0% found this document useful (0 votes)
52 views

Quarter I Subject: GENERAL Mathematics Date: - Content Standard Performance Standard Learning Competency M11GM-Ia-4

This document provides a lesson plan for teaching 11th grade mathematics on solving problems involving functions. The lesson objectives are to enumerate steps in solving such problems, solve problems involving functions, and develop perseverance. Students will learn to represent real-life situations using rational functions, including piecewise functions. Examples used include cost functions for meals, fencing an area, mobile phone plans, and jeepney fares. Group work and discussions are used to practice applying concepts. Evaluation and additional activities are provided for remediation or enrichment.
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
52 views

Quarter I Subject: GENERAL Mathematics Date: - Content Standard Performance Standard Learning Competency M11GM-Ia-4

This document provides a lesson plan for teaching 11th grade mathematics on solving problems involving functions. The lesson objectives are to enumerate steps in solving such problems, solve problems involving functions, and develop perseverance. Students will learn to represent real-life situations using rational functions, including piecewise functions. Examples used include cost functions for meals, fencing an area, mobile phone plans, and jeepney fares. Group work and discussions are used to practice applying concepts. Evaluation and additional activities are provided for remediation or enrichment.
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
You are on page 1/ 4

QUARTER I

Week 2
Subject: GENERAL
Grade Level: 11
MATHEMATICS
Date: __________________ Day: 1 (Lesson 4)

Content Standard The learner demonstrates understanding of key concepts of functions.

The learner is able to accurately construct mathematical models to


Performance Standard
represent real-life situations using functions.
M11GM-Ia-4
Learning Competency
The learner solves problems involving functions.
I. OBJECTIVES The learner:
Knowledge: Enumerates steps in solving problems involving functions;
Skills: Solves problems involving functions;
Affective: Develops perseverance in solving problems involving functions.
II. CONTENT Representing Real-Life Situations Using Rational Functions

III. LEARNING RESOURCES

A. References
1. Teacher’s Guide Pages TG for SHS General Mathematics, pp. 23-30
2. Learner’s Materials Pages LM in General Mathematics, pp. 21-24
3. Textbook Pages General Mathematics by Orlando Oronce Series of 2016
4. Additional Materials Slide Decks on the Topic
5. Learning Resources (LR) Teacher’s Guide and Learner’s Material
portal
B. Other Learning Resources
General Mathematics, Diwa Publishing Series of 2016
IV. PROCEDURES
A. Reviewing or presenting the new Provide a brief yet sufficient concepts recall on the following:
lesson  Functions
 Piecewise Functions
 Present the problem below. Let the students translate
mathematically.
Problem: Give a function C that can represent the cost of
buying x meals, if one meal costs ₱40.
Expected answer: Since each meal costs ₱40, then the cost
function is C(x) = 40x.
B. Establishing a purpose for the  Use Example 7 on p. 8, as shown below. The teacher may ask
lesson for volunteers to discuss the problem.
Problem: One hundred meters of fencing is available to enclose a
rectangular area next to a river. Give a function A that can
represent the area that can be enclosed, in terms of x.

Prepared by: Patrick A. Paraguya


SHS Teacher
Expected answer: The area of the rectangular enclosure is A = xy.
We will write this as a function of x. Since only 100 m of fencing

is available, then or .
Thus, .
C. Presenting examples of the new
lesson Provide real-life situational problems that can only be described by
more than one formula, depending on the value of the independent
variable. (Use Example 8 on p. 8.) The problem is shown below:
Problem: A user is charged ₱300 monthly for a particular mobile plan,
which includes 100 free text messages. Messages in excess of 100 are
charged ₱1 each. Represent the amount a consumer pays each month
as a function of the number of messages m sent in a month.
Expected Answer: Let t(m) represent the amount paid by the consumer
each month. It can be expressed by the piecewise function,

Since this is a piecewise function, see to it to describe this type of


function.
D. Discussing new concepts and Lead the class in discussing another problem involving piecewise
practicing new skills #1 function. Present the problem below.
Problem: A jeepney ride costs ₱8.00 for the first 4 kilometers,
and each additional integer kilometer adds ₱1.50 to the fare.
Use a piecewise function to represent the jeepney fare in terms
of the distance d in kilometers.
Expected answer: The input value is distance and the output is
the cost of the jeepney fare. If F(d) represents the fare as a
function of distance, the can be represented as follows:

