0% found this document useful (0 votes)
82 views

Solution To Solved Problems: 1.S1 Make or Buy

Uploaded by

Vibhuti Batra
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
82 views

Solution To Solved Problems: 1.S1 Make or Buy

Uploaded by

Vibhuti Batra
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 3

CHAPTER 1

INTRODUCTION
SOLUTION TO SOLVED PROBLEMS

1.S1 Make or Buy


Power Notebooks, Inc. plans to manufacture a new line of notebook computers. Management
is trying to decide whether to purchase the LCD screens for the computers from an outside
supplier or to manufacture the screens in-house. The screens cost $100 each from the outside
supplier. To set up the assembly process required to produce the screens in-house would cost
$100,000. The company could then produce each screen for $75. The number of notebooks
that eventually will be produced (Q) is unknown at this point.
a. Set up a spreadsheet that will display the total cost of both options for any value of Q. Use
trial-and-error with the spreadsheet to determine the range of production volumes for
which each alternative is best.
If Power Notebooks purchases the screens, the fixed cost is $0 and the unit cost is $100.
These data are entered into B2:B3.

If Power Notebooks manufactures the screens, the fixed cost is $100,000 and the unit
cost is $75. These data are entered into D2:D3.

The number of LCD screens needed (Q) is unknown. Cell C6 will be used for this
quantity.

In general, Total Cost = Fixed Cost + (Unit Cost)(LCD Screens Needed). This formula is
entered into B4 and D4.

Trial and error with the spreadsheet shows that purchasing is cheaper if Q < 4000,
manufacturing is cheaper if Q > 4000, and the costs are identical when Q = 4000.

The spreadsheet is shown below.

Copyright © 2019 McGraw-Hill Education. All rights reserved. No reproduction or distribution


without the prior written consent of McGraw-Hill Education

1
Rang e Name Ce ll
ManufactureFixedCost D2
ManufactureTotalCost D4
ManufactureUnitCost D3
PurchaseFixedCost B2
PurchaseTotalCost B4
PurchaseUnitCost B3
Q C6

b. Use a graphical procedure to determine the break-even point for Q (i.e., the quantity at
which both options yield the same cost).
To determine the ranges of Q for which each source is cheapest, graph the total cost
versus Q, as shown below. The total cost lines cross at Q = 4,000. This is the break-even
point for Q.

Copyright © 2019 McGraw-Hill Education. All rights reserved. No reproduction or distribution


without the prior written consent of McGraw-Hill Education

2
c. Use an algebraic procedure to determine the break-even point for Q.
The total cost if Power Notebooks purchases the LCD screens is TCpurchase = ($100)Q.
The total cost if Power Notebooks manufactures the LCD screens is TCmanufacture =
$100,000 + ($75)Q.
The break-even point for Q occurs when TCpurchase = TCmanufacture.
($100)Q = $100,000 + ($75)Q when ($25)Q = $100,000, or Q = 4,000.

Copyright © 2019 McGraw-Hill Education. All rights reserved. No reproduction or distribution


without the prior written consent of McGraw-Hill Education

You might also like

pFad - Phonifier reborn

Pfad - The Proxy pFad of © 2024 Garber Painting. All rights reserved.

Note: This service is not intended for secure transactions such as banking, social media, email, or purchasing. Use at your own risk. We assume no liability whatsoever for broken pages.


Alternative Proxies:

Alternative Proxy

pFad Proxy

pFad v3 Proxy

pFad v4 Proxy