0% found this document useful (0 votes)
3K views

Rates Ratios

This document discusses ratios, percentages, and rates. It provides examples of simplifying ratios, writing percentages as fractions and decimals, calculating percentages of amounts, adding taxes to prices, calculating discounts on prices, and comparing rates. Exercises are included for students to practice working with ratios, percentages, rates, discounts, taxes, and other financial calculations.

Uploaded by

Paul
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
3K views

Rates Ratios

This document discusses ratios, percentages, and rates. It provides examples of simplifying ratios, writing percentages as fractions and decimals, calculating percentages of amounts, adding taxes to prices, calculating discounts on prices, and comparing rates. Exercises are included for students to practice working with ratios, percentages, rates, discounts, taxes, and other financial calculations.

Uploaded by

Paul
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 8

Ratio When ratios are large or

awkward it sometimes helps


to simplify them.

3.6:1.8 42:21
2a:a
8:4
1h:30min
2:1
Exercise 11.2
Simplify the following ratios:
15 : 9 4.5 : 5.5 8b : 4b
= = =

= = =

=
= =5:3 = =2:1

= = 9 : 11
A calculator is good at
simplifying ratios (see
1 8:4 2 3 : 12 3 12 : 16 Technology 11.1).
4 3:9 5 6:9 6 15 : 5
7 2.5 : 1.5 8 2.4 : 1.8 9 5 : 1.5
10 2.8 : 2.1 11 4.0 : 1.2 12 8a : 12a
13 2c : 8c 14 9x : 15x 15 1.44y : 7.2y
Exercise 11.3
The rose food is mixed with water in the ratio Rose food is 1/5 of the mixture
of 1 : 4. How much rose food is needed to = 1/5×4 L
make a total mixture of 4 L? = 0.8 L or 800 mL

1 The rose food is mixed with water in the ratio of 1 : 4. How much rose food is
needed to make a mixture of 2 L?
2 The fruit juice is made by mixing juice concentrate and water in the ratio of
1 : 3. How much juice concentrate is needed to make 2 L of fruit juice?
3 The lunch bill for the 7 guests came to $154. If Amelia paid for 3 of the guests
and Jack paid for the other 4 guests, how much did each pay?
4 Sophie paid $7 towards the Lottery ticket and Noah paid $3. If the Lottery
ticket returned $30, how much should each receive?
5 The concrete is to be made of cement, sand, and gravel in the ratio of 1 : 2 : 3.
If the mixer takes 30 shovelfulls, how many shovelfulls of cement is needed?
6 A line 20 cm long is to be divided in the ratio of 1.2 : 1.8, where should the line
be divided?
7 The chainsaw petrol is made by mixing two-stroke oil and unleaded petrol in
the ratio of 1 : 25. How much two-stroke oil is needed to make 2 L of chainsaw
petrol?

Chapter 11 Ratio & Rate 147


Percentages

Percentages are used hundreds of


thousands of times every day for
comparison and analysis.
a percentage of an amount.

Exercise 11.4
1 Write each of the following percentages as a fraction and as a decimal:

30% = 112% = 4.25% =

= 0.3 = 1.12 = 0.0425

a) 10% b) 20% c) 30% d) 40%


e) 50% f) 60% g) 70% h) 80%
i) 90% j) 100% k) 3% l) 5%
m) 8% n) 1% o) 110% p) 150%
q) 200% r) 500% s) 143% t) 417%
u) 6.2% v) 8.7% w) 12.25% x) 5.75%

2 Calculate each of the following:


Find 20% of 80 Find 37% of 176 Find % of 65
= 0.2 x 80 = 0.37 x 176
= 16 = 65.12 = 0.132 x 65
= 8.58

a) 25% of 60 b) 10% of 65 c) 75% of 24 d) 30% of 70


e) 50% of 80 f) 40% of 30 g) 60% of 250 h) 80% of 25

i) % of 80 j) % of 80 k) % of 80 l) % of 80
m) About 70% of a 60 kg person’s weight is water. How much of the 60 kg is
water ?
n) 40% of a $560 wage is spent on rent. How much is the rent?
o)
p) Lenny pays 37% tax on an income of $68 500 pa. How much tax does
Lenny pay?
q) The management fund returned 11.5% on an investment of $74 500.
How much was returned?
r) Approximately 3.5% of the World’s population of 7 billion people are
Indonesians. Roughly how many people are Indonesian?
s) How many people in Oceania/Australia
given that they make up I was given a 70% rise.
approximately 0.5% of the 5% pay rise and 65%
work increase.
World’s population?

