој. 31, 26; И Цар. 10, 25). Истоветну улогу имали су архиви, настали код Јевреја у СЗ. Са ширењем хришћанства оснивају се богословске библиотеке при црквама, а нарочито по манастирима, где се налазе праве књижевне ризнице.1. Као најстарија хришћанска библиотека сматра се Јерусалимска библиотека, основана у 3. веку. Најстарија хришћанска Б. је Константинопољска, коју је основао цар Константин Велики. Једно време она је бројала чак 120.000 књига, али је, нажалост уништена у пожару, од кога се није могла никако обновити. У доба сеобе народа, многе драгоцене библиотеке су нестале.
Специјалне теолошке библиотеке
[уреди | уреди извор]Што се тиче специјално богословских Б., најпознатија је Ватиканска која броји приближно 220.000 књига и 26.000 рукописа, међу којима и познати кодекс Библије из 15. века. Прве Б. у Русији осниване су при црквама и манастирима, па су и књиге биле црквеног карактера. Прва руску Б. основао је кнез Јарослав при цркви св. Софије у Кијеву. Такође, велика Б. је основана и при Кијевско-Печерском манастиру. У Московској Русији манастирске и црквене Б. одиграле су значајну улогу, тако да се у 16. веку појављују чак и описи појединих књига, У 17. в. појављују се многе приватне Б. у Русији (Симеона Полоцког, Димитрија Ростовског, Силвестра Медведева), а после реформе Петра Великог појављују се у Русији многе Б(Татишћева, Бутурлина, Шћербатова). У 19. веку позната је била Публична Б. (око 1.300.000 наслова и рукописа), Библиотека Румјанцевског музеја од 1827. (око 300.000 наслова и рукописа), Б. Академије наука 1714. у Курландији., Синодска московска Б. (1721), Московска типографска Б. од времена Ивана Грозног, Б. кијевске академије (преко 300.000 наслова и 937 рукописа), Б. Казанске академије, итд.
Библиотеке на Западу
[уреди | уреди извор]У средњем веку на Западу су књиге сакупљали посебни монашки редови, нарочито бенедиктинци, а такође и неки од папа, рецимо Николај 5. и Сикст 15. Велике тешкоће за сакупљање књига представљао је мали број примерака једног рукописа, што је отклоњено проналаском штампарије. У данашње време најпознатије Библиотеке на Западу су: Национална библиотека у Паризу (око 2.100.000 књига и рукописа.), Британски музеј у Лондону (1.500.000 књига и 50.000 рукописа), Императорска Б. у Берлину (800.000 књига и 24.000 рукописа), колико има и Б. у Минхену.
Библиотеке код Срба
[уреди | уреди извор]Код прав Срба најзначајнија је Библиотека ман. Хиландар, Патријаршијска Б. у Београду, Б. Богословског факултета, многе манастирске и црквене библиотеке, Б. Србије, Градска и Универзитетска Б., и многе друге. У светској литератури значајне су – Бодлејана у Оксфорду и Британски музеј у Лондону, Национална Б. у Паризу, Конгресна Б. у Вашингтону и др.
- Библиотекарство је наука која се бави потребама библиотека. У данашње време раширена је употреба рачунара у библиотекама, а књиге се класификују користећи неки од расположивих система класификације, најчешће Универзалну децималну класификацију (УДК).
Попис библиотека
[уреди | уреди извор]- Библиотека Српске патријаршије Београд
- Библиотека Православног богословског факултета Универзитета у Београду Београд
- Народна библиотека Србије Београд
- Библиотека града Београда Београд
- Народна библиотека Стеван Сремац Ниш
- Универзитетска библиотека Светозар Марковић Београд
- Библиотека Матице српске Нови Сад
- Библиотека Српске академије наука и уметности Београд
- Универзитетска библиотека Светозар Марковић Београд
- Универзитетска библиотека Никола Тесла Ниш
- Централна библиотека Војске Југославије Београд
- Градска библиотека Карло Бијелицки Сомбор
- Градска библиотека Владислав Петковић Дис Чачак
- Културно образовни центар Турзо Лајош Сента
- Народна библиотека Вељко Петровић Бачка Паланка
- Библиотека „Радоје Домановић Велика Плана
- Народна библиотека Вук Караџић Крагујевац
- Народна библиотека „Душан Матић“ Ћуприја
- Библиотека „Вук Караџић“ Пријепоље
- Шабачка библиотека Шабац
- Библиотека "Диша Атић" Владимирци
- Пергамска библиотека Пергам
- Александријска библиотека Александрија Египат
- Асурбанипалова библиотека
- Хиландарска библиотека
- Ватиканска библиотека Ватикан
- Јавна библиотека у Чикагу САД
- Конгресна библиотека у Вашингтону САД
- Универзитетска библиотека у Чепел Хилу САД
Дигиталне библиотеке
[уреди | уреди извор]Види још
[уреди | уреди извор]Референце
[уреди | уреди извор]- ^ „Library – Definition and More from the Free Merriam-Webster Dictionary”. merriam-webster.com.
- ^ „The Amazing Story of Kentucky's Horseback Librarians (10 Photos)”. Archive Project (на језику: енглески). Приступљено 19. 5. 2017.
- ^ Lamba, Manika. „Marketing of academic health libraries 2.0: a case study”. Library Management. 40 (3/4): 155-177. doi:10.1108/LM-03-2018-0013.
- ^ „St. George Library Workshops”. utoronto.ca.
