Dyskusja:Pokolenie Z
To nie jest wpis encyklopedyczny, a jedynie zbiór opinii.
ale realnie jak ze statystykami?
[edytuj kod]Branża IT i artystyczna praca, nie wyobrażam sobie, żeby to była większość. Trzeba by badań, ale otwartość i płynność wydaje się dla mnie przesadzona. To wymaga rozwinięcia, przekonanie że internet i telefony były zawsze, wpływ patologii, nieszczęść, gier i katastrof na psychikę. Cyfrowe środowisko ma swoje konkrety, które nie są jedyną opcją i nie wynikają z bezpośredniego wyboru. Na przykład łatwiej jest wyszukać film na jakiś temat, niż tekst, poradnik i instrukcję. Patologia wynika ze swoistej "potrzeby" zaistnienia. 79.185.169.54 (dyskusja) 07:56, 16 sie 2022 (CEST)
Artykuł zawiera mase błędów
[edytuj kod]Osoba pisząca ten artykuł chyba nie zna tego pokolenia z doświadczenia tylko z teorii. Oczywiście są wyjątki ale spora część jeśli nie większość osób z tego pokolenia, zwłaszcza Ci młodsi są totalnym zaprzeczeniem tego co w artykule.
- nie maja żadnych planów na przyszłość. Dla nich ważne jest tylko to co jest dzisiaj. Nie myślą o tym żeby do czegoś dojść. Często zostali przez rodziców po prostu wyniańczeni, traktowani jak dzieci bez żadnych obowiązków przez to często słabo sobie radzą w dorosłości.
- są często silnie uzależnieni od social mediów, tik toka, insta itp. Generalnie dla wielu z nich te rzeczy są ważniejsze niż np. to czym są w realnym świecie. Przez to często zdarza się ze np. profil na fb wygląda jak by był własnością jakiegoś milionera a w praktyce często nie maja nawet auta.
- co do pracy, oni nie szukają pracy w it czy branży artystycznej. Taki wniosek mógł odnieść autor przez to ze duża część tych osób dosłownie żyje życiem youtuberow czy jakiś pseudocelebrytow. Potem im się wydaje ze taki youtuber zarabia miliony ,lata po świecie, ma na własność kilka super aut itp.
Najprościej ujmując, obecny 25 latek ma na ogol taki poziom dojrzałości jak 10-20 lat wcześniej miały osoby w wieku 16-18 lat. 83.20.196.192 (dyskusja) 17:28, 22 lut 2024 (CET)
- Uważam że osoby urodzone w rocznikach od 1995 do 2010 są ambitne i większość ma plany na przyszłość przynajmniej w osobach których znam i raczej są normalni. Co do uzależnień to żeczywiście większa część jest uzależniona od internetu ale generacja alfa to już jest inny świat a co do pracy to zależy od osoby. Większa część influ to jest właśnie generacja Z ale myślę też że ta generacja a zwłaszcza rocznik 2010 to ostatni normalny rocznik i ewentualnie pojedyncze jednostki z 2011 roku to tylko moja opinia jak coś i napewno się nią zbytnio nie sugerujcie 89.66.107.68 (dyskusja) 14:59, 23 mar 2024 (CET)
Błąd w roczniku
[edytuj kod]Z ciekawości sprawdziłem informację dotyczącą generacji Z. Co ciekawe, nawet zagraniczne źródła, gdzie technologia rozwijała się szybciej i była łatwiej dostępna wskazują częściej na rok 1997 jako ten właściwy zaczynający generację Z. Więc autor wprowadza użytkowników w błąd, a ten błąd jest powielany na różnych wydarzeniach marketingowych.
Podsumowując błędem jest stwierdzenie, że "większość źródeł" wskazuje na 1995 rok - już zaczynając od tego, że słowo "większość" to jest w tym przypadku opinia, a nie fakt potwierdzony badaniami. Coś, co wynika z subiektywnych doświadczeń autora, a nie faktu, nie powinno się znaleźć w takim artykule.