148
Percentages
Exercise 11.5
Add GST (10%) to an item priced at $37 A discount of 15% is offered on a sub-woofer
priced at $230. What is the new price?
= 37 + 10% of 37
= 37 + 0.1 × 37
= $40.70 = $195.50

1 Add GST (10%) to the price of each of the following items:


a) A sandwich @ $2.40 b) Cable subscription @ $55
c) A watch @ $48.50 d)
e) A hotel room @ $145 f) Haircut @ $33
g) A telephone bill @ $125.60 h) Electricity account @ $171.60

The GST is a tax of 10%


on most supplies of goods
and services in Australia 25%
from 1 July 2000. off

2 Discount each of the following prices by 25%


a) A DVD player @ $224 b) A coffee table @ $119
c) A running shoe @ $105 d) An MP3 player @ $275
e) A bedside clock @ $23.50 f) A ball gown @ $859
g) A calculator @ $18.50 h) A DVD @ $27.99
3 An insurance premium of $455.50 is given a 10% discount. What is then the
new cost of the premium?
4 A health insurance fee of $164.10 per month is supported by a Federal
Government rebate of 30%. What is the fee after the 30% rebate?
5 A car insurance discount of 7.5% is given to drivers 55 and over. What would a
56 year-old actually pay for a car insurance premium of $368.50?
6 A wage increase of 3.5% has just been granted. Adjust the following wages:
a) $975 b) $534.50 c) $308.20 d) $2560.35
7 A fortnightly wage of $970 is increased by 3.8%. What is the new wage?
8

9 If Indonesia’s growth rate is 1.16% per year, and their population is 245 million,
what will be their population next year?
10 If Australia’s growth rate is 1.2% per year, and their population is 23 million,
what will be their population next year?
11 A house insurance premium of $340 attracts a stamp duty of 5.5%, and a GST
of 10% of the premium. What is the total insurance premium?

Chapter 11 Ratio & Rate 149


Percentages
Express
as a percentage of cost
price or selling price.
Exercise 11.6

the block of land for $100 000.


Find the loss Find the loss as a percent- Find the loss as a percentage
= 120 000 - 100 000 age of the buying price. of the selling price.
= $20 000
= =

= 16.67% = 20%

1 Ethan bought a Year 7 maths textbook for $65 and a year later sold it on ebay
for $23 (after deducting ebay commission and postage costs).
a) Find the loss.
b) Find the loss as a percentage of the buying price.
c) Find the loss as a percentage of the selling price.
d) Which percentage loss sounds better as far as Ethan is concerned?
2 Ella bought a 2 bedroom unit 12 years ago for $95 000 and recently sold it for
$280 000 (after deducting selling costs).
a)
b)
c)
d)
3 A cattle buyer bought a pen of steers from a farmer for $12 500 and sold them
to a feedlot for $15 000.
a)
b)
c)
d)
e)
4 A phone has a retail price of $85 and a recommended retail price of $105.
a) What is the new price after a discount of 20% off $85?
b) What is the new price after a discount of 30% off $105?
c) Which sounds more impressive? Which is the better deal?
5 Find the discounted price of a CD:
a) A discount of 20% on the marked price of $26.
b) A discount of 30% on the recommended retail price of $32.
c) Which sounds more impressive? Which is the better deal?
6 Find the discounted price of a phone:
a) A discount of 15% on the marked price of $89.
b) A discount of 30% on the recommended retail price of $112.
c) Which sounds more impressive? Which is the better deal?

150
Rates
A rate is a comparison
of quantities of different Example: Rent of $380 per
kinds. week compares the quantity $
with the quantity week.
Exercise 11.7
A house is let for $245 per week. What is If the price of diesel is $1.65 per litre, what
the rent for 4 weeks? is the cost of 32.6 L of diesel?

