Decimals Unit Exam
Decimals Unit Exam
2) Calculate 0.185 x 3
3) Calculate 1.45 x 5
5) Ramon divided 45.6g of seeds into 3 equal groups. What was the mass
of each group of seeds?
6) Calculate 17.6 ÷ 8
7) Calculate 25.68 ÷ 8
8) Jody used 15.6m of fabric to make 2 shirts and 3 dresses. Each dress
took 3.4m of fabric. How much did 1 shirt take to make?
10). A family sells a prize winning pig with a mass of 104kg. Hogs are
selling for $1.79/kg. How much will the pig sell for?
11) Five students bought 35.5kg of bird seed for a science project. How
much bird seed did each student get?
a. 7.1g b. 0.71g c. 0.071g d. 71g
12) Two packs of cookies cost $5.90. How much does 6 packs cost?
a. $35.40 b. $17.70 c. $11.90 d. $2.95
Name: ______________________
a. 37.08 ÷ 6 = 6 1 8
b. 48.8 ÷ 4 = 1 2 2
c. 85.6 ÷ 8 = 1 0 7
d. 16.45 ÷ 5 = 3 2 9
e. 211.05 ÷ 9 = 2 3 4 5
a. 7 x 14.23 = 9 9 6 1
b. 3 x 16.17 = 4 8 5 1
c. 6 x 25.4 = 1 5 2 4
d. 9 x 11.7 = 1 0 5 3
e. 8 x 0.4 = 3 2
Part 4: Calculate
a. 3 x 1.624 =
b. 5 x 0.13 =
Name: ______________________
c. 24.12 ÷ 6 =
d. 926 ÷ 4 =
e. 0.035 ÷ 5 =
b. A three pack of DVDs is $5.67. A five pack costs $9.10. Which pack
is the better deal?
Show your work