Wnoszę o usunięcie części subiektywnej tego zdania sugerujący "prawdę", która nie jest w żaden sposób potwierdzona.
31.135.199.156 (dyskusja) 10:18, 22 maj 2024 (CEST)
Błąd w roczniku
[edytuj kod]Sprawdziłam z ciekawości roczniki na karzdej możliwej stronie i statystyki każdy mówi i myśli że gen z jest od roku 1995 do roku 2012 31.182.250.22 (dyskusja) 18:39, 5 lip 2024 (CEST)
Błąd w roczniku
[edytuj kod]Pokolenie Z zawiera również późne lata 1994. Nazywani są również Zillenialsami . Ludziom urodzonym w Polsce, zwłaszcza w końcówce roku 1994 bliżej jest kulturowego i światopoglądowo do generacji Z zawierającej się już od 1995, niż do ludzi urodzonych w roku 1980. Amerykanie odnoszą się do wydarzeń z 11/9 podając 1997 jako początek gen z. Angielska Wikipedia podaje również 1997 jako początek gen Z. Niektórzy naukowcy mówią o późnym 1994, a większość źródeł powtarzając po sobie 1995. Artykuł zawiera również błąd stylistyczny słowo dzieci powinno zostać zmienione na słowo osoby lub inne neutralne. ProfMalczewski (dyskusja) 13:24, 26 paź 2024 (CEST)
Błędny rocznik
[edytuj kod]* Jak jest: 1995
* Jak powinno być: 1994
według autora artykułu osoba z 31.12.1994 nie należy do pokolenia z, ale ktoś urodzony 20 minut później 01.01.1995 już należy do pokolenia Z. Autor uważa, że te osoby dzieli przepaść i dorastały w zupełnie innych czasach .
* Uzasadnienie: Pokolenie Z jest zazwyczaj definiowane jako grupa osób urodzonych między połową lat 90. a wczesnymi latami 2010. Granice pokoleń nie są jednak precyzyjnie ustalone, a pokolenie to często opisuje się bardziej przez cechy charakterystyczne niż konkretne daty.
1. Wczesna styczność z technologią – Osoby urodzone w 1994 roku dorastały w czasach intensywnego rozwoju internetu i smartfonów. W latach młodzieńczych miały już dostęp do nowoczesnych technologii i mediów społecznościowych, co jest charakterystyczne dla pokolenia Z.
2. Kulturowa przynależność – Rocznik 1994 był świadkiem podobnych trendów popkulturowych i miał dostęp do mediów, które kształtowały też osoby urodzone nieco później, np. YouTube, wczesny Facebook, a później także Instagram. Te wspólne doświadczenia kulturowe spajają ich bardziej z generacją Z niż z wcześniejszym pokoleniem Millenialsów.
3. Zmiana wartości i światopoglądu – Rocznik 1994 wzrastał już w czasach, gdy świadomość ekologiczna, społeczna i technologiczna zaczęła przybierać na sile. Ich podejście do tych kwestii jest bardziej zbieżne z pokoleniem Z niż z Millenialsami, co wpływa na ich sposób myślenia o świecie i podejmowania decyzji.
4. Styl życia – Osoby urodzone w 1994 roku często są bardziej elastyczne zawodowo, zorientowane na rozwój technologiczny i elastyczność pracy – a to są cechy, które definiują pokolenie Z i odróżniają je od Millenialsów, którzy częściej trzymali się tradycyjnych ścieżek kariery.
Chociaż rocznik 1994 jest blisko granicy pokoleń, jego charakterystyka i doświadczenia wydają się bardziej zgodne z wartościami i stylami życia pokolenia Z niż wcześniejszych pokoleń.
https://www.generationzalpha.com/blog/gen-z-generation
https://www.britannica.com/topic/Generation-Z ProfMalczewski (dyskusja) 16:37, 26 paź 2024 (CEST)