= =

= $980 = $53.79

1 A two bedroom unit is being let for $465 pw (per week). What is the rent for:
a) 4 weeks? b) 6 months (26 weeks)? c) 1 year (52 weeks)?
2 Aamina earns a salary of $2254.30 per fortnight, how much is earned in:
a) a month (4 weeks)?
b) 6 months (26 weeks)?
c) 1 year (52 weeks)? 1 2abc 3def
4ghi 5jkl 6mno
d) 1 decade (10 years)? 7pqrs 8tuv 9wxyz
“Merry Christmas” was
*+ 0---- # ^
sent from a computer to a
phone in 1992.

3 A prepaid mobile phone deal offers 28c per text message, what would be the
charge for 80 text messages?
4 The prepaid company offers one rate of 49 cents per 30 secs to any mobile or
landline within the country. What would it cost for a 8 min 30 sec call?
5 It has been reported that the average mobile phone subscriber in the Phillipines
sends 27 text messages per day. How many text messages would be sent in a 31
day month?
6 It was necessary to buy timber at $9.85 per metre. How much did it cost for:
a) 2 m? b) 4 m? c) 3.2 m?
d) 850 mm? e) 1 630 mm? f) 27 900 m?
7 The Internet connection costs $37.50 per month, how much for a year?
8 The price of the material is $17.40 per metre. What would be the cost of 7 m?
9 If the price of unleaded petrol is $1.86 per litre, what is the cost of 40 L of
petrol?
10 If I travel at an average speed of 90 km/h, how far will I travel in 5 hours?
11 If the plane is descending at a rate of 500 m per minute, how far will the plane
descend in 5 mins?
12 If I travel at an average speed of 80 km/h, how far will I travel in 2 hours?
13 If I ride my pushbike at an average speed of 25 km/h, how far will I travel in 12
mins?
14 The instructions on the lawn fertiliser bag suggests that a rate of 2.5 kg per
100 m2 be used for the couch lawn. How much fertiliser is needed for a 800 m2
lawn?

Chapter 11 Ratio & Rate 151


Unitary Method

The unitary method


is a useful method for
comparing one rate with for one quantity (usually 100 if the
another rate. second quantity is larger than 100).

Exercise 11.8
1 Find the rate per one or 100 in each of the following:
247 runs in 50 overs $4.15 for 220 g

= runs in overs =$ for g

= 4.94 runs in 1 over = $1.89 for 100 g

a) 220 runs in 50 overs b) 196 runs in 45 overs


c) Walk 5000 m in 40 mins d) Walk 15 km in 2 hours
e) $5 for 2 kg f) $3 for 1.5 kg
g) $3.99 for 220 g h) $4.25 for 250 g
i) 42 L used to go 600 km j) 54 L used to go 650 km
k) Walk 42 m in 60 secs l) Run 520 m in 80 secs
m) $8.16 for 850 g n) $6.90 for 750 g

2 Which is the best buy?


$4.15 for 750 mL of vegetable oil or $10.15 for 2 L?

= for = for

= $0.55 for 100 mL = $0.50 for 100 mL


The 2 L is the best buy.

a) $3.49 for 750 mL of vegetable oil or $10.35 for 2 L?


b) $5.07 for 500 g of breakfast cereal or $4.05 for 420 g?
c) $3.27 for 200 g of white chocolate biscuits or $4.37 for 300 g?
d) $3.99 for 205 g macaroni cheese or $8.15 for 500 g?
e) $5.74 for 500 mL of body wash or $2.69 for 240 mL of body wash?
f) $8.33 for 90 mL of roll on deodorant or $4.99 for 70 mL?
Suppose you spend 10 Earth years on a
Albert Einstein proposed the theory of machine travelling at 270 000 km/s and
relativity in 1905. As your speed comes time slowed by 50%. You would be 18
close to 299 792 km/s, the speed of light, while your friends would be 23?
time slows down.