Make sure to discuss about greatest integer or floor function as the


problem above requires the use of such function applied to d. The floor
function gives the largest integer less than or equal to d, e.g.
.
E. Discussing new concepts and
practicing new skills #2
F. Developing Mastery  (Cooperative learning technique is encouraged.) Divide the
class into 5. Present the problem to the class and give them
adequate time to discuss among themselves the solution.
Problem: A videoke machine can be rented for ₱1000 for three
days, but for the fourth day onwards, an additional cost of ₱400
per day is added. Represent the cost of renting a videoke
machine as a piecewise function of the number of days it is
rented and plot its graph.
Refer to the solution on p.10.
G. Finding practical applications of (Cooperative learning technique is still encouraged and the use of
concepts and skills in daily living rubric for checking the group’s output presentation is suggested.)

Prepared by: Patrick A. Paraguya


SHS Teacher
Show the problem below to the class:
Problem: The cost of hiring a catering service to serve food for
a party is ₱150 per head for 20 persons or less, ₱130 per head
for 21 to 50 persons, and ₱110 per head for 51 to 100 persons.
For 100 or more persons, the cost is at ₱100 per head.
Represent the total cost as a piecewise function of the number
of attendees of the party.

Expected answer: ,
H. Making Generalizations and Ask: How do you find the solutions of problems involving
abstractions about the lesson functions?
I.Evaluating learning See Attachment.
J. Additional Activities for For remediation, assign learners to answer part F individually. Peer
application or remediation tutoring is desired. See to it the learners submit their output. Random
output presentations should be encouraged.
For enrichment, assign the problem on part G. The same rubric should
be used for grading the learners’ outputs.
V. REMARKS
VI. REFLECTION
A. No. of learners who earned 80% in the A. ____ No. of learners who earned 80% in the evaluation
evaluation
B. No. of learners who require additional B. ____ No. of learners who require additional activities for
activities for remediation remediation
C. Did the remedial lessons work? No. of C. Did the remedial lessons work? _____ No. of learners
learners who have caught up the lesson who have caught up the lesson.
D. No. of learners who continue to require D. ___ No. of learners who continue to require remediation
remediation
E. Which of my teaching strategies worked Strategies used that work well:
well? Why did these work? ___ Group collaboration ___ Games ___ Poweerpoint
presentation
Answering preliminary activities/exercises
___ Discussion ___ Differentiated
Instruction
___ Case Method ___Role Playing /Drama
___ Think-Pair-Share (TPS) ___ Doscivery Method
___ Rereading of Paragraphs/Poems/Stories ___ Lecture Method
Why?
___ Complete Ims
___ Availability of Materials
___ Pupil’s eagerness to learn
___ Group member’s cooperation in doing their tasks
F. What difficulties did I encounter which my ___ Bullying among learners ___ Equipment (AVR/LCD)
principal and supervisor help me solve? ___ Learner’s behavior/attitude ___ Science/Computer/Internet
Lab
___ Colorful Ims ___ Additional Clerical Works
___ Unavaailable Technology ___ Reading Readiness
G. What innovation or localized I A. ____ No. of learners who earned 80% in the evaluation
used/discover which I wish to share with
other teacher?

Prepared by: Patrick A. Paraguya


SHS Teacher
EVALUATION

WORKSHEET No. ___

Solve the followig problems. Show your solution.

1. In an organ pipe, the frequency f of vibration of air is inversely proportional to the


length L of the pipe.

Suppose that the frequency of vibration in a 10-foot pipe is 54 vibrations per second.
Express f as a function of L.

2. The distance from Manila to Baguio is around 250 kilometers.

(a) How long will it take you to get to Baguio if your average speed is 25
kilometers per hour? 40 kilometers per hour? 50 kilometers per hour?

(b) Construct a function (s) , where is the speed of travel, that describes the time it
takes to drive from Manila to Baguio.

Answer:

1.

2.

Prepared by: Patrick A. Paraguya


SHS Teacher

You might also like

pFad - Phonifier reborn

Pfad - The Proxy pFad of © 2024 Garber Painting. All rights reserved.

Note: This service is not intended for secure transactions such as banking, social media, email, or purchasing. Use at your own risk. We assume no liability whatsoever for broken pages.


Alternative Proxies:

Alternative Proxy

pFad Proxy

pFad v3 Proxy

pFad v4 Proxy