246 Proiect Didactic
246 Proiect Didactic
246 Proiect Didactic
PROIECT DIDACTIC
UNITATEA SCOLARA: LICEUL TEORETIC TRAIAN VUIA FGET
DATA: 22.11.2013
CLASA: a VIII-a B
ARIA CURRICULARA: MATEMATICA I TIINE ALE NATURII
OBIECTUL: MATEMATIC-ALGEBR
UNITATEA DE INVATARE: CALCUL ALGEBRIC N R
TITLUL LECTIEI: CALCUL CU NUMERE REALE REPREZENTATE PRIN LITERE
TIPUL LECTIEI: LECIE DE CONSOLIDARE I SISTEMATIZARE A CUNOTINELOR
PROFESOR: BULGR DELIA VALENTINA
SCOPUL: Consolidarea i sistematizarea cunotinelor dobndite referitoare la operaii cu
numere reale reprezentate prin litere
COMPETENE GENERALE
1. Cunoaterea i nelegerea conceptelor, a terminologiei i a procedurilor de calcul specifice
matematicii.
2. Dezvoltarea capacitilor de exploatare/ investigare i rezolvare de probleme.
3. Dezvoltarea capacitii de a comunica utiliznd limbajul mathematic.
4. Dezvoltarea interesului i a motivaiei pentru studiul i aplicarea matematicii n contexte
variate.
COMPETENE SPECIFICE:
C1: Aplicarea corect a algoritmului de efectuare a operaiilor cu numere reale
reprezentate prin litere;
C2 : Recunoaterea formulelor de calcul prescurtat ntr-o expresie algebric;
C3: Aplicarea corect a formulelor de calcul prescurtat;
C4: Efectuarea corect a calculelor n exerciii cu paranteze, respectnd ordinea
efecturii operaiilor i ordinea desfacerii parantezelor;
C5: Optimizarea rezolvrii unor probleme sau situaii-problem, prin alegerea unor
strategii i metode adecvate .
Stilul visual de nvare va fi favorizat de vederea informaiilor n forma tiprit (fie de lucru)
privirea, forma cuvintelor, folosirea cuvintelor.
Stilul auditiv de nvare va fi favorizat de ascultarea unor persoane care predau sau explic
informaia.
Stilul practic de nvare va fi favorizat de scrierea rezultatelor/rezolvrilor problemelor din fia
de lucru la tabl.
EXPRIMAREA PROPRIILOR CONCLUZII- generarea de idei i concluzii privind
problemele propuse pentru sistematizarea noiunilor nvate n aceast unitate de nvare.
TRANSFERUL CONCLUZIILOR- realizarea de conexiuni, generalizri, ntrebri.
STRATEGII DIDACTICE
Principii didactice
Principiul participrii i nvrii active
Principiul asigurrii i progresului gradat al performanei
ETAPELE LECIEI:
Reactualizarea: repetarea principalelor noiuni nvate la unitatea: CALCUL ALGEBRIC N
R
Profesor Bulgr Delia Valentina
II.
Activitatea profesorului
Activitatea
elevului
Metode
Procedee de
evaluare
Se capteaz atenia
elevilor i se verific
prezena la or
Se verific individual
cantitativ, tema pentru
acas
1. Se reactualizeaz
noiunile: Ce este
expresia algebric?
2. Din ce este format un
termen al expresiei
algebrice?
3. Ce operatii cu numere
reale exprimate prin
litere am nvat?
4. Cum se nmulete un
termen cu o expresie
algebric?
5. Cum se nmulesc
dou expresii
algebrice?
6. Care sunt formulele
de calcul prescurtat
nvate?
Elevii se pregtesc
pentru clas
Conversaia
Observaia
Elevii urmresc
noiunile
prezentate de
colegi, rspund la
ntrebri
conversaia
Analiza
rspunsurilor
Elevii analizeaz
fiele de lucru
Conversaia
Observaia
Anunarea
Profesorul anun
competenelor. competenele vizate i
Prezentarea de distribuie fiele de lucru
material
pentru fixarea
noiunilor
Asigurarea
transferului.
Obinerea de
performane
Asigurarea
feed-backului,
tema pentru
acas
Dirijarea nvrii:
Se discut modul de
rezolvare a fiecrei
probleme/grup de
probleme din fi.
Se rezolv la tabl
exerciiile propuse
Se noteaz
rspunsurile primite
Tema pentru acas:
De rezolvat
problemele rmase
nerezolvate din
fia de lucru.