152
Exercise 10.2 19 60 20a C=27.02cm A=58.09cm2 20b C=8.48mm, A=5.73mm2
20c C=116.24cm, A=1075.21cm2 20d C=12.57m, A=12.57m2 21a P=56.56cm, A=190.07cm2
21b P=10.71m, A=7.07m2 21c P=100.69mm, A=530.14mm2 21d P=62.27cm, A=271.23cm2
21e P=92.83cm, A=614.16cm2
Exercise 10.3 2 3 2
4 5 cannot be expressed as a ratio of two integers 6 1 7 2 8 P(6,1) 9 8/3
10 43.92
Exercise 10.4 1a 2/1 1b 1c 2a 2b 2c 3a 20%,20/100=1/5
3b 25%, 25/100=1/4 3c 350%, 350/100=3/1/2 3d 5%,5/100=1/20 4a 0.1, 1/10 4b 0.4,4/10=2/5
4c 0.25,25/100=1/4 4d 2.75, 275/100=11/4 5a 0.1, 10% 5b 0.2, 20% 5c 0.3, 30% 5d 0.25, 25%
6a 30/100=3/10, 0.3, 30% 6b 18/100=9/50, 0.18, 18% 7a 7/4 7b 11/5 7c 14/3 7d 28/5 8a 2/1/2 8b 2/2/3
8c 3/3/4 8d 3/5/6 9 rational 10 irrational 11a rotation 11b translation 11c
12a VSR{SSS} 12b OMN{ASA} 12c WXY{SAS}
12d HFG{RHS} 13 14 Bias in that some may respond more than once, some may not be
bothered to respond, some may not know about the survey 15a range=4, mean=2.5, median=2, mode=2
15b range=0.3, mean=6.29, median=6.3, mode=6.4 16a mean 16b mode 16c median
17 Die Toss
1 6
2 6 Die Toss
10
3 7
4 6 5
5 5
6 10 1 2 3 4 5 6

18 Both frequency graphs have a similar shape with the Year 8 shifted further to the right. Together with the
mean this suggests that the Year 8s have a shorter reaction distance than the Year 6s.
Year 6 Year 8
Year 6 Year 8
Mode 3 Mode 3 10 10
Median 3 Median 3 5 5
Mean 3.125 Mean 3.54
Range 4 Range 4 1 2 3 4 5 1 2 3 4 5

19 96 20a C=21.99cm A=38.48cm2 20b C=251.33mm, A=5026.55mm2 20c C=13.19cm, A=13.85cm2


20d C=125.66m, A=1256.64m2 21a P=3.08m, A=0.57m2 21b P=24.94mm, A=36.95m2
21c P=15.00cm, A=13.85cm2 21d P=120.55cm, A=1012.94cm2 21e P=320mm, A=1373.45mm2

Exercise 11.1 1a 9:14 1b 14:9 1c 9:23 1d 14:23 2a 24:7 2b 7:24 2c 24:31 2d 7:31 3a 1/2, 0.5, 50%
3b 1/10, 0.1, 10% 3c 1/4, 0.25, 25% 3d 3/4, 0.75, 75% 3e 1/5, 0.2, 20% 3f 2/5, 0.4, 40% 3g 2/10, 0.2, 20%
3h 4/5, 0.8, 80% 3i 3/10, 0.3, 30% 3j 4/10, 0.4, 40% 3k 6/10, 0.6, 60% 3l 7/10, 0.7, 70% 3m 8/10, 0.8, 80%
3n 3/5, 0.6, 60% 3o 9/10, 0.9, 90% 4a 1:2, 0.5, 50% 4b 3:10, 0.3, 30% 4c 4:5, 0.8, 80% 4d 1:4, 0.25, 25%
4e 3:4, 0.75, 75% 4f 5:2, 2.5, 250% 4g 31:10, 3.1, 310% 4h 33:5, 6.6, 660%
Exercise 11.2 1 2:1 2 1:4 3 3:4 4 1:3 5 2:3 6 3:1 7 5:3 8 4:3 9 10:3 10 4:3 11 10:3 12 2:3 13 1:4 14 3:5
15 2:1
Exercise 11.3 1 0.4L or 400mL 2 0.5L or 500mL 3 $66 and $88 4 $21 and $9 5 5 shovelfulls 6 8cm
7 77mL or approx 80mL
Exercise 11.4 1a 1/10, 0.1 1b 2/10=1/5, 0.2 1c 3/10, 0.3 1d 4/10=2/5. 0.4 1e 1/2, 0.5 1f 3/5, 0.6
1g 7/10, 0.7 1h 4/5, 0.8 1i 9/10, 0.9 1j 1/1, 1 1k 3/100, 0.03 1l 15/100=1/20, 0.05 1m 8/100=2/25, 0.08
1n 1/100, 0.01 1o 110/100=11/10, 1.1 1p 150/100=3/2, 1.5 1q 200/100=2/1, 2 1r 500/100=5/1, 5
1s 143/100, 1.43 1t 417/100,4.17 1u 6.2/100=62/1000=3.1/50, 0.062 1v 8.7/100=87/1000, 0.087
1w 12.25/100=1225/10000=49/400, 0.1225 1x 5.75/100=575/10000=23/400, 0.0575 2a 15 2b 6.5 2c 18
2d 21 2e 40 2f 12 2g 150 2h 20 2i 10 2j 30 2k 50 2l 17.28 2m 42kg 2n $224 2o $1255.50 2p $25 3454
2q $8567.50 2r 245million 2s 35million
Exercise 11.5 1a $2.64 1b $60.50 1c $53.35 1d $264 1e $159.50 1f $36.30 1g $138.16 1h $188.76 2a $168
2b $89.25 2c 78.75 2d $206.25 2e $17.63 2f $644.25 2g $13.88 2h $20.99 3 $409.95 4 $114.87 5 $340.86
6a $1009.13 6b $553.21 6c $318.99 6d $2649.96 7 $1006.86 8 $5658.06 9 247.84million 10 23.28million
11 $392.70

