Chord Length

Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 3

1) Deviation (e) and Chord Length for Vessel

Corroded Thickness (t )= ts-CA


= 12-3 = 9 mm
Ts=Nominal Thickness
CA= Corrosion Allowance

Outside Diameter of Head (D0 )=I.D + 2 * ts


= 2000 +2* 12
D0 = 2024 mm

Total Length (L) = T/L to T/L + (2* h/3)

h= I.D/4 mm

h= 2000 / 4 = 500 mm
h/3=500/3 = 166.66 mm

L= 4000 + 2* 166.66
L = 4333.32 mm

L/D0 = 4333.32 / 2024


= 2.14

D0 /t = 2024 / 9
= 224.88

For Vessel Shell

Deviation (e ) and Chord Length is taken for the value of L /D0 =2.14
and D0/ t = 224.88 from Fig.UG-80.1 and Fig.UG-29.2

e = 1.0 * t
= 1.0 * 9
e = 9 mm

and Arc Length =0.1875 * D0


= 0.1875* 2024
= 379.5 mm
Chord Length = 2* Arc Length
= 2 * 379.5
Chord Length = 759 mm

For Vessel Head

As per UG-81 (a) The Deviation should not be more than 1.25% D
Where D is the Nominal inside Diameter

Permissible Deviation e = 0.0125 * 2000


e= 25 mm

As per UG-81 (b)


For Head it is considered as 0.5 for L/D0
L / D0 = 0.5
Deviation (e ) and Chord Length is taken for the value of L /D0 =0.5 and
D0/ t = 224.88 from Fig.UG-80.1 and Fig.UG-29.2

e = 0.6 * t
= 0.6 * 9
e = 5.4 mm

and Arc Length =0.097 * D0


= 0.097 * 2024
= 196.328 mm
Chord Length = 2* Arc Length
= 2 * 196.328
Chord Length = 392.656 mm

2) Deviation (e) and Chord Length for Boot

Corroded Thickness (t )= ts-CA


=12-3 = 9 mm

Outside Diameter of Boot Head (D0 )=I.D + 2 * ts


= 620 +2* 12
D0 = 644 mm

Total Length (L) = T/L to T/L + (h/3)

h= Boot I.D/4 mm

h=620/4=155 mm
h/3=155/3 = 51.66 mm

L= 300 + 51.66
L = 351.66 mm

L/D0 = 351.66 / 644


= 0.546

D0 /t = 644 / 9
= 71.55

For Boot Shell

Deviation (e ) and Chord Length is taken for the value of L /D0 =0.546
and D0/ t = 71.55 from Fig.UG-80.1 and Fig.UG-29.2

e = 0.32 * t
= 0.32 * 9
e = 2.88 mm

and Arc Length =0.135 * D0


= 0.135* 644
= 86.94 mm
Chord Length = 2* Arc Length
= 2 * 86.94
Chord Length = 173.88 mm

For Boot Head

As per UG-81 (a) The Deviation should not be more than 1.25% D
Where D is the Nominal inside Diameter

Permissible Deviation e = 0.0125 * 620


E= 7.75 mm

As per UG-81 (b)

For Head it is considered as 0.5 for L/D0


L / D0 = 0.5

Deviation (e ) and Chord Length is taken for the value of L /D0 =0.5 and
D0/ t = 71.55 from Fig.UG-80.1 and Fig.UG-29.2

e = 0.32 * t
= 0.32 * 9
e = 2.88 mm

and Arc Length =0.135 * D0


= 0.135* 644
= 86.94 mm
Chord Length = 2* Arc Length
= 2 * 86.94
Chord Length = 173.88 mm

You might also like

pFad - Phonifier reborn

Pfad - The Proxy pFad of © 2024 Garber Painting. All rights reserved.

Note: This service is not intended for secure transactions such as banking, social media, email, or purchasing. Use at your own risk. We assume no liability whatsoever for broken pages.


Alternative Proxies:

Alternative Proxy

pFad Proxy

pFad v3 Proxy

pFad v4 Proxy