De revizuit din
caietele de clasa a
VII-a formulele
(a+b)3 i (a-b)3
IV.
Rspund la
ntrebrile
profesorului.
Rezolv
problemele la tabl
i comunic
rezultatele
Explicaia,
conversaia
euristic,
exerciiul,
problematizarea
, nvarea prin
descoperire,
studiul de caz
Observarea
sistematic a
elevilor,
aprecierea
rspunsurilor
primite
Noteaz tema
Activitate
independent
Notarea
rspunsurilor
OP6. S depisteze i alte tipuri de exerciii i problem n care se aplic formulele de calcul
prescurtat.
Concluzii:
1. Se vor face aprecieri individuale i colective, asupra activitii elevilor.
2. Tema pentru acas.
FI DE LUCRU
1. Calculai:
a) -2x+3x+5x
c)
b) 10z+15z-25z
3x 2 3x 3 3x
d) 5abc-7abc+abc
2. Efectuai calculele:
a) -7(-3x)
b) 31x(-3y)
c)
2 2 3
xy x
3
2
d)
3 x 2 ( 2 3 y 2 )
3. Efectuai:
a)
b)
c)
d)
e)
2(x-1)-3(x-2)
x(2x-1)-2x2
5(x-1)-10x
x(4x-1)-4x2
x(x+y)-x2
j)
(3x 1)( 4 x 5) 12 x 2
f) 5x(x+1)
2
g) ( x 7)( 2 x 1) ( 2 x)
2
h) 2(3 x 1) x( x 1)
i) ( x 2)( x 1) x( x 3)
15 x 2 ( x y )
3( x y )
c)
16 2 x 2 yz 2
4 xz
d)
5. O grdin n form de dreptunghi are lungimea de 2x+3, iar limea cu 2x mai mic. S se
determine:
a) Lungimea gardului care se folosete la mprejmuirea grdinii,
b) Suprafaa grdinii.
e)
6. Calculai aria unui ptrat care are perimetrul egal cu 4a(a+b), unde a,b>0
7. Calculai:
a) (-2x)2:(4x3)+(x-1)(2x+3), x0
2
3 4
1
1
x y : ( x 2 y ) x
5
5
3 , xy0
b)
3
3 4
2
c) (-24x y-8x y ):(-8x y)-3x, xy0
f)
8. Calculai utiliznd formulele de calcul prescurtat:
(( x) 3 ) 5 : ( x )12
i)
ii)
iii)
iv)
vi)
vii)
viii)
a) (3-x)(3+x),
b) (2a-b)(2a+b),
c) (4x-2y)(4x+2y)
a) ( 3 x)( 3 x) , b) (2ax+5by)
(5by-2ax)
c) (2-x)(2+x)(4+x2)
ix)
9. Calculai i reducei termenii asemenea:
1. a ) 2 x 3 y 2 x 2 y x 2 y 3 x 3 y
2
b) 3a 3b 3a 3b 4 2a 3b 2a b 2a b
2
c) 2a 4b 3a 2b 2a b 5a 3 9
2
1
1
2
2 x 4 y 3 6a 3 6b 6
2
3
1
e) 5a 10b a 2b 3 a b a b
5
d)
x)
2. a )
2x 3y
3 x 2 y x 2 y 2 x 6 y
b) 2 x 2 y 2 x 2 y 4 2 x 3 y 2 x y 2 x y
2
xi)
xii)
c )( 2 3 x )( 2 3 x ) ( 2 x 1) 2 ( x 2 ) 2
xiii)
10. Dac
1
1
d ) (2 x 6 y ) 2 (3 y 6 x )(3 y 6 x) 12 xy
2
3
1
5
x
, s se calculeze:
a)
x2
1
x2
xiv)
11. a) S se arate c numrul a 2 a 4 1 este un ptrat perfect.
xv)
xvi)
b) S se arate c numrul 822-1 nu este prim.
xvii)
b)
1
x
x .
xix)
xx)
b) Calculai
2
2
13. S se demonstreze c: x 6 x y 10 y 34 0
( 1) n ( 1) n1
14. S se demonstreze inegalitatea:
ab
2ab
a b 1, n , a, b R *
a2 b2 a b
2
2 .
17.
x 2 25 x 2 36 x 2 49 x 2 64 (2 x 13) 2