302
Exercise 11.6 1a $42 1b 65% 1c 183% 1d % of buying price 65% 2a $185 000 2b 195% 2c 66%
2d % of buying price 195% 3a $2500 3b 20% 3c 17% 3d % of selling price 17% 3e % of buying price 17%
4a $68 4b $73.50 4c 30% sounds better 4d 20% is the better deal 5a $20.80 5b $22.40
5c 30% sounds better, 20% is the better deal 6a $75.65 6b $78.40 30% sounds better, 15% is the better deal.
Exercise 11.7 1a $1860 1b $12 090 1c $24 180 2a $4508.60 2b $29 305.90 2c $58 611.80 2d $586 118
3 $22.40 4 $8.33 5 837 6a $19.70 6b $39.40 6c $31.52 6d $8.37 6e $16.06 6f $274 815 7 $450 8 $121.80
9 $74.40 10 450km 11 2.5km 12 160km 13 5km 14 20kg
Exercise 11.8 1a 4.4 runs per over 1b 4.36 runs per over 1c 125m per min 1d 7.5km per hr 1e $2.50 per kg
1f $2 per kg 1g $1.81 per 100g 1h $1.70 per 100g 1i 7L per 100km 1j 8.31L per 100km 1k 0.7m per sec
1l 6.5m per sec 1m $0.96 per 100g 1n $0.92 per 100g 2a $3.49 for 750mL 2b $4.05 for 420g
2c $4.37 for 300g 2d $8.15 for 500g 2e $2.69 for 240mL 2f $4.99 for 70mL
Exercise 11.9 2 $35and $15 3 $1400 4 2.3 5 4.6 6 $72 7 $66 8 3:2 9 500g for $10 10 $75
Exercise 11.10 2 $40 and $20 3 $1800 4 3.4 5 6.8 6 $63 7 $55 8 3:8 9 300g for $25 10 $80
Exercise 11.11 2 $40 and $30 3 $2200 4 4.1 5 8.2 6 $54 7 $99 8 5:7 9 200g for $3 10 $85
Exercise 11.12 1 $132 2 $0.65 3 5 4 9kg 5 $0.60 6 $176 7 60% 8 15% 9 11/3 10 22/1/5 11 1/4
12 multiply by 1.2 $4.80 13 15% 14 120 15 18 16 400km 17 120m
Exercise 11.13 1 18 2 18 3 $80 4 $70 5 $80 6 $60 7 8:12:5:9 8 $100 9 $2500 10 10
Exercise 11.14 1 14, 23, 32, 41, 50, 104, 131, 140, 203, 221 2 4+5+6 3 1+2+3+4+5 4 32
5 11days 13.8hours 6 1+2+3+4+5+6+7+8x9 7 55
Exercise 11.15 1a 1/2, 0.5, 50% 1b 2/5, 0.4, 40% 1c 3/4, 0.75, 75% 1d 3/10, 0.3, 30% 1e 2/3, 0.67, 67%
1f 7/10, 0.7, 70% 2a 2:1 2b 3:4 2c 3:4 2d 5:3 2e 4:3 2f 5:3 3 0.8L or 800mL 4 15 shovelfulls 5a 15 5b 21
5c 10 5d 42kg 6 x1.2, $48 7a $80.75 7b $80.50 7c 30% sounds better, both about the same 8 $439.84 9 $80
10 $22.40 11 21kg 12a 4.2 runs per over 12b 8L per 100km 13a $5.27 for 500g 13b $8.53 for 90mL
13c $4.05 for 200g
Exercise 11.16 1a 1/2, 0.5, 50% 1b 3/5, 0.6, 60% 1c 1/4, 0.25, 25% 1d 1/2, 0.5, 50% 1e 1/3, 0.33, 33%
1f 2/5, 0.4, 40% 2a 1:2 2b 2:5 2c 3:5 2d 3:5 2e 3:4 2f 3:2 3 0.5L or 500mL 4 10 shovelfulls 5a 7.5 5b 24
5c 15 5d 42kg 6 x1.3, $65 7 $1534.50 8a $89.25 8b $93.75 8c 25% sounds better, 15% is the better deal
9 $90 10 $13.05 11 $4.76 12a 4.8 runs per over 12b 9L per 100km 13a $6.36 for 500g 13b $3.15 for 2L
13c $4.19 for 105mL

