Braille-kijelzők használata a Mac gép VoiceOver segédprogramjával
Ha támogatott Braille-kijelzőt csatlakoztat a Mac géphez, a VoiceOver észleli a kijelzőt, és információt küld arról, hogy mi látható a képernyőn. Több Braille-kijelzőt is csatlakoztathat a Mac géphez. Ebben az esetben mindegyik kijelző ugyanazt a tartalmat tükrözi egy adott időben, ami például osztálytermekben lehet hasznos. A képernyő-beállításokat a VoiceOver segédprogram Braille kategóriájában, a részletességi szinteket pedig a Részletesség kategóriájában szabhatja testre.
A VoiceOver segédprogram megnyitása
Rövidített és rövidítetlen Braille
Alapértelmezett beállításként a VoiceOver nyolcpontos Braille beállítással jeleníti meg a kimenetet és a bemenetet, de másik módot is kiválaszthat a VoiceOver segédprogramban.
Hatpontos: A VoiceOver alapértelmezés szerint automatikusan lefordít minden egyes, a Braille-kijelzőn beírt karaktert Braille-kimenetté, amint a rendszer befejezettnek tekint egy szót, vagy miután Ön megnyomja a Szóközt a Braille-kijelzőn.
Összevont hatpontos formátum: A VoiceOver dinamikusan nem rövidített Braille-tartalomra módosítja a rövidített kijelzőt a kurzor alatt, így könnyebben olvashat és szerkeszthet, majd a kurzor mozgatásakor visszaváltoztatja azt rövidített Braille-tartalomra.
Nyolcpontos: A VoiceOver automatikusan lefordít minden egyes, a Braille-kijelzőn beírt karaktert Braille-kimenetté.
Pánozás a sorokon
A VoiceOver alapértelmezés szerint több elemet is megjelenít a Braille-kijelzőn, nem csak azt a részt, ahol a VoiceOver-kurzor fókuszálva van. Amikor például a VoiceOver-kurzor egy ablakban lévő elemre fókuszál, a Braille eszköz olyan elemeket jelenít meg, mint az ikonok, jelölőnégyzetek és kibomló menük, valamint olyan szövegeket, amelyek a VoiceOver-kurzor bal és jobb oldalán találhatók. Ezt a beállítást módosíthatja a VoiceOver segédprogramban, hogy kizárólag a VoiceOver kurzor eleme legyen csak látható.
Ha egy sor túl széles ahhoz, hogy elférjen a Braille-kijelzőn, akkor a kijelző bal és jobb gombjával „pásztázhatja” a sort. Minden jobbra vagy balra pásztázás a kijelzőn található cellák (beleértve az állapotcellákat is) számától függ. Amikor a VoiceOver-kurzort mozgatja, a Braille-kijelző szükség esetén pásztáz a követéséhez, még az előző vagy a következő sorra ugráskor is.
Hozzárendelhet parancsokat a Braille-kijelzőjén megjelenő gombokhoz, így vezérelheti, hogy a VoiceOver automatikusan a következő sorra ugorjon-e eltoláskor; a VoiceOver segédprogramban beállíthatja, hogy mennyi ideig várjon a VoiceOver program, mielőtt automatikusan továbblépne.
Alapértelmezésben a VoiceOver a következő sorba tördeli azokat a hosszú szavakat, melyek nem férnek el az aktuális Braille-sorban és melyek megjelennek a pásztázás után.
7. és 8. pontok
Ha a több elem megjelenítésére vonatkozó beállítást adja meg a VoiceOver segédprogramban, a VoiceOver kiemeli a 7. és 8. pontot a VoiceOver kurzor pozíciójának jelzéséhez, illetve kiemeli a kijelölt szöveget a szöveg szerkesztésekor vagy kiemelésekor. A VoiceOver a szövegkijelölő kurzor, úgynevezett „I-kurzor” pozícióját is jelzi az I-kurzor előtti Braille-cella 8. pontjának és a I-kurzor utáni Braille cella 7. pontjának villogtatásával.
Állapotcellák
A VoiceOver három állapotcellát használ a képernyőn megjelenített tartalom további információinak megjelenítésére. Beállíthatja a használt állapotcellák számát és a helyüket Braille-kijelzőn. Például használhatja a szövegállapotot megjelenítő cellát, és beállíthatja, hogy a helye a kijelző bal oldalán legyen.
Ha a Braille-kijelző Perkins stílusú billentyűzettel rendelkezik, írhat rajta.