Литература
[уреди | уреди извор]- Barnard, T. D. F., ур. (1967). Library Buildings: design and fulfilment; papers read at the Week-end Conference of the London and Home Counties Branch of the Library Association, held at Hastings, 21st–23 April 1967. London: Library Association..(London and Home Counties Branch)
- Belanger, Terry (2003). Lunacy & the Arrangement of Books (3rd изд.). New Castle, Del.: Oak Knoll Books,. ISBN 978-1-58456-099-9.
- Bieri, Susanne; Fuchs, Walther (2001). Bibliotheken bauen: Tradition und Vision = Building for Books: traditions and visions. Basel: Birkhäuser. ISBN 978-3-7643-6429-8.
- Ellsworth, Ralph E (1973). Academic Library Buildings: a guide to architectural issues and solutions. Boulder: Associated University Press.
- Fraley, Ruth A.; Anderson, Carol Lee (1985). Library Space Planning: how to assess, allocate, and reorganize collections, resources, and physical facilities. New York: Neal-Schuman Publishers. ISBN 978-0-918212-44-3.
- Irwin, Raymond (1947). The National Library Service [of the United Kingdom]. London: Grafton & Co.
- Lewanski, Richard C (1967). „Lilbrary Directories [and] Library Science Dictionaries”. Недостаје или је празан параметар
|title=
(помоћ). In Bibliography and Reference Series, no. 4. 1967 ed. Santa Barbara, Calif.: Clio Press. N.B.: Publisher also named as the "American Bibliographical Center". - Robert K. Logan with Marshall McLuhan. The Future of the Library: From Electric Media to Digital Media. New York: Peter Lang Publishing.
- Mason, Ellsworth (1980). Mason on Library Buildings. Metuchen, N.J: Scarecrow Press. ISBN 978-0-8108-1291-8.
- Monypenny, Phillip; Guy Garrison (1966). The Library Functions of the States [i.e. of the U.S.A.]: Commentary on the Survey of Library Functions of the States.. [under the auspices of the] Survey and Standard Committee [of the] American Association of State Libraries. Chicago, Ill.: American Library Association. xiii, 178 p.
- Murray, Suart A.P. (2009). The Library an Illustrated History. NewYork: Skyhorse Publishing. ISBN 978-0-8389-0991-1.
- Orr, J. M. (1975). Designing Library Buildings for Activity (2nd изд.). London: Andre Deutsch. ISBN 978-0-233-96622-9.
- Thompson, Godfrey (1973). Planning and Design of Library Buildings. London: Architectural Press. ISBN 978-0-85139-526-5.
- Herrera-Viedma, E.; Lopez-Gijon, J. (2013). „Libraries' Social Role in the Information Age”. Science. 339 (6126): 1382. PMID 23520092. doi:10.1126/science.339.6126.1382-a.
- Bazillion, Richard J. & Braun, Connie (1995). Academic Libraries as High-tech Gateways: a guide to design and space decisions. Chicago: American Library Association. ISBN 0838906567. .
- Jürgen Beyer, « Comparer les bibliothèques universitaires », Arbido newsletter 2012:8
- Ellsworth, Ralph E (1973). Academic library buildings: a guide to architectural issues and solutions.. 530 pp. Boulder: Associated University Press
- Giustini, Dean (2011, 3 May) Canadian academic libraries' use of social media, 2011 update [Web log post]. Retrieved from https://web.archive.org/web/20110512080605/http://blogs.ubc.ca/dean/2011/05/canadian-academic-libraries-use-of-social-media-2011-update/
- Hamlin, Arthur T. (1981). The University Library in the United States: Its Origins and Development. Philadelphia: University of Pennsylvania Press. ISBN 9780812277951.
- Hunt, C. J. (1993) "Academic library planning in the United Kingdom", in: British Journal of Academic Librarianship; vol. 8 (1993), pp. 3–16
- Shiflett, Orvin Lee (1981). Origins of American Academic Librarianship. Norwood, N.J.: Ablex Pub. Corp. ISBN 9780893910822.
- Taylor, Sue, ур. (1995). Building libraries for the information age: based on the proceedings of a symposium on The Future of Higher Educational Libraries at the King's Manor, York 11–12 April 1994. York: Institute of Advanced Architectural Studies, University of York. ISBN 0-904761-49-5.
Спољашње везе
[уреди | уреди извор]- Место које чувам: Речи лете, записано остаје (РТС Културно-уметнички програм - Званични јутјуб канал)
- Libraries на сајту Curlie (језик: енглески)
- LIBweb Архивирано на сајту Wayback Machine (19. јануар 2019)—Directory of library servers in 146 countries via WWW
- Centre for the History of the Book, hss.ed.ac.uk
- Libraries на сајту Curlie (језик: енглески)
- Wikisource. The Free Library
- Текстови на Викизворнику:
- Dana, John Cotton (1920). „Libraries, Special, Commercial and Industrial”. Ур.: Rines, George Edwin. Encyclopedia Americana.
- Rines, George Edwin, ур. (1920). „Library Data”. Encyclopedia Americana.
- Rines, George Edwin, ур. (1920). „Library Publications”. Encyclopedia Americana.
- Walter, Frank K. (1920). „Rural Libraries”. Encyclopedia Americana.
- Tedder, Henry Richard; Brown, James Duff (1911). „Libraries”. Encyclopædia Britannica (на језику: енглески) (11 изд.).
- Paton, James Morton; Charles Alexander Nelson; Melvil Dewey (1905). „Libraries”. New International Encyclopedia.
- A Library Primer by John Cotton Dana (1899)
- Champlin, John D. (1879). „Library”. The American Cyclopædia.
- Libraries: Frequently Asked Questions, ibiblio.org
- A Library Primer, by John Cotton Dana, 1903, setting out the basics of organizing and running a library. (from Project Gutenberg)