Exercise 12.1 1 Function=2×step+1 2 Function=2×step+2 3 Function=3×step 4


5
Exercise 12.2 1 y=2x+2 2 y=3x+1 3 4 y=2x+4
Exercise 12.3 1 Plot the points (1,4), (2,7), (3,10), (4,13), (5,16), (10,31), (20,61)
2 Plot the points (1,4), (2,6), (3,8), (4,10), (5,12), (10,22), (20,42)
Exercise 12.4 1 x=4 2 b=18 3 y=5 4 t=12 5 x=4 6 x=9 7 x=25 8 x=6 9 x=35 10 j=11 11 a=32 12 m=5
13 z=77 14 w=24 15 x=70 16 x=2 17 h=5 18 a=4 19 t=9 20 21 n=10 22 m=5 23 x=2 24 f=0 25 p=8
26 27 x=7 28 x=8 29 x=10 30 x=1 31 x=3 32 d=3 33 x=3 34 x=5 35 x=1 36 x=2
Exercise 12.5 1 a=3 2 x=3 3 d=3 4 s=3 5 u=3 6 w=3 7 x=3 8 x=8 9 x=1 10 x=2 11 x=2 12 x=2 13 x=2
14 x=3 15 x=2 16 x=4 17 d=6 18 g=2 19 x=1 20 h=3 21 h=2 22 n=12 23 p=3 24 y=5 25 a=2 26 w=1 27 y=2
28 t=6 29 m=1 30 x=1
Exercise 12.6 1 Plot the points (1,3.3), (2,4.6), (3,5.9), (4,7.2), (5,8.5) 2 Plot the points (1,6.5), (2,9),
(3,11.5), (4,14), (5,16.5) 3 Plot the points (1,250), (2,300), (3,350), (4,400), (5,450)
4 Plot the points (1,350), (2,450), (3,550), (4,650), (5,750) 5 Plot the points (1,100), (2,140), (3,180),
(4,220), (5,260) 6 Plot the points (1,140), (2,220), (3,300), (4,380), (5,460) 7 Plot the points (1,80), (2,160),
(3,240), (4,320), (5,400) 8 Plot the points (1,90), (2,180), (3,270), (4,360), (5,450)
9 10 Plot the points (1, -225), (2,-200), (3,-175),
(4,-150), (5,-125) 11 Plot the points (1,130), (2,160), (3,190), (4,220), (5,250) 12 Plot the points (1,152),
(2,154), (3,156), (4,158), (5,160)
Exercise 12.7 1a $20.60 1b 11km 2a $950 2b 18 3a $430 3b 7hrs 4a 400km 4b 3hrs 15mins 5a 100secs
5b 9donuts 6a 6tonnes 6b 61cartons 7a 150mins 7b 3.25kg

Answers 303

You might also like

pFad - Phonifier reborn

Pfad - The Proxy pFad of © 2024 Garber Painting. All rights reserved.

Note: This service is not intended for secure transactions such as banking, social media, email, or purchasing. Use at your own risk. We assume no liability whatsoever for broken pages.


Alternative Proxies:

Alternative Proxy

pFad Proxy

pFad v3 Proxy

pFad v